اخبار مهمکمیسیون فرهنگی

دورهمی ها عزیزانتان را از شما می گیرد / مرگ در یک قدمی است، پروتکل‌ها را رعایت کنید

آستان بهارستان؛ رییس مجمع نمایندگان تهران با اشاره به شرایط بحرانی کشور از نظر شیوع کرونا و با ابراز تاسف نسبت به آمار بالای فوتی ها گفت: ما باید به آموزش زندگی در کنار کرونا بیشتر توجه کنیم. البته این موضوع به این معنا نیست که محدودیت ها را به صورت کلی لغو کنیم ولی معتقدم باید به آموزش چگونه زندگی کردن در کنار این ویروس توجه بیشتری داشته باشیم.

حجت الاسلام سیدرضا تقوی با اشاره به وضعیت کرونایی کشور و مشکلاتی که در این زمینه برای اقشار مختلف جامعه ایجاد شده است، گفت: ما باید برای تحلیل این شرایط چندین موضوع را مورد توجه قرار دهیم، اگر مسئولین احساس کردند که نیاز به تشدید محدودیت هاست، قطعا باید این کار را انجام دهند.

نماینده مردم تهران در مجلس افزود: موضوع مهم این است که با وجود شرایط کرونایی امروز جهان و به روز شدن مستمر این ویروس باید به این واقعیت مهم توجه کنیم که این ویروس منحوس به این زودی ها دست از سر بشر برنخواهد داشت. ما هم نمی‌توانیم با ادامه این وضعیت مکرر کارخانه ها، مراکز تجاری و خدماتی و بازار را تعطیل کنیم. صاحبان این مراکز باید از راه فعالیت اقتصادی مخارج خود را تامین و اجاره و مالیات بپردازند.

آموزش زندگی در کنار کرونا

رییس مجمع نمایندگان تهران با تاکید بر لزوم تشدید محدودیت ها در شرایط حساس عنوان کرد: با وجود شرایطی که به آن اشاره کردم معتقدم که ما باید به آموزش زندگی در کنار کرونا بیشتر توجه کنیم. البته این موضوع به این معنا نیست که محدودیت ها را به صورت کلی لغو کنیم ولی معتقدم باید به آموزش چگونه زندگی کردن در کنار این ویروس توجه بیشتری داشته باشیم. فاصله گذاری ها، رعایت پروتکل ها و توجه به توصیه ها می‌تواند از جمله این آموزش ها باشد.

وی ادامه داد: این مهم باید برای مردم تشریح شود که شرایط کنونی بسیار جدی است و شوخی بردار نیست. به شرایط بهشت زهرا و دیگر آرامستان های کشور نگاهی بیندازید آنگاه پی خواهید برد که مرگ در یک قدمی ما است. اگر فردی به فکر سلامت خود نیست و اراده ای برای رعایت پروتکل ها ندارد باید بداند که رعایت این پروتکل ها فقط برای او نیست و با بی توجهی به این مهم می‌تواند به حقوق و سلامتی دیگران هم آسیب وارد کند. رسانه ها و خبرنگاران باید به اهمیت آموزش زندگی ایمن در کنار کرونا توجه کنند و در جهت تشریح این مهم برای مردم تلاش کنند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس تصریح کرد: از مواردی که باید در این شرایط به آن توجه کرد بهبود ایمنی وضعیت وسایل حمل ونقل عمومی در مقابل شیوع کرونا است. در این شرایط از مردم می‌خواهیم در وسایل حمل و نقل عمومی همچون مترو حتما به رعایت پروتکل ها و استفاده از ماسک توجه لازم را داشته باشند.

دورهمی ها عزیزانتان را از شما می گیرد

رییس مجمع نمایندگان استان تهران بیان کرد: مردم با این استدلال که از محدودیت ها خسته شده اند در پی سفر کردن و برگزاری مهمانی و دورهمی های خانوادگی نباشند. دورهمی ها و مسافرت ها به معنای ابتلای یک مجموعه و از دست دادن بخشی از عزیزان می‌باشد، خانواده هایی هستند که صرفا به قیمت برگزاری یک مهمانی خانوادگی، پدر و مادر خانواده را از دست داده اند.

وی ادامه داد: وقتی محدودیتی اعلام می‌شود و از مردم می‌خواهند در خانه بمانند باید جاده ها را مسدود کنند، اینکه شخصی می‌گوید جریمه را پرداخت می‌کنم و به سفر می‌روم یعنی پرداخت پول برای قانون شکنی، پس جریمه ها باید تشدید شود. گواهی نامه افرادی که قصد دارند اینگونه با پول قانون شکنی کنند باطل شود و یا پرونده آن ها به دستگاه قضا ارجاع شود، جریمه برای قانون شکنی نیست بلکه برای بازدارنگی از تخلف است.

