اخبار مهمکمیسیون شوراها

نگاه سیاسی، سمی مهلک در مدیریت شهری است / مناطق محروم نیازمند توجه بیشتر

آستان بهارستان؛ رئیس مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: نگاه سیاسی در مدیریت شهری، سمی مهلک برای خدمات رسانی به شهروندان است.

با حضور محمد باقر قالیباف در مشهد مقدس عملیات اجرای ۳ پروژه بزرگ شهری آغاز و از یک سامانه شهروندی در این شهر رونمایی شد. دکتر قالیباف در این مراسم تاکید کرد که سیاست های غلط و عدم اجرای برنامه های پنج ساله عامل کاهش سرانه کلانشهرها و وابسته کردن همه موضوعات به تصمیم گیری مرکز نیز یکی از عوامل ناکارآمدی در کشور است.

آیین آغاز عملیات حفاری خط سه مترو از مسیر غرب با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی

محمد باقر قالیباف در آئین آغاز عملیات حفاری خط ۴ و خط ۳ متروی مشهد از مسیر غرب، آغاز عملیات بهسازی امتداد ۷۵ متری رضویه و رونمایی از طرح‌های نوآورانه و سامانه شهروند سپاری این شهرکه پیش از ظهر امروز برگزار شد با اشاره به اقدامات مدیریت شهری در مشهد گفت: اقدامات بسیار خوبی در موضوعات زیرساختی با محوریت حمل و نقلی اعم از ریلی و جاده ای برون شهری، درون شهری، زیرگذرها، رمپ و لوپ ها چه برای زائرین و چه برای مجاورین توسط مدیریت شهری انجام گرفته است که توفیق منحصر به فردی است که تفاوت ماهوی با تمام نقاط کشور دارد، چرا که هر کلنگی که بر زمین زده میشود، فراهم کردن بستری برای زائرین و مجاورین حضرت رضا (ع) است.

وی با تاکید بر اینکه ضرورت پیشرفت در شهرهای ما یک ضرورت اجتناب ناپذیر است گفت: متاسفانه امروز مهاجرت از شهرهای کوچک و روستاها مستقیما به کلانشهرها باعث می‌شود سرانه خدمات شهری در این شهرها با وجود تلاش هرچه بیشتر، کاهش یابد و بار مضاعفی بر دوش شهرداری‌ این کلانشهرها برای ارائه خدمات بگذارد که این یک عیب بزرگ حوزه برنامه ریزی در سطح ملی ماست و از شهرداری کلانشهرهای ما کاری برنمی آید .

رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: سیاست‌های غلط، اعمال نکردن بخشی از تصمیمات، عدم اجرای درست برنامه‌های پنج ساله باعث مهاجرت از شهرهای محروم و کوچک به حاشیه کلان شهرها می‌شود و به علاوه رشد جمعیت خود کلانشهر ها نیز وجود دارد.

وی تامین زیرساخت های شهری به عناون حق مردم را وظیفه شهرداری ها دانست و توضیح داد: تامین زیرساخت‌های شهری به عنوان حق مردم وظیفه شهرداری‌ها است اما متاسفانه در سیاست‌هایی که باید اجرا شود و قانون‌گذاری‌ها کم‌لطفی‌ها شامل حال شهرداری‌ها می‌شود، آن هم در شرایطی که امروز سنگین‌ترین بارها برای زندگی خوب مردم بر دوش شهرداری‌ها شهرهای کوچک و بزرگ است.

محمدباقر قالیباف همچنین گفت: وقتی حرف از یک زندگی خوب می‌زنیم اقتصاد شهری و معیشت مردم هم جزئی از آن است، شهرداری‌ها باید این را به عهده بگیرند واقتصاد شهری، اشتغال و معیشت شهروندان باید با محوریت شهرداری‌ها باشد.

هرگز نباید بپذیریم در کلانشهرها حاشیه نشینی داشته باشیم

قالیباف آرامش، منزلت، اوقات فراغت غنی شده و کاهش آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی را جزو فاکتورهای یک زندگی خوب عنوان کرد و گفت: وقتی حرف از زندگی خوب می‌زنیم یعنی باید رویکرد مسائل اجتماعی و فرهنگی بر مسائل کالبدی غلبه داشته باشد.

