اخبار مهمدسته‌بندی نشده

روند کرونا در کشور کاهشی است / تزریق واکسن ایرانی توسط رهبری تشویق فوق‌العاده‌ای برای دانشمندان

آستان بهارستان؛ رئیس‌جمهور گفت: الحمدلله امروز شاهد خیز جدیدی در کشور نیستیم و البته نباید کامل از این مسئله مطمئن باشیم و مراعات‌ها باید ادامه داشته باشد.

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز در جلسه ملی مقابله با کرونا گفت: در زمینه کرونا در مجموع می‌توانیم بگوییم که روند کاهشی داریم و این هفته نیز نسبت به هفته قبل، روند کاهشی داشتیم و البته چند استان حالت ویژه‌ای دارند و استثناء هستند؛ عمدتاً استان‌های جنوبی مانند بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و کرمان شرایط متفاوتی دارند اما در بقیه استان‌ها روند نزولی بوده است.

وی افزود: الحمدلله امروز شاهد خیز جدیدی نیستیم و البته نباید کامل از این مسئله مطمئن باشیم و مراعات‌ها باید ادامه داشته باشد امروز در کشورهای جهان در اروپا، روسیه، شرق آسیا و اطراف خودمان در همسایگان نیز تا حدی شاهد یک خیز و موج هستیم و کاملاً باید مراعات کنیم و نمی‌توانیم نسبت به آینده با قطعیت بگوییم که با خیز دیگری مواجه نخواهیم بود.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود درباره اقدام رهبر معظم انقلاب در تزریق واکسن داخلی کرونا که روز گذشته انجام گرفت، اظهار داشت: البته ماه‌های پیش خدمت‌شان این بحث را داشتیم و ایشان فرمودند که صبر می‌کنند تا زمانی که همه افراد کشور در سنین ایشان تزریق کردند، رهبری معظم انقلاب حتی نگفتند “من یک‌روز زودتر واکسن می‌زنم” و ایشان می‌توانست واکسن غیرداخلی استفاده کند اما گفتند که “صبر می‌کنم تا واکسن داخلی بیاید”.

وی با بیان اینکه “این اقدام رهبری معظم انقلاب تشویق فوق‌العاده مؤثری برای دانشمندان ما بود”، به ذکر خاطره‌ای از دفاع مقدس پرداخت و گفت: یک دانشمند ارزشمند در زمان جنگ یک کار مهمی برای ما انجام داده بود و با جمعی از همکاران خود سه‌ماه به‌صورت شبانه‌روز در یک سوله ماندند تا به نتیجه مورد نظر برسند وقتی کارشان تمام شد؛ بحث و بررسی شد تا چه نوع تشویقی از این دانشمند انجام بدهیم و وزیر دفاع وقت او را خدمت حضرت امام(ره) برد و امام نیز پیشانی او را بوسیدند بعد از آن ما هرچه می‌خواستیم این دانشمند را تشویق کنیم، قبول نکرد و گفت که “بوسه‌ی امام(ره) را با هیچ‌چیزی عوض نمی‌کنم و این بزرگ‌ترین تشویق در زندگی من است و چیزی نمی‌خواهم”.

رئیس‌جمهور عنوان کرد: گاهی اوقات تشویق‌های معنوی با مسائل مادی قابل مقایسه نیست؛ دانشمندان این‌همه تلاش کردند و اگر الآن میلیاردها پول به آن‌ها بدهیم مانند این اقدام و تشویق رهبری انقلاب نخواهد شد و ایشان گفتند که “من از این واکسن استفاده می‌کنم” و این بزرگ‌ترین تشویق دانشمندان ایرانی است، البته این تشویق شامل همه عزیزانی است که برای تمام واکسن‌های ایرانی تلاش کردند، از جمله برکت تا بقیه واکسن‌های داخلی.

روحانی گفت: ما مجدداً از ایشان تشکر می‌کنیم و رهبری معظم انقلاب همیشه برای علم، دانش، تحقیقات و فناوری مشوّق بسیار بالایی بودند و فضایی که در کشور است، فضای علم، دانش و اختراع است و ایشان کار ارزشمندی انجام دادند.

