اخبار مهمکمیسیون اقتصادی

تصویب شتابزده طرح صیانت، ظرفیت دولت سیزدهم را حذف کرد

تا آستان بهارستان؛ رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: با شتاب‌زدگی مجلس در مصوبه اخیر مربوط به طرح صیانت از کاربران فضای مجازی، ظرفیت دولت سیزدهم در ارائه لایحه جامع حذف شد.

محمدرضا پورابراهیمی با اشاره به دغدغه‌های مردم در اجرای طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی افزود: ضابطه‌مند شدن در این حوزه مبنای تصمیم هاست و بسته شدن پیام رسان‌های خارجی مشکلی را حل نمی‌کند.

وی گفت: طرح صیانت از کاربران فضای مجازی که توسط بیشتر نمایندگان کمیسیون فرهنگی مجلس تدوین شده به دلیل ابعاد مختلفی که بر حوزه های اقتصادی، امنیتی، اجتماعی دارد باید با سایر نمایندگان هم مشورت و کار جمعی انجام می شد.

با کمیسیون اقتصادی همفکری نشد

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد: باوجود تاثیرات مهم این طرح بر روی فضای کسب و کارهای مجازی در اقتصاد کشور هیچ مشورت و همفکری با کمیسیون اقتصادی انجام نشد و ما تا زمانی که این موضوع در صحن علنی مطرح شد از آن اطلاع نداشتیم.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس اظهارداشت: مدیریت فضای مجازی برای ما مهم است و به طور قطع باید در دستور کار مجلس و دولت آینده قرار گیرد. بخش رهاشدگی این فضا که امروز در حوزه های امنیت اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی مشکل ایجاد می کند باید برطرف شود

وی گفت: رهبر معظم انقلاب در زمان انتخابات ریاست جمهوری اخیر فرمودند اولویت اصلی کشور موضوعات اقتصادی، معیشتی و اشتغال جوانان است. دغدغه رهبری، تمام دلسوزان نظام، مجلس و مردم ساماندهی فضای مجازی و حل مشکلات اقتصادی است.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس اظهارداشت: مفهوم اصل ۸۵ این است که مجلس اجازه داد یک کمیسیون تخصصی تشکیل شود، به جای اینکه مواد و اجزای تبصره های طرح صیانت در صحن علنی بررسی شود در این کمیسیون بررسی و جمع بندی این کمیسیون به شورای نگهبان ارسال شود.

بخش هایی از طرح باید تغییر کند

پورابراهیمی بیان کرد: به دلیل تاثیرات جدی بر معیشت و اقتصاد مردم حتما باید بخش هایی از این طرح تغییر جدی پیدا کند و به صورت جامع بررسی شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: آنچه هم اکنون مصوب شده روش بررسی طرح است و هیچ متن طرحی هنوز در مجلس به تصویب نرسیده است.

وی افزود: نظر ما این بود بررسی به صورت عادی انجام شود لذا همزمان با گزارش کمیسیون فرهنگی به صحن علنی کمیسیون های مهم و مرتبط با طرح همانند کمیسیون اقتصادی به عنوان کمیسیون فرعی گزارش خود را تهیه و به صحن علنی ارائه کند. البته با این اقدام مجلس این فرصت از کمیسیون های فرعی در قالب گزارش جامع مجزا به صحن از نمایندگان سلب شد.

پورابراهیمی گفت: معمولا طرح هایی اصل ۸۵ می شوند که در هدفگذاری آنها یک قانون آزمایشی است یا اینکه زمان رسیدگی به آنها وقت زیادی بگیرد و شرایط خاص داشته باشند که طبیعتا این موضوعات در خصوص طرح مذکور وارد نبود. نظر ما این است که باید طرح به صورت عادی در دستور کار نمایندگان قرار بگیرد و تصویب آن با جزئیات در صحن علنی مجلس نهایی شود.