رییس مجلس شورای اسلامی در تکمیل مفهوم زندگی خوب، هوشمندسازی، شفاف سازی، مردمی سازی و کارآمدسازی شهر را جزو مصادیق این تعریف برشمرد و گفت: وقتی حرف از زندگی خوب می‌زنیم یعنی اینکه هرگز نباید بپذیریم در کلانشهرها این درصد بالای حاشیه نشینی( حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد جمعیت شهر) را داشته باشیم.

وی گفت: وقتی حاشیه نشینی داریم یعنی فقر و آسیب اجتماعی داریم، یعنی ظلم بیشتر به مردم مستضعف و بی‌توجهی به صاحبان اصلی انقلاب داریم که باید با اولویت بندی بالاتر به آن توجه کنیم.

قالیباف با بیان اینکه لازم است به این باید ها دو تبصره نیز اضافه شود خاطرنشان کرد: ما در حوزه مسایل شهری به هیچ عنوان نباید رویکرد و نگاه سیاسی داشته باشیم چراکه هر رفتار سیاسی در مجموعه مدیریت شهری سم مهلکی برای مدیران شهری و ظلم به ساکنان آن شهر است و وقتی ما از مدیریت شهری حرف میزنیم یعنی شورای شهر و شهرداری در کنار یکدیگر.

توجه به مناطق محروم تبعیض نیست، عین عدالت است

رییس مجلس شورای اسلامی افزود: در حوزه خدمات و وظایفی که انجام می‌دهیم باید حکم خورشید را برای مردم داشته باشیم، خورشید صبح که طلوع می‌کند بر همه بندگان خدا یک جور می‌تابد؛ چه آن هایی که دیشب تا صبح معصیت کرده و چه آن هایی که عبادت کرده اند هیچ فرقی ندارد، ما در حوزه خدمات و امنیت باید این‌گونه نگاه کنیم و غیر از این ظلم است. مردم همه مثل هم هستند و در زیر سایه نظام اسلامی زندگی می کنند، البته بدون شک مبانی انقلاب، مکتب اهل بیت و قرآن هم ما را مکلف کرده که عدالت باید مبنای کار ما باشد و اولویت باید به محرومین، آسیب دیدگان و مظلومین داده شود.

وی متذکر شد: مردم ما آنقدر اهل گذشت و مهربانی هستند و فرهنگ جوانمردی دارند که اگر مدیران اولویت را به طبقه نیازمند بدهند همراهی می‌کنند و هرگز اعتراضی نخواهند داشت، مردم زمانی به ما اعتراض می‌کنند که اولویت‌های ما در برنامه‌ها تبعیض آمیز باشد. توجه به مناطق محروم تبعیض نیست، عین عدالت است.

یکی از ناکارآمدی‌ها وابسته کردن همه چیز به مرکزیت است

قالیباف با اشاره به اینکه روز گذشته در صحن مجلس قانونی برای اصلاح از شورای نگهبان برگشته بود و با مباحثی که مطرح شد، ما برای بررسی بیشتر مجدد آن را به کمیسیون مربوطه فرستادیم ، چراکه شخصا معتقدم اینجا از آن مورادی بود که مجلس باید بر قانونی که تصویب کرده اصرار بورزد، چون بر اساس هفت اصل قانون اساسی( اصل هفتم و یکصدم تا یکصد و ششم)که اساس و پایه قوانین مدیریت شهری و شهرداری‌ها است، باید تفسیر درستی داشته باشیم و لازم است با عزیزان‌مان در شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام صحبت کنیم و بپذیریم که یکی از اشکالات و ناکارآمدی‌های ما در سطح کشور می بینیم ناشی از تمرکز در موضوعات است و ما همه چیز را به مرکزیت وابسته کردیم.