حمایت از اقشار آسیب پذیر

تقوی ادامه داد: اقشار آسیب پذیر و دهک های پایین جامعه با شیوع ویروس کرونا شرایط سختی را سپری می‌کنند، برهمین اساس معتقدم دولت و افرادی که به لحاظ مادی شرایط بهتری دارند باید از این اقشار حمایت کنند. از سوی دیگر سوءاستفاده سودجویان در این شرایط ناراحت کننده بوده و به هیچ عنوان قابل قبول نیست، افزایش گرانی در این شرایط، کم فروشی، احتکار و از این دست اقدامات پذیرفتنی نیست.

وی افزود: برخی فروشگاه های زنجیره ای و بزرگ، محصولی چون شکر را بسته ای هشت هزارتومان و شکر باز و فله ای را کیلویی ۱۵ هزارتومان به فروش برسانند، صحیح است؟ یا کاهش محصول از بسته های غذایی و اخذ پول برای کل میزان محصولی که بر روی بسته آن ذکر شده، اقدام پسندیده ای است؟ این کار نان در خون مردم زدن است. مردمی که در این شرایط با وجود این تنگناها زندگی می کنند و سختی کرونا را با وجود مشکلات اقتصادی به جان خریده اند. این شرایط یک امتحان برای اقشار مختلف مردم است، عزیزانی همچون کادر درمان در این شرایط از جان مایه گذاشته اند اما در مقابل افرادی هستند که از این شرایط اینگونه سوءاستفاده می‌کنند.

وضعیت کشور خطرناک است

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس عنوان کرد: متاسفانه شرایط کرونایی کشور خطرناک است. آمار بالای مبتلایان و فوتی هایی که این روزها اعلام می‌شود بسیار ناراحت کننده و تکان دهنده است. اینکه گفته می‌شود ۴۰۰ نفر فوتی داشته ایم یعنی ۴۰۰ خانواده داغدار شده و عزیزی را از دست داده اند.

وی افزود: همه باید با همکاری و رعایت پروتکل ها این شرایط را مدیریت و از این وضع خارج شویم. واکسن هم درمان صددرصدی نیست و بسیاری از افراد با دریافت هر دو دُز واکسن بازهم مبتلا شدند، بر همین اساس معتقدم مردم در کنار اینکه به افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن خود توجه کنند در رعایت پروتکل ها نیز کوشا باشند.

واکسن و داروی تقلبی در بازار سیاه

رییس مجمع نمایندگان استان تهران گفت: اینکه برخی در بازارهای غیر رسمی به جای واکسن کرونا آب مقطر آن هم با قیمت های گران به مردم بفروشند کاری بسیار غیراخلاقی و ضدانسانی است. اگر کمبود دارویی هم وجود دارد باید مورد پیگیری وزیر بهداشت و درمان باشد و وی در این خصوص پاسخ بدهد.

وی تصریح کرد: داروهای موجود در بازار سیاه یا تقلبی و یا تاریخ گذشته است، افراد سودجو در این بازار دست به تغییر تاریخ مصرف این داروها می‌زنند که این رفتار غیرانسانی برای یک جامعه اسلامی بسیار دردناک است. متاسفانه در این وضعیت از عاطفه و احساسات افراد سوء استفاده می‌شود. وقتی عزیزان مردم به دلیل ابتلا به این ویروس درحال رنج کشیدن هستند برای نجات آن ها ممکن است با قیمت های ۱۰ یا ۲۰ میلیون تومان نسبت به خرید دارو از بازار سیاه اقدام کنند. وزارت بهداشت و درمان، ناظران بازار دارو و قوه قضاییه باید با جدیت با این سودجویان برخورد کنند. بیشتر اجناس این افراد تقلبی است و با سوء استفاده از عواطف مردم برای تامین منافع اقتصادی خود تاریخ داروها را تغییر می‌دهند.

واردات واکسن شرایط خاصی دارد

تقوی اضافه کرد: در خصوص واردات واکسن توسط بخش خصوصی نیز شرایطی وجود دارد و اینکار صرفا در موارد خاص انجام می‌شود، مجوز این موضوع دارای قواعدی می‌باشد. ابتدا مجوز باید اخذ شود، واکسن وارد شود، مورد ارزیابی معاونت غذا و دارو وزارت بهداشت قرار بگیرد و پس از تایید صحت و سلامت واکسن مورد استفاده قرار بگیرد که استفاده از آن هم خود شرایطی دارد.

برای مثال یک کارخانه دار دو هزار کارگر دارد و برای واکسینه کردن کارگران خود واکسن وارد می‌کند که روند واکسینه شدن کارگران آن کارخانه هم صرفا با حضور و نظارت ناظرین وزارت بهداشت و درمان امکان پذیر است تا از فروش احتمالی این واکسن ها در بازار غیر رسمی به صورت غیرقانونی جلوگیری شود. پایان پیام/۱۱۰

منبع: ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آسایشگاه سالمندان و معلولین
دکمه بازگشت به بالا

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5349

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5349

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107