اخبار تولیدی و پوششی مجلساخبار مهم

خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز ۲۴ اسفند

آستان بهارستان؛ بررسی ایرادات شورای نگهبان به لایحه بودجه ۱۴۰۰ از جمله مهمترین اخبار امروز (یکشنبه) بیست وچهارم اسفند ماه ۱۳۹۹ مجلس است.

جلسه علنی مجلس شورای اسلامی به ریاست محمد باقر قالیباف برگزار شد و بررسی گزارش کمیسیون تلفیق در خصوص لایحه بودجه سال ۱۴۰۰( اعاده شده از شورای نگهبان) در دستور کار نمایندگان قرار گرفت.

محمدباقر قالیباف در ابتدای این جلسه درگذشت جاسم جادری، نماینده دشت آزادگان و هویزه در دوره‌های سوم، چهارم و پنجم مجلس شورای اسلامی را تسلیت گفت و ضمن طلب مغفرت برای این نماینده، برای بازماندگان آنها طلب صبر و اجر کرد.

همچنین احمد امیرآبادی فراهانی،‌ عضو هیات رییسه تاکید کرد: ایرادات شورای نگهبان به لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ – ۱۳ مورد، سال ۱۳۹۸ – ۱۹ مورد و سال ۱۴۰۰ – ۲۰ مورد می‌باشد و تفاوت چندانی با سال‌های قبل ندارد. بیشتر موارد ابهامی می‌باشد که ان شاءالله به آنها رسیدگی خواهد شد.

در جریان بررسی ایرادات شورای نگهبان به لایحه بودجه،‌ نمایندگان مجلس در مصوبه‌ای مقرر کردند ۶٠ هزار میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و همچنین هزینه‌های معیشت و سلامت و کاهش آثار منفی کرونا اختصاص یابد.

نمایندگان جهت تامین نظر شورای نگهبان مصوب کردند که ۱۵۰ هزار میلیارد ریال برای عرضه قیر در سال آینده اختصاص یابد.

همچنین در مصوبه‌ای وزارت نفت را موظف کردند در سال آینده میعانات گازی را با استفاده از ضمانت بانکی و یا اعتبارات اسنادی داخلی نظام بانکی به فروش برساند.

در مصوبه‌ای دیگر سازمان صداوسیما موظف شد که بر تمام مراحل تولید آثار حرفه‌ای در فضای مجازی نظارت کند و ضمن ارتقای کیفی تولیدات از اثرات سوء آن در جامعه جلوگیری به عمل آورد.

همچنین مجلس به شرکتهای تابعه وزارت نفت اجازه داد که با تأیید وزیر نفت تا مبلغ هشت هزار میلیارد (۸.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال از محل منابع داخلی خود برای کمک به سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر و حمایت از ساخت داخل و طرحهای توسعه‌ای اشتغال‌آفرین و تولید در سال ۱۴۰۰ اقدام کند.

در جریان بررسی گزارش کمیسیون تلفیق در خصوص لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ به منظور تامین نظر شورای نگهبان،‌ نمایندگان دولت را مکلف کردند به ازای هر فرزند که از ابتدای سال ۱۴۰۰ متولد شود، برای مناطقی که نرخ زاد و ولد در آنها کمتر از نرخ متوسط کشور است مبلغ ده میلیون ریال جهت خرید واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس به نام فرزند اختصاص دهد.

همچنین نمایندگان با حذف بندی در بودجه سال ۱۴۰۰ که به بیمه مرکزی مجوز انتشار اوراق مالی اسلامی در چهارچوب قوانین و مقررات بدون تضمین اصل و سود در بازار سرمایه را می داد، موافقت کردند.

نمایندگان در مصوبه‌ای مقرر کردند در سال ۱۴۰۰ کشت برنج در مناطق مختلف کشور در چهارچوب سیاست های کلی و با هماهنگی دستگاه های ملی به تشخیص شورای آب استان تعیین می‌شود.

در مصوبه‌ای دیگر به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اجازه داده شد که به منظور تهیه نقشه و اطلاعات توصیفی و مکانی اراضی کشاورزی، به ازای هر هکتار مبلغ سیصدهزار (۳۰۰.۰۰۰) ریال از متقاضی صدور سند مالکیت اراضی کشاورزی اخذ کند.

نمایندگان، جهت تامین نظر شورای نگهبان همچنین به دستگاه‌های اجرایی مجوز دادند تا سقف ۳۰ هزار میلیارد ریال برای احداث مجتمع‌های اداری شهرستان‌ها اقدام کند.

در ادامه بررسی گزارش کمیسیون تلفیق در خصوص لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، نمایندگان به شرکت‌های تابعه و وابسته وزارت نیرو اجازه دادند با رعایت ملاحظات امنیتی کشور نسبت به تأمین مالی طرحهای نوسازی تأسیسات و شبکه فرسوده آب و برق کشور از جمله مناطق کمتر توسعه‌یافته و طرحهای نیمه‌تمام تا سقف ۷۰ هزار میلیارد ریال اقدام کند.

ساز وکاری هم برای تحقق کامل الکترونیکی شدن کلیه دریافت ها و پرداخت های دولت در سال ۱۴۰۰ تعیین شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آسایشگاه سالمندان و معلولین
دکمه بازگشت به بالا

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5349

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5349

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107