وی اضافه کرد: با اصل موضوع مدیریت فضای مجازی صددرصد موافقیم اما با روش و نحوه رسیدگی به آن مخالفیم.

نیاز به تشکیل کمیسیون مشترک

پورابراهیمی ادامه داد: تشکیل کمیسیون مشترک و تبادل نظر این ظرفیت را ایجاد می کند که نگرانی جامعه برطرف شود و بخش هایی جهت تقویت طرح اضافه و نقاط ضعف برطرف شود. با این وجود رویکرد بررسی غیر اصل ۸۵ بررسی جامع تر و کامل تری را در پی خواهد داشت.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ضمن انتقاد از عملکرد دولت یازدهم و دوازدهم افزود: اگر چه نتیجه عدم ورود دولت طی سال‌های اخیر به ساماندهی فضای مجازی باعث تدوین این طرح شد.

وی گفت: انتظار از نمایندگان این بود در آستانه تغییرات دولت اجازه بدهند دولت جدید مستقر شود و دولت سیزدهم با ارائه لایحه جامع بتواند این موضوع را با بررسی تمام ابعاد سازماندهی کند.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس افزود: تلاش ها در طول دولت یازدهم و دوازدهم متاسفانه نتوانست به پیام رسان مناسب داخلی را جایگزین کند و نبود پیام رسان داخلی قوی موجب شد مردم به سمت پیام رسان های خارجی بروند. لذا مردم مقصر نیستند زیرا ناتوانی دولت این وضعیت را رقم زده است.

پورابراهیمی ادامه داد: در حال حاظر سهم پیام رسان های داخلی به دلیل عملکرد ضعیف فقط یک درصد است. در شرایط کنونی نباید پیام رسان هایی که اکنون بستر فعالیت و کسب و کار هستند بسته شوند. فضای مجازی حتما باید ساماندهی شود و رها بودن و بستن آنها به صلاح نیست باید مدیریت این فضا مبنا قرار گیرد.

سریعا لایحه دولت در زمینه ساماندهی فضای مجازی ارائه شود

وی افزود: یکی از الزمات رای به وزرا بویژه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات این است که سریعا لایحه دولت در زمینه ساماندهی فضای مجازی ارائه شود.

ضمن اینکه اگر لایحه از طرف دولت ارائه شود مغایرت های اصل ۷۵ و سایر موارد دیگری که مورد ایراد شورای نگهبان واقع می شود وجود نخواهد داشت.

نماینده مردم کرمان در مجلس افزود: اگر تصویب اصل ۸۵ برای این طرح انجام نمی شد و اجازه می دادیم دولت لایحه ارائه کند.

با یک کار منسجم اقدام جامعی شکل می گرفت. این اقدام ظرفیتی ایجاد می کرد که مجلس نیز در کنار دولت یک کار مشترک انجام دهد.

دولت جدید با طرح از قبل نوشته شده مواجه می شود

وی گفت: اکنون دولت جدید با طرح از قبل نوشته شده مواجه می شود. تا حد زیادی دست دولت را برای موضوعاتی که ما انتظار داریم در بحث مدیریت فضای مجازی می بندد. این موضوع نیازمند بازنگری است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: بستر فضای مجازی باید قانونمند در اختیار عامه مردم و فضای کسب و کار باشد.

وی افزود: نگاه سطحی و جزئی به مدیریت فضای مجازی، مشکل این بخش را حل نخواهد کرد.

پورابراهیمی بیان کرد: مدیریت و قانونمند کردن پیام رسان های خارجی بر اساس منافع ملی باید انجام گیرد. از دولت سیزدهم می خواهیم در افزایش ظرفیت پیام رسان های ملی نیز اقدام کند. اگر این ظرفیت  پاسخگوی  نیاز جامعه باشد حتما مردم از آن  استقبال بیشتری می کنند.پایان پیام/۱۱۰

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آسایشگاه سالمندان و معلولین
دکمه بازگشت به بالا

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107