اخبار تولیدی و پوششی مجلساخبار عمومیاخبار مهم

عمل به وعده ها اعتماد مردم را برمی گرداند /اولین نفری بودم که شفاف سازی مالی را انجام دادم /تفاوتی بین قومیت ها نیست

آستان بهارستان؛ رئیسی گفت: عمل به وعده ها اعتماد مردم را برمی گرداند و در این راستا اولین نفری بودم که شفاف سازی مالی را انجام دادم و برای کابینه هم تفاوتی بین قومیت های مختلف قائل نشدم.

به گزارش آستان بهارستان، حجت الاسلام ابراهیم رئیسی در آغاز دومین جلسه بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم برای دومین بار در جایگاه سخنرانی حضور یافت.

وی بین کرد: امروز اعتماد در جامعه ما آسیب دیده است و باید بازسازی شود و بازسازی این اعتماد در گرو عمل به وعده‌ها است. بنای من این است که به وعده‌هایی که داده‌ام عمل کنم.

وی ادامه داد: نمایندگان در مجلس هم مساعدت کنند تا دولت در عمل به وعده‌هایش موفق شود. کسی تصور نکند این وعده‌ها تنها برای دوران انتخابات بوده تا ایجاد هیجان کنیم؛ سخن ما باید بر مبنای عمل باشد.

رئیس جمهوری یادآور شد: برنامه دولت سیزدهم با سی مسئله کشور مشخص است؛ برای این کار برنامه ریزی و زمان بندی شده است.

وی خاطرنشان کرد: برنامه تحولی مفصل دولت سیزدهم‌ تا چند روز آینده در اختیار همه قرار خواهد گرفت. در مرحله اول پیشنویس است و بعد از اخذ نظرات کارشناسی عمومی و نهایی می شود. مانند سند تحولی است که در قوه قضاییه داشتیم اما گسترده تر از آن.

همه نسبت به سفره مردم مسئولیت دارند

وی گفت: این جمع هماهنگی لازم دارد. همه نسبت به سفره مردم مسئولیت دارند. بنده و قوای دیگر مسئول هستند. در تیم اقتصادی دولت هماهنگی را در کنار کار اقتصادی ایجاد کردیم که ناهماهنگی و چندآهنگی که در تیم های اقتصادی است، صورت نگیرد.

رئیسی گفت: موضوع بانک ها مسئله محوری است. با همکاری نماینده های مجلس، کمیسیون اقتصادی، تیم اقتصادی دولت و بانک مرکزی این قضیه را سامان می دهیم. حتما نظام بانکی را اصلاح می کنیم. بانک مرکزی از حالت توصیه کننده باید خارج شود. باید پیگیری جدی در نظارت داشته باشد. این از ضرورت هاست که پیگیری می کنیم.

وی گفت: می دانید در صندوق های بازنشستگی چه خبر است. از جمله موضوعات بزرگی است که هم برنامه و هم اقدام و اجرایش همراهی دولت و مجلس و صاحب نظران را می طلبد.

وی تاکید کرد: شاخص‌های اقتصادی حتما نیازمند اصلاح است. بعد از اصلاح و راستی آزمایی می تواند مورد استفاده دولت، مجلس و مراکز پژوهشی قرار بگیرد.

دولت به ظرفیت بانوان توجه دارد

رئیس جمهوری گفت: دولت حتما به ظرفیت بانوان توجه کرده و می کند. بانوان که نقش آفرینی آن ها در دولت می تواند کار ساز باشد امری است که از آن غفلت نمی کنیم. استفاده از بانوان خلاصه به کابینه و دولت نمی شود. در جای جای کشور از ظرفیت فرهیختگی، علمی و اثرگذاری بانوان استفاده می شود.

وی گفت: باید از همه ظرفیت‌های کشور استفاده کنیم. ظرفیت‌های بسیار ارزشمندی وجود دارد. ما مسئولیت داریم نسبت به خانواده های سنی و شیعه. چه فرق می کند جوان برومند تحصیل کرده ما در گوشه ای از کشور بیکار است برای کدام قوم و مذهب است. ما نسبت به همه آن ها مسئول هستیم. چه کسانی که رای دادند و چه کسانی که رای ندادند. حتی نسبت به ایرانیان خارج از کشور هم مسئولیت داریم. مسائل فرهنگی، اجتماعی، امنیتی، حقوق اساسی و احوال شخصیه شان به ما همانند ایرانیان داخل ایران مربوط است و مسئولیت داریم. وزارت خارجه باید تدابیری در این راستا بیاندیشد.

وی درباره سامانه معرفی مدیران به دولت اظهارکرد: برخی اسامی مثل زلفی پور، عبدالملکی و عین‌اللهی ۵۰ تا ۶۰ بار برای سمت‌های مختلف مطرح شده بودند. در مورد آقای عین‌اللهی باید بگویم که به انقلاب و امام و ارزش‌ها دلدادگی دارد و جامعه پزشکی از شخصیت علمی واجرایی او دفاع کرده است. وی مورد تایید جامعه پزشکی و پرستاری است؛ برخی از افراد پیشنهاد شده هم از خانواده‌های ایثارگران و شهدا هستند. این برای دولت افتخاری است.

