آسیب های اجتماعیاخبار قماخبار مهم

55درصد تصادفات قم مربوط به موتورسواران است/ 360هزار موتورسیکلت پلاک شده در قم

آستان بهارستان؛ آمار بالای تصادفات راکبین موتورسیکلت باوجود ۳۶۰ هزار دستگاه موتورسیکلت پلاک شده در قم نگران کننده است.

وضعیت تردد در خیابان‌های قم به‌خصوص تعداد موتورسیکلت‌ها در سطح شهر و عدم پایبندی به قوانین همواره از موضوعاتی است که به اشکال مختلف مطرح و بررسی‌شده است.

بر اساس اعلام مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی قم نیز اکثر جان‌باختگان حوادث در قم، موتورسیکلت‌سواران هستند که علت فوت آن‌ها، ضربه به سر است، هرچند علاوه بر ایمنی، گاهی موتورسواری جوانان در سطح شهر نیز معضلات اجتماعی را نیز به دنبال دارد.

به نظر می‌رسد اقدامات سلبی در کنترل موتورسیکلت‌ها در قم نتوانسته تأثیر به سزایی داشته باشد و در حوزه فرهنگ‌سازی و حقوق شهروندی باید تدابیری جدی اندیشید و با روش‌های کارآمدی این معضل را حل کرد، به‌ویژه اینکه اکثر صاحبان موتورسیکلت در قم از اقشار ضعیفی هستند و موتورسیکلت عمدتاً وسیله‌ای برای تأمین معاش است.

سرگرد محمدرضا هاشمی رئیس اداره آموزش و فرهنگ ترافیک راهور استان قم دراین‌باره اظهار داشت: ۵۵ درصد تصادفات قم از ابتدای سال ۱۴۰۰ تاکنون مربوط به موتورسواران است.

وی تصریح کرد: این رقم از تصادفات بسیار نگران‌کننده است و هر چه به سمت گرما می‌رویم، استفاده از این وسیله بیشتر می‌شود.

رئیس اداره آموزش و فرهنگ ترافیک راهور استان قم گفت: بیشتر تصادفات موتورسواران در قم مربوط به عدم توجه به جلو و سرعت غیرمجاز و عبور از چراغ‌قرمز و حرکت خلاف جهت مسیر است.

وی افزود: در سرعت‌های غیرمجاز و حرکت‌های نمایشی و تک‌چرخ زدن‌ها نیز تصادفات بدی رقم خورده است و جوانان باید در این زمینه توجه به رعایت نکات ایمنی داشته باشند.

هاشمی تصریح کرد: ۷۲ درصد از ضرباتی که به موتورسوار وارد می‌شود و باعث جراحات و قطع نخاع و مرگ شده به سر و صورت است، پس راکبان کلاه ایمنی را فراموش نکنند، کلاه ایمنی به معنای زندگی و نجات در حوادث و تصادفات است.

منبع: تسنیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آسایشگاه سالمندان و معلولین
دکمه بازگشت به بالا

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107