وی بیان کرد: بسیار امیدواریم تا پایان این دولت که حدود 40 روز باقی مانده است بتوانیم واکسیناسیون را برای افرادی که سن بالا و هم‌چنین شرایط پرریسک دارند، انجام بدهیم و زمانی که دولت را تحویل می‌دهیم چندین واکسن داخلی ما کاملاً آماده باشد، مردم با تزریق واکسن آرامش روحی و روانی پیدا می‌کنند و امیدوارم بتوانیم به رسالت و وظیفه خودمان تا روز و ساعت آخر عمل کنیم و دولت بعدی نیز کار را ادامه خواهد داد.

رئیس‌جمهور گفت: کشور ما بعد از 16 ماه گرفتاری و ابتلای شدید که از پایان بهمن سال 98 تا امروز با آن مواجه بوده، در مدیریت کرونا و این ویروس که عمدتاً بار بر دوش وزارت بهداشت، درمان و مدافعین سلامت در سراسر کشور بود و نیروهای مسلح، هلال احمر و دیگران تلاش کردند آثار و تبعات کرونا را در جامعه کاهش بدهند. در کرونا، در اقتصاد، کسب و کار، اشتغال، فرهنگ، آموزش، گردشگری آثار بسیار شدیدی گذاشت؛ به‌طور طبیعی کشور ما هم با این آثار مواجه بوده است. در سه ماهه اول امسال، نسبت به سه ماهه اول سال گذشته از نظر صادرات غیرنفتی، 69 درصد افزایش داشته و بخش بزرگ این 69 درصد افزایش، مربوط به بحث کرونا می‌شود.

روحانی بیان کرد: در سال 99 به‌دلیل کرونا تقریبا صادرات ما با مشکلات بسیار زیادی مواجه شده بود  الان این مشکلات کمتر شده است؛ البته نه‌اینکه به صفر رسیده اما بسیار کمتر شده است. در سه ماهه اول توانستیم 10 میلیارد و 700 میلیون دلار صادرات غیرنفتی داشته باشیم و این رقم بسیار خوبی است و نشان می‌دهد که اجازه ندادیم دوگانگی در کشور شکل بگیرد دوگانه سلامت و اقتصاد حرفی است که ما از روز اول هم با آن مخالف بودیم و می‌گفتیم دوگانگی دقیق و درستی نیست و سلامت برای ما مهم‌تر است ولی در عین حال در کنار مراعات پروتکل‌ها می‌توان فعالیت‌های اقتصادی را هم انجام داد.

وی اظهار داشت: در مقاطعی ناچار شدیم کسب و کار را برای یکی دو هفته و حتی گاهی بیشتر تعطیل کنیم ولی در عین حال به طور کلی فعالیت‌های اصلی اقتصادی ما ادامه داشت. فروردین سال 99 عده‌ای می‌گفتند همه کسب و کارها را برای یکی دو ماه به طور کامل قرنطینه و تعطیل کنیم و هیچ‌کس هم فکر نمی‌کرد که اگر تعطیل کامل کنیم، غذای مردم چه می‌شود. در زمان تعطیلات کامل باید همه مسائل را در نظر گرفت؛ در زمان تعطیلی کامل برق، آب، سوخت، انرژی می‌بایست درنظر گرفته شد.

رئیس‌جمهور آن‌زمان صحبت‌هایی بدون محاسبه گفته می‌شد و تلفیق این مسائل سخت بود؛ وقتی گفته می‌شود فعالیت اقتصادی و آموزش انجام شود و پروتکل‌های بهداشتی نیز هم رعایت شود، ناچار شدیم آموزش در فضای مجازی انجام شود، گاهی اوقات مجبور شدیم که امتحانات را به حضوری برگزار کنیم. کنکور را هم ما قبول کردیم ولی عده‌ای مخالفت کردند و حتی با لحنی تند با ما برخورد کردند که چرا کنکور و امتحانات را باز گذاشتید ولی گفتیم نباید سرنوشت میلیون‌ها جوان را برای یک یا دو سال کاملا به هم بزنیم.

روحانی افزود: چون این امکان وجود دارد که هم پروتکل‌ها را رعایت کرد و هم امتحانات را برگزار کرد و وزارت بهداشت و درمان از نحوه برگزاری امتحانات سراسری بسیار راضی بود در زمان برگزاری آزمون سراسری برای افراد مبتلا به کرونا اتاق ویژه‌ای در نظر گرفته شد و کار بزرگی در این زمینه انجام گرفت تا بتوانیم آثار و تبعات اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، آموزشی کرونا را به حداقل برسانیم؛ البته نمی‌شود آن را به صفر رساند.

