کمیسیون اصل ۹۰

تلاش برای اجرای مجازات‌های جایگزین حبس

آستان بهارستان؛‌ رئیس کمیته حقوقی و قضایی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس از تلاش این کمیته برای رفع مشکلات سد راه اجرای ماده ۷۹ قانون مجازات اسلامی و مجازات‌های جایگزین حبس خبر داد.

الهام آزاد با بیان اینکه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی وظیفه نظارت بر عملکرد سه قوه را دارد، گفت: کمیته حقوقی و قضایی یکی از کمیته‌های این کمیسیون است و مباحثی مانند کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها، مجازات‌های جایگزین حبس و کاداستر در اولویت بررسی کمیته قرار دارد.

وی افزود: ماده ۷۹ قانون مجازات اسلامی در مورد مجازات‌های جایگزین حبس تدوین و تصویب شده و آیین نامه اجرایی آن هم تصویب شده اما متاسفانه دارای نواقصی است که باید رفع شود؛ به طور قطع با اجرای این ماده کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها را خواهیم داشت اما با توجه به بوروکراسی‌های طولانی ممکن است اجرای ماده ماه‌ها زمان ببرد.

نماینده مردم نائین و خور و بیابانک در مجلس یازدهم ادامه داد: مجازات‌های جایگزین حبس در مورد مجازات‌هایی است که  تا پروسه آیین نامه اجرایی  ماده ۷۹ طی شود ممکن است شش ماه زمان ببرد و زمان حبس برخی زندانیان به پایان برسد.

وی گفت: در این رابطه نشست هایی را با مسئولان مرتبط داشتیم و مقرر شد با ورود به این موضوع پروسه‌ها را کوتاه کنیم و تفویض اختیار به استانداران شده تا بررسی شود که چه ارگان هایی نیاز دارند تا قضات در اسرع وقت به آنها معرفی شوند و نیاز به استعلامات بعدی نباشد و در روند تسریع صورت گیرد؛ توجه به مجازات هاى جایگزین حبس، کاهش  جمعیت کیفری زندان ها  و همچنین بازاجتماعی شدن زندانیان را در پی دارد.

منبع: خانه ملت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آسایشگاه سالمندان و معلولین
دکمه بازگشت به بالا

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107