رییس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: باید در قانون‌گذاری به سمت تفکیک موضوعات ملی از محلی و تصدی‌گری از موضوعات حاکمیتی برویم، بنابراین مدیریت شهری باید مانند تجربه‌ای که دنیا به آن رسیده در حوزه مسائل اجتماعی، امنیت عمومی و فرهنگی و رفاهی مردم و رسیدگی به معلولان و نیازمندان شهر ورود و قبول مسئولیت کند و اینجاست که میگوییم باید اقتصاد شهری را به شهرداری ها واگذار کنیم

وی با بیان اینکه شهرداری‌ها باید چهار میم را در مدیریت شهری رعایت کنند اضافه کرد: اول محله، یعنی شهرداری ها باید رویکرد محله محوری داشته باشند چون نمی‌توان یک نسخه واحد برای کل شهر بپیچیم، در صورتی که در شهرها برای چند منطقه نمیتوان نسخه واحد پیچید اما ما از مرکزیت برای کل کشور مدیریت میکنیم. میم دوم مدارس که در حوزه محلات باید یک پیوند محکم با هم داشته باشند.

قالیباف افزود: میم سوم مسجد است که محلات باید با نگاه  وتفکر مسجدمحوری و تفکر مسجدی اداره شود و مسجد محور برنامه ریزی برای محلات باشد. اگر مسجد، مدرسه، محله و منزل با هم پیوستگی و ارتباط اورگانیک داشته باشند خیلی از این مشکلات و آسیب‌های اجتماعی وجود نخواهد داشت.

رییس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: تجربه و علم می گوید، این پیوند با نظام‌های اداری هرگز به وجود نمی‌آید باید کار را به مردم سپرد و آنها را در اداره شهر مشارکت داد، مردمی‌سازی اینجا معنا پیدا می‌کند. اگر کار به مردم و جوانان سپرده شود آن وقت خواهید دید چه تحولی در شهرها ایجاد می‌شود و چقدر از نابسامانی‌های که ما تلاش می‌کنیم به زور پول و مدیریت از راه دور حل کنیم و حل نمی‌شود آن‌وقت به راحتی توسط خود مردم برطرف می‌شود، مشروط بر اینکه عدالت در خدمات داشته باشیم و از حرکت‌های سیاسی در خدمات اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی دوری کنیم.

همه مسلمانان باید جنایت رژیم صهیونیستی را محکوم کنند

وی در پایان با اشاره به جنایات رژیم صهیونیستی، این نسل کشی‌های ضد اسلامی و ضد انسانی را محکوم کرد و گفت: لازم است همه مسلمانان انسان‌های آزادی‌خواه با هر دین و سلیقه‌ای این جنایات را محکوم کنند.

قالیباف خاطرنشان کرد: در دهه ۶۰ میلادی که رژیم غاصب صهیونیستی یک بیستم توان امروزش را نداشت در جنگ با کشورهای عربی، این کشورها فقط ۵ تا ۶ روز توانستند دوام بیاورند اما حالا یک منطقه کوچکی به نام غزه که در تحریم کامل به سر می‌برد اینگونه مظلومانه و با عزت مقاومت می‌کند و شعار گنبد آهنین را در هم شکست و این حاصل مکتب انقلاب و قرآن و احیا مجدد اسلام و شهادت و ایستادگی و عزت به برکت امام (ره) خون شهدا است.

رییس مجلس شورای اسلامی ضمن گرامی‌داشت یاد شهید سلیمانی گفت: باید یادی کنم از سردار سلیمانی که دو دهه ضد استکبار ایستادگی کرد و به تعبیر رهبری انقلاب اسلامی که فرمودند او دست مجاهدین اسلام را پر کرد که در مقابل ظلم ظالمین بتوانند از خود دفاع کنند، مهمترین دست پر این ها امروز این است که در همان محاصره ثابت کردند ما میتوانیم، همانطور که یمنی ها گفتند و این امروز باعث عزت ماست.

وی گفت: آمریکایی‌ها در حالی که زنان و کودکان کشته شده و مراکز رسانه ای، درمانی و آموزشی از بین می رود، حرف از حقوق بشر می‌زنند اما از نسل کشی رژیم صهیونیست در فلسطین حمایت می‌کنند، وتو می کنند و معلوم است که برای آن ها حقوق بشر به زمان و مکان ومنافع آن ها بستگی دارد.

منبع: خانه ملت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آسایشگاه سالمندان و معلولین
دکمه بازگشت به بالا

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107