آسیب های اجتماعیاخبار مهماعتیادکمیسیون آموزش

تنها 20 درصد دانش آموزان عشایر فارغ التحصیل می‌شوند

آستان بهارستان؛ رئیس سازمان امور عشایر کشور گفت: یکی از معضلات جامعه عشایری این است که ورودی مدارس این قشر بالای ۹۰ درصد است اما میزان خروجی و فارغ التحصیلی دانش آموزان تنها ۲۰ درصد است که نشان می‌دهد، بازماندگان تحصیلی در این جامعه زیاد است.

شاهپور علائی مقدم در دیدار با نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی به همراه کریمی فیروزجایی رئیس فراکسیون عشایری مجلس، منادی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، رخشانی مهر رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور، حاتمی نماینده کلیبر، خداآفرین و هوراند و آل هاشم مدیرکل امور عشایری آذربایجان شرقی، اظهارکرد: در راستای بهبود این وضعیت، مجلس شورای اسلامی برای تجهیز و نوسازی و استقرار کانکس و ‌سایر امکانات لازم برای تحصیل، حدود سه روز قبل تفاهم نامه‌ای امضا کرده تا نزدیک به ۵۰۰ میلیارد تومان برای مدارس عشایری کشور سرمایه گذاری شود.

وی در ادامه اظهارکرد: بسیار خوشحال هستیم که در مجلس یک هم افزایی خوبی برای پشتیبانی از گروه اجتماعی هدف سوم جامعه یا همان عشایر وجود دارد.

وی افزود: در دوره گذشته و دوره کنونی مجلس شورای اسلامی، در بحث قانون گذاری و ایجاد ظرفیت‌های خوب قانونی برای عشایر اتفاقات خوبی افتاده است. برای توسعه و تحول و خدمت کردن بایستی اول ظرفیت قانونی خوبی باشد که به همین دلیل نیز فراکسیونی در مجلس تحت عنوان فراکسیون امور عشایر ایجاد شده است.

رئیس سازمان امور عشایر کشور با بیان این‌که در برنامه پنجم توسعه، ظرفیت خاصی برای عشایر وجود نداشت و فقط یکبار از این گروه در بحث بیمه اجتماعی روستایی و عشایری نام برده شده بود، گفت: با پیشنهاداتی که به مجلس برده شد، در برنامه ششم توسعه، ۱۷ بار نام عشایر آورده شده که با ایجاد این ظرفیت قانونی در راستای ارتقای معیشت و اجتماعی از جمله تامین زیرساخت‌ها، جاده، راه‌ها و … تحولی بزرگ ایجاد شده است.

وی اظهار کرد: در مجلس جدید انقلابی، در بودجه ۱۴۰۰ تحولی عظیم برای توجه به عشایر که در امنیت غذایی، توسعه پایدار و حفظ محیط زیست زندگی مشقت بار را برای خود پذیرفتند، ایجاد شده است.

وی افزود: بر این اساس و برای ارتقای شاخص‌های برخورداری از آب، رقم ۲۶۲۰ میلیارد تومان در حوزه آبرسانی به روستاها و عشایر مصوب شده که با احتساب ۲۰ درصد آن برای عشایر، نزدیک به ۵۰۰ میلیارد تومان برای اجرای پروژه‌های آب عشایر اختصاص یافته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آسایشگاه سالمندان و معلولین
دکمه بازگشت به بالا

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107