وی تصریح کرد: دوران کرونا نشان داد که بخشی از آموزش را حتی در شرایط عادی می‌توان در فضای مجازی برگزار کرد؛ بخش عمده‌ای از آموزش در برخی از رشته‌ها نیز باید حضوری باشد و چاره‌ای هم در این باره نیست. ولی ما در آینده هم می‌توانیم از این فضای مجازی استفاده کنیم.

رئیس‌جمهور گفت: البته ما بسته جامع حمایتی هم برای مردم در نظر گرفتیم؛ این بسته حمایتی در حد توان کشور بود که در مدت زمان چهار-پنج‌ماه به‌صورت ویژه برای مردم پرداخت کردیم، در این بسته حمایتی هم وام به مردم دادیم و هم در بخش مسکن تا حدودی به مردمی که مستاجر بودند، کمک کردیم و در بخش مالیات و همچنین بدهی‌های مردم در بخش‌های آب، برق و امثال آن در مقاطعی مهلت در نظر گرفتیم.

روحانی به مسئله واکسن کرونا اشاره کرده و گفت: از روز اول که ویروس وارد کشور شد، یکی از راه‌های مقابله با آن واکسن بود. معمولا واکسن زمانی از حداقل 2 سال تا حداکثر 20 سال دارد؛ به‌هر حال واکسن تا زمان اطمینان از قابل استفاده بودن فراز و نشیب‌های فراوانی دارد. بنابراین در زمینه واکسن دو مساله مهم وجود داشت؛ یکی این که واکسن تاثیرگذار باشد و دیگری این که بی‌خطر باشد بنابراین واکسن کار آسان و ساده‌ای نبود که همه دنیا تلاش کردند و وارد عمل شدند. ایران از روز اول وارد عمل شد؛ ما در همان ماه‌های اولیه دو جلسه با همه افراد و شرکت‌هایی که در کار واکسن بودند برگزار کردیم و تصمیم ما این شد که به همه آنها کمک کنیم  بعضی‌ها به من گفتند که آنها پلتفرم‌های مختلفی دارند و شما یک پلتفرم را انتخاب کنید و بقیه را تعطیل کنید گفتیم بگذارید هرچند پلتفرمی که هست، کار کنند و ما مشکلی نداریم و آنها تداخلی هم ندارند و ما برای کمک به آنها مشکلی نداریم.

وی با بیان اینکه تولید واکسن داخلی تصمیم درستی بود که اتخاذ شد، تصریح کرد: خیلی‌ها نامه نوشتند که تولید واکسن داخلی وقت تلف کردن است چراکه تولید واکسن به این زودی‌ها نیست و نمی‌شود ساخت. وقتی‌که شرکت‌های داخلی، دانش‌بنیان و متخصصین تحقیقات خود را برای تولید و ساخت واکسن آغاز کردند، عده‌ای به میدان آمدند که نباید واکسن خارجی بخریم و ما گفتیم این حرف هم نادرست است، گفتیم از هر جایی که وزارت بهداشت اجازه داد و اطمینان پیدا کردیم و دنیا هم اعتماد پیدا کرد، واکسن خارجی را  در حد توان خریداری می‌کنیم. این تصمیمات،‌ تصمیمات استراتژیک و حساسی بود که اتخاذ شد چرا که عده‌ای در کشور مخالف خرید واکسن از خارج بودند و می‌گفتند که باید داخل را تقویت کنید. اولین واکسن خارجی که در ایران تزریق شد 21 بهمن سال 99 یعنی 6 ماه پیش بود و بعد از این‌مدت به واکسن داخلی رسیدیم.

رئیس‌جمهور ادامه داد: اولین گروهی که واکسن را دریافت کردند، مدافعین سلامت بودند؛ وقتی مدافعین سلامت واکسن را دریافت کردند در بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی آرامشی به‌وجود آمد چراکه آن‌ها در خط مقدم بودند و با محیط آلوده سروکار داشتند و کار بسیار درستی بود با وجود واکسن داخلی باز هم به واکسن خارجی نیاز داریم چرا که واکسن داخلی به اندازه کافی نیست ممکن است تا چند ماه دیگر به نقطه‌ای برسیم که نیاز به واکسن خارجی نداشته باشیم و آن‌زمان دیگر وارد نمی‌کنیم.

