اخبار مهمکمیسیون سیاسیکمیسیون عمران

دولت بعد کارشناس می خواهد نه چهره سیاسی

آستان بهارستان؛ نماینده مردم اهواز در مجلس با اشاره به ویژگی های لازم برای تشکیل کابینه کارآمد در دولت سیزدهم گفت: ما باید به جای گمانه زنی درباره اشخاص یاد بگیریم که به سمت شاخص ها برویم. در واقع به جای قائم بودن به فرد قائم به برنامه و شاخص باشیم. برای اینکه برنامه ملاک باشد و شاخص قابل پایش و قابل امتیاز دهی وجود داشته باشد باید ببینیم اسناد بالادستی، چشم انداز ۱۴۰۴، برنامه های توسعه و سیاست های ابلاغی رهبری از ما چه می خواهند.

مجتبی یوسفی افزود: ما اسناد بالادستی خوبی در موضوعات مختلف داریم مثل برنامه های پنج ساله توسعه که کمک می کند خط سیر یک دولت در آن مشخص شود و مسیر برنامه های سالانه و طرح ها و لوایح نیز روشن شود تا نهایتا کشور بر اساس یک خط سیر مشخص حرکت کند، نه اینکه هر دولت و وزیری بر سر کار می آید تصمیم غیر کارشناسانه خلق الساعه بگیرد.

عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه مردم به دولت سیزدهم امید بستند یادآور شد: آنچه امروز موضوع اصلی کشور است اشتغال، معیشت و ارزش پول ملی است.

وی تاکید کرد: وزرایی که می خواهند بر سر کار بیایند باید به جای اینکه برنامه های تکراری ارائه کنند با یک شاخص از بدنه نخبگانی، کارشناسی و دانشگاهی انتخاب شوند و برنامه هایی را ارائه دهند که قابل وزن کشی و امتیاز دهی باشد.

وی افزود: به جای اینکه در روز رای اعتماد صحبت های احساسی کنند یا وعده بدهند باید بدانند که مثلا در سال اول چه اهدافی را دنبال می کنند و در سال های دوم به چه سمتی خواهند رفت. ما باید به جای انتخاب افراد سیاسی به سمت افراد کارشناس برویم. متاسفانه در کشور ما اینطور تداعی شده که وزرا باید به جای سابقه مدیریتی و کارشناسی، سابقه سیاسی داشته باشند.

رهن و اجاره هم به آرزو تبدیل شده

نماینده مردم اهواز در مجلس اضافه کرد: مثلا در حوزه مسکن چند گفتمان وجود دارد یکی اینکه دولت نباید در این زمینه ورود کند و برنامه ای داشته باشد که این مثل شرایط الان است که مسکن رها شده و رهن و اجاره هم به آرزو تبدیل شده است.

وی ادامه داد: گفتمان دیگر این است که این حوزه صرفا دولتی باشد که آن هم نگاهی شکست خورده در دنیا است و گفتمان سوم تعامل بینابین است. به این معنا که دولت باید به سمت برنامه ریزی برود. در بازار بورس و بانکداری هم همین شرایط وجود دارد و دولت ها باید برای عملی کردن این برنامه ها راهکارهای کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت ارائه کنند.

این عضو هیات رئیسه مجلس ادامه داد: ما منتقد عملکرد دولت فعلی بودیم و مردم را به شرکت در انتخابات و انتخاب فرد اصلح ترغیب کردیم.

وی ادامه داد: از ۲۸ خرداد به بعد ما ناظر دولت و پیگیر تحقق قانون هستیم و این را مطالبه می کنیم تا وزرایی معرفی شوند که امکان حل مشکلات در حوزه های مختلف را داشته باشند.

نماینده مردم اهواز در مجلس همچنین با تاکید بر ضرورت داشتن نگاه کارشناسی، برنامه محور و مدیریت محور به جای استفاده از چهره های سیاسی در کابینه گفت: البته مدیرانی هستند که سیاسی سر کار آمدند و مسئول وضع کشورند و با ناکارآمدی خود مردم را گله مند کردند.

وی افزود: برخی از اینها چرخش قهرمانانه دارند و بلدند با هر دولتی کار کنند. نهایتا هم جای منتقد می نشینند اما باید جوابگوی عملکرد خود باشند. گرچه این امر نافی زحمت افراد تلاشگر و مخلص در سطوح مدیریتی نیست.پایان پیام/۱۱۰

منبع: ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آسایشگاه سالمندان و معلولین
دکمه بازگشت به بالا

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107