برنامه های دولت کمی و کیفی است

رئیسی گفت: برنامه‌های دولت هم کیفی و هم به لحاظ کمی قابل پایش است. متولی و زمانبندی اجرای این برنامه‌ها مشخص شده و خود نمایندگان می‌توانند اجرای آن را مطالبه کنند. در این برنامه‌ها به مسائل ملی و فرابخشی اشاره شده است.

وی گفت: در مجلس شورای اسلامی قانون اعلام اموال و دارایی مسئولان تصویب شد اما اجرایی نشد. ما در قوه قضاییه آیین‌نامه این قانون را تهیه کردیم. اشکالی گرفته شد که برخی مواد قانونی ابهام دارد ولی من تاکید داشتم نباید به خاطر ابهام در برخی مواد قانون، کل قانون اجرا نشود. من از رئیس مجلس شورای اسلامی می‌خواهم ابهامات این قانون رفع شود. در انتخابات هم من دارایی‌های خود را اعلام کردم و در قوه قضاییه هم نخستین نفری بودم که این قانون را اجرایی کردم.

سامانه جامع شفاف سازی فعال شود

وی همچنین با تاکید بر این‌که شفاف سازی از برنامه‌های دولت است، خاطرنشان کرد: مسائل امنیتی را نمی‌توان مطرح کرد اما مسائل اقتصادی باید پشت ویترین قرار گیرد. من به شفاف‌سازی اعتقاد دارم و آن را اعلام می‌کنم. سامانه جامع که شامل بخش‌های مختلف از جمله بنادر، گمرکات، سازمان مالیات وسیستم بانکی می شود اگر فعال شود، شفافیت هم فراهم می‌شود. ما این اقدام را در دولت پیگیری می‌کنیم.

رئیس جمهوری با اشاره به برنامه‌های دولت برای حفظ منابع طبیعی اظهارکرد: شما نمایندگان شاهد اقدامات من در زمینه حفظ محیط زیست در قوه قضاییه بوده‌اید اما امروز وظیفه ما سنگین‌تر است. حفظ محیط زیست و ذخائر طبیعی از برنامه‌های جدی دولت است.

واکسیناسیون عمومی قبل از رسیدن به فصل سرما عملیاتی می شود

وی گفت: کنترل کرونا اولویت ما است. تولید واکسن داخلی اولویت ماست، اما در کنارش واکسن هم وارد می کنیم. نه به صورت هفتگی بلکه به صورت روزانه واکسیناسیون مردم را پیگیری می کنیم و امید داریم تا رسیدن فصل سرما تمام مردم را واکسینه کنیم.

مناطق محروم در اولویت دولت است

وی گفت: مسئله مناطق محروم در اولویت است، برای آن برنامه و تاکید داریم.

رئیسی ادامه داد: ساختارهای موازی جزء موضوع تشکیلات است که به صورت محوری پیگیری می کنیم. مثل مسئله کارمندان دولت است. ما عدالت در پرداخت برایمان مهم است. اگر حقوق یک قشر اصلاح می شود باید برای دیگران هم اصلاح شود. اگر به یک قشر توجه می شود باید به همه اقشار توجه شود.

متناسب سازی حقوق ها باید شامل همه دستگاه ها شود

توجه جدی به عدالت در پرداخت

وی گفت: متناسب سازی حقوق دریافتی یکی از جلوه‌های عدالت است. ما آمادگی داریم اگر کار کارشناسی شده باشد در میدان اجرا کننده باشیم. باکی نداریم. اجرای عدالت سختی هایی دارد.

وی گفت: آن چیزی که برای ما مهم است عدالت و رضایت مردم است. مردم حق دارند و ما باید وظیفه خود را انجام دهیم.

تمرکز زدایی باید انجام شود

رئیس جمهوری گفت: اصل اینکه تمرکز زدایی شود درست است، اما باید کار کارشناسی شود. حتما می توانیم در این رابطه از همکاری و احساس مسئولیت فرمانداران و استانداران استفاده کنیم تا در ستاد کارهای ستادی صورت بگیرد.

هدف ما تعامل با همه کشورهاست

وی گفت: ما تعامل با همه کشورهای دنیا را جزو سیاست خارجی می دانیم، بویژه زمینه دیپلماسی اقتصادی.

وی بیان کرد: باید ظرفیت غیر فعال اقتصادی را فعال کنیم. ۴۰ درصد ظرفیت اقتصادی ما غیر فعال است. این ها کارهای قابل اقدام و عمل است. ما بهترین هیات ها را برای مشورت دولت مجلس می دانیم، چون مجلس مجموعه ای از نخبگان است.

رئیسی گفت: نسبت به مسئله معرفی وزرای پیشنهادی و کسانی که وضعیتشان را بررسی کردیم من صبح روش را توضیح دادم که چگونه به نیروهای کارآمد انقلابی رسیدیم.

وی تصریح کرد: مردم امید دارند که دولت مشکلات را حل کند. برای افزایش امید مردم، باید به گونه ای عمل کنیم که مردم احساس کