اخبار پوششی و تولیدی قماخبار قم

رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح در پاسخ به خبرنگار ما: کاهش ۱۴ درصدی پرونده های قضایی نیروهای مسلح/حتی یک مورد بازداشت غیرقانونی در قم نداریم

فاطمه سادات محمدی

آستان بهارستان؛ نشست خبری رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح قم در دفتر سازمان قضایی نیروهای مسلح برگزار شد و وی از کاهش ۱۴ درصدی پرونده های قضایی نیروهای مسلح خبر داد و گفت: حتی یک مورد بازداشت غیرقانونی در قم نداریم.

حسین صیدی با تبریک دهه کرامت و انتخاب آیت الله رئیسی به عنوان رئیس جمهور و قدردانی از حضور پرشور مردم در انتخابات علیرغم توطئه های خارجی و ناکارآمدی سازمان های مرتبط دولتی داخلی، گفت: در اجرای اصل ۱۷۲ قانون اساسی نظام مقدس جمهوری اسلامی، سازمان قضایی نیروهای مسلح به عنوان بخشی از قوه قضائیه جهت رسیدگی به شکایات نیروی انتظامی تشکیل و دو ماموریت مهم در نیروهای مسلح را عهده دار شد.

وی با اشاره به اینکه رسیدگی به جرایم نیروهای مسلح از طریق دادگاه ها و دادسرای نظامی و رسیدگی به تخلفات انظباطی نیروهای مسلح دو ماموریت سازمان قضایی است، گفت: این سازمان به منظور حفظ حقوق عامه و رعایت حقوق شهروندی در راستای ارتقای آگاهی و قانونمندی نیروهای مسلح بخصوص نیروی انتظامی، کلاس های آگاه سازی و جلسات قضایی و کلاس های آموزشی را برگزار کرده است.

کاهش ۱۴ درصدی پرونده های قضایی نیروهای مسلح

به همه پرونده های سال ۹۹ رسیدگی شده است

وی افزود: با برپایی کلاس های آموزش حقوقی و قضایی به نیروهای مسلح، در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸، شاهد کاهش ۱۴ درصدی ورودی پرونده ها به سازمان قضایی نیروهای مسلح بودیم و ۱۰۰ درصد پرونده ها درسال ۹۹، مورد رسیدگی قرار گرفته است.

رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح قم ادامه داد: در سال ۹۹، بیش از ۵۰ مورد بازرسی از بازداشتگاه ها، تحت نظرگاه ها، اداره کل زندان و بازرسی و قضایی یگان های نظامی و انتظامی استان در راستای حفظ حقوق شهروندی و نظارت بر حفظ حقوق عامه انجام شد.

حتی یک مورد بازداشت غیرقانونی در قم نداریم

وی تاکید کرد: در تمام بازرسی ها و بازدیدهایی که بنده و دادستان قم به صورت سرزده و حتی خارج از وقت اداری از بازداشتگاه های قم و اداره زندان و تمام تحت نظرگاه ها داشتیم حتی به یک مورد شکایت از بازداشت غیرقانونی که منجر به تشکیل پرونده و صدور حکم محکومیت شود برخورد نکردیم که این دستاورد بسیار مهمی است زیرا پیشتر برخی تا ۴۸ ساعت در بازداشت بود و حتی خانواده وی مطلع نبودند؛ با حضور فعال همکاران قضایی در صحنه، هم اکنون چنین مواردی را نداریم.

وی در خصوص کاهش جمعیت کیفری زندانیان با توجه به وضعیت کرونا در کشور گفت: استفاده از مجازات های جایگزین حبس از قبیل تعویق رسیدگی به جرم، تعلیق مجازات حبس با خدمت ، آزادی مشروط ، تخفیف مجازات و مرخصی پایان محکومیت در این مدت با قوت اجرا شده است.

رسیدگی به ۷۵ درصد پرونده های سنگین در سازمان قضایی

صیدی گفت: در سازمان قضایی بیش از ۷۵ درصد از پرونده های دادگاه نظامی سطح یک شامل پرونده های مهم و سنگین که محکومین یا وکلای آنان تقاضای فرجام خواهی از دیوان عالی کشور داشتند رسیدگی شده که مورد تایید دیوان قرار گرفته است.

وی در خصوص نظارت و پیگیری مشکلات زندان و مددجویان، گفت: دادیار ناظر زندان از سوی سازمان قضایی نیروهای مسلح هفته ای یکبار، دادستان دو هفته یک بار و بنده سه ماه یک بار از زندان ها سرکشی می کنیم و با افراد بازداشتی گفت وگو و به مشکلات آنان رسیدگی می کنیم و بنده در صورتی که جلسات دادگاه نداشته باشم هر روز ملاقات مردمی دارم.

وی اظهارکرد: یکی از اقدامات تشکیل «واحد ارشاد و معاونت قضایی» برای مردم است که یک فرد حقوقی را مسئول رسیدگی به تنظیم شکواییه و آموزش مسائل حقوقی به مردم کردیم.

شرایط بازگشت به خدمت برای سربازان فراری مهیاست

سازمان قضایی آماده کمک به سربازان فراری برای اتمام دوره سربازی است

رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح قم در مورد سربازان فراری هم گفت: فراخوانی داده شد که طبق آن برای سربازان فراری که برای اتمام خدمت سربازی مراجعت کنند مجازات حبس درنظر نمی گیریم بلکه از نهادهای انفاقی استفاده می کنیم.

وی عنوان کرد: در قانون برای سربازان فراری شش ماه زندان در نظر گرفته شده اما ما آنان را با ضمانت معتبری آزاد می کنیم و در طول باقی مانده خدمت، ماهی یک بار گزارش حضور سربازان در پادگان گرفته می شود تا خدمت شان تمام شود که با این اقدام مفید، افرادی آمدند و دوران خدمت خود را سپری کردند.

وی ادامه داد: راهکار دیگر برای نیروهای مسلح «حبس با خدمت» است که اگر کسی مرتکب جرمی بخصوص فرار از خدمت شود به جای زندان به یگان خدمت معرفی می شود و خدمت خود را به پایان می رساند.

صیدی با بیان اینکه هر فرد ذکور تا ۵۰ سالگی سرباز است و در صورت فرار از خدمت از بسیاری از حقوق اجتماعی محروم است، افزود: نداشتن کارت پایان خدمت سبب می شود فرد نتواند گذرنامه و یا حتی یک تسهیلات بگیرد لذا ما با بهترین راهکارها آنان را به خدمت می گیریم.

وی افزود: کسانی که مرتکب غیبت و فرار از خدمت شدند در طرح «بازگشت به سنگر» برگردند سازمان قضایی آماده هر نوع کمک به آنان برای اتمام دوره سربازی است.

****

۵۰ درصد پرونده های سازمان قضایی به جرم فرار از خدمت است

وی در پاسخ به خبرنگار ما مبنی بر اینکه چند پرونده فرار از خدمت سربازی دارید؟ گفت: آمار تعداد محرمانه است اما می توان گفت که بیش از ۵۰ درصد پرونده های سازمان قضایی به جرم فرار از خدمت تشکیل می شود و بیشترین آمار تشکیل پرونده ها به همین دلیل است.

رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح قم در پاسخ به این سوال خبرنگار ما مبنی براینکه آیا شرایط اینقدر سخت است که اینقدر فرار از خدمت دارید؟ گفت: خدمت در ایران نسبت به قبل از انقلاب بسیار راحت است و گاهی سخت ترین کار سرباز بردن یک پرونده از اتاقی به اتاق دیگر است؛ متاهلین هم در شهر خودشان خدمت می کنند و حداقل پایه حقوقی سربازان از ابتدای سال ۱۴۰۰ ، یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است و مراکز حمایتی مانند کمیته امداد هم کمک می کنند و شرایط را برای این افراد مناسب می کنیم.

وی در پاسخ به خبرنگار ما که آیا به دلیل بی عدالت میان سربازان که برخی را در شرایط سخت قرارداده آنان از خدمت فراری هستند؟ گفت: نه این افراد یا مشکلات خاص دارند یا انگیزه ای ندارند و یا فکر می کنند این مدت از عمرشان به هدر می رود در صورتی که این تصور غلطی است و خدمت به میهن وظیفه همه است.

پرونده های امنیتی در قم کمتر از دو درصد است

وی در پاسخ به این سوال خبرنگار آستان بهارستان که پرونده های امنیتی نیروهای مسلح چقدر هست؟ گفت: پرونده های امنیتی کمتر از دو درصد پرونده ها را تشکیل می دهد آن ها هم امنیتی حاد نیست و بیشتر به دلیل وابستگی و عضویت در کانال های انحرافی است و هواداری از گروهک ها و مسائل امنیتی حاد مانند بمب گذاری، ترور و یا اقدامات خرابکارانه نداشتیم.

صیدی درپاسخ به این سوال خبرنگار ما که با افراد نظامی در قم که در سیاست دخالت می کنند تاکنون برخوردی داشتید؟ اظهارداشت: در جریان انتخابات اخیر به موجب ماده ۴۰ قانون مجازات جرائم نیروهای مسلح، شرکت نظامیان در مناقشه های سیاسی و انتخابات و تبلیغات له یا علیه گروه ها و نامزدها ممنوع است و مجازات حبس تا دو سال را دارد لذا سازمان قضایی ستاد «پیشگیری از وقوع جرائم انتخاباتی» را با حضور فرماندهان و مسئولان نیروهای مسلح تشکیل داد با حضور مستمر قضات و سخنرانی و آگاه سازی پرسنل در طول انتخابات اخیر، کوچکترین مشکلی نداشتیم و حتی یک پرونده هم تشکیل نشد.

اعمال مجازات های جایگزین حبس برای ۸۰ درصد پرونده ها

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ما که چه تعداد مجازات جایگزین حبس در سال گذشته داشتید؟ اظهارداشت: برای ۸۰ درصد پرونده های جرائم سبک، از مجازات های جایگزین حبس و اقدامات انفاق آمیز استفاده شد.

۵۰ درصد دادرسی ها الکترونیک انجام شد

وی در پاسخ به خبرنگار ما که در سال جاری چند درصد دادرسی ها به صورت الکترونیک انجام شده است؟ گفت: حدود ۵۰ درصد دادرسی های ما به صورت الکترونیک انجام شد تا از حضور افراد بازداشتی به سازمان قضایی خودداری شود.

رسیدگی به روز به ۵۰ درصد پرونده ها

رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح قم اظهاداشت: بیش از۵۰ درصد رسیدگی به پرونده ها در سازمان قضایی به روز انجام می شود پرونده هایی تحت عنوان «پروند های همراه دار» داریم به عنوان مثال کسی فرار از خدمت داشته و همان روز مراجعه می کند یا دستگیر می شود ما پرونده وی را از دادسرا به دادگاه ارجاع می شود و رای صادر می شود و نیازی به معرفی افراد به زندان نیست و از نهادهای انفاقی هم در این موارد استفاده می شود تا رسیدگی به سرعت انجام شود و منتهی به بازداشت افراد نمی شود.

وی ادامه داد: یکی دیگر از اقدامات کمک به افراد موثر و بدهکار داشتیم از طریق سازمان و خیران آزاد شدند و هم اکنون محکوم مالی به دلیل جرم خاص قضایی نداریم.

از حضور خبرنگاران به زندان استقبال می کنیم

با توجه به اینکه خبرنگاران قمی هنوز بازدیدی از زندان ها نداشتند وی از درخواست خبرنگار ما مبنی بر برپایی یک برنامه ای با حضور خبرنگاران در زندان استقبال کرد و گفت: در خدمت خبرنگاران هستیم از نظر ما هیچ مانعی وجود ندارد ما زندانی امنیتی نداریم خیلی هم خوب است باید با سازمان مرکزی هماهنگ کنیم.

****

شهید آیت‌الله بهشتی اولین مسئول دستگاه قضایی جمهوری اسلامی و ۷۲ تن از یاران وی در هفتم تیرماه ۱۳۶۰ بر اثر انفجار بمب در محل دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی به شهادت شهید رسید؛ اول تا هفتم تیرماه هفته قوه قضاییه نام‌گذاری شده‌است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آسایشگاه سالمندان و معلولین
دکمه بازگشت به بالا

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107