روحانی گفت: در زمینه تولید واکسن کرونا به نتایج خوبی دست یافتیم و پلتفرم برکت با پلتفرم پاستور متفاوت است اما هر دو به یک نتیجه رسیدند و هر دو مجوز تزریق دارند. پلتفرم‌های دیگری همانند اسپوتنیک داخلی داریم که ممکن هفته‌های آینده وارد بازار شود. چند نوع واکسن دیگر مانند فخرا و رازی هم ممکن است هفته‌ها و یا ماه‌های آینده وارد بازار شود. واکسن کرونا با تنوع خوب و پلتفرم‌های متفاوت وارد بازار شده و این کار بسیار خوبی بود.

وی افزود: علاوه بر این 16 میلیون و 800 هزار دوز واکسن از کواکس خریدیم که مقدار کمی وارد شده و 10 میلیون دوز از کشور دیگری خریداری کردیم که سازمان هلال احمر واسطه بوده است. کشور ما ده‌ها میلیون دوز واکسن نیاز دارد و اگر 60 میلیون نفر در کشور بخواهند واکسینه شوند نیاز به 120 میلیون دوز واکسن داریم و اگر دوز سومی هم در ماه‌های آینده مورد نیاز باشد، 180 میلیون دوز واکسن نیاز داریم.

رئیس‌جمهور درباره تفاوت قیمت واکسن کرونا اظهار داشت: وزارت بهداشت با توجه به سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته، ساخت واکسن کرونا را محاسبه قیمت می‌کند و این موضوع جای دعوا و نزاع نیست؛ البته هنوز قیمت دقیق بیان نشده و مبنای ما ریالی است، این نیز دوگانگی بی‌خودی است که در جامعه شکل گرفته است.

روحانی گفت: ما باید به واکسن داخلی افتخار کنیم و دانشمندان و شرکت‌های دانش‌بنیان ما با حضور در میدان ساخت واکسن را به ثمر رساندند و این افتخار بزرگی برای جمهوری اسلامی ایران است.

رئیس‌جمهور هم‌چنین در ابتدای سخنان خود با اشاره به سالروز شهادت شهید بهشتی در هفتم تیرماه 1360 گفت: شهادت آیت‌الله شهید بهشتی و 72 تن از یارانش و همچنین روز قبل از آن، سوءقصد به مقام معظم رهبری روز بسیار سختی برای مردم ما بود؛ در سال 1360 در چنین ایامی شرایط و روزهای بسیار سختی بر مردم گذشت.

وی بیان کرد: شهید بهشتی یکی از مظلوم‌ترین چهره‌های تاریخ انقلاب است و اتهامات بسیار ناروایی بر آن بزرگوار روا داشته شد؛ متأسفانه او را غرب‌گرا و لیبرال لقب داده و به‌عنوان روشن‌فکری که اعمال و رفتارش با موازین دینی‌اش فاصله دارد، معرفی کردند. حرف‌های ناصحیح و ناروایی که  در آن ایام نسبت به آن عزیز و بزرگوار گفته شد، عمدتا توسط آدم‌های التقاطی، منافقین و گروه‌های منحرف آن زمان شایع شده بود و این تبلیغات در جامعه و اجتماع نیز بی‌تأثیر نبود و با اتهامات فراوان نسبت به این چهره، بعضا ایجاد نفرت کرده بودند.

رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: دشمنان خارجی و هم داخلی‌هایی که حالت نفاق داشتند و فقط به زبان با انقلاب بودند، نسبت به شهید بهشتی به‌دلیل توانمندی‌ها، مدیریت و عقلانیت و تشکیلاتی بودنش کینه داشتند؛ چون شهید بهشتی یک چهره‌ی کاملا دنیادیده بود و جهان، منطقه، غرب و شرق را می‌شناخت و به مکاتب فکری واقف بود. شهید بهشتی نسبت به آینده کشور و جهان کاملا آینده‌نگری دقیقی داشت و مجموع اینها باعث شده بود که با شهید بهشتی به عنوان یک ستون و امید به آینده او را مورد حمله قرار دهند. این مسائل تا روز شهادت ایشان به نحوی ادامه پیدا کرد ولی شهادت ایشان شرایط را عوض کرد و بسیاری از مردم به ویژگی‌های این شخصیت به نام واقف شدند.

منبع: تسنیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آسایشگاه سالمندان و معلولین
دکمه بازگشت به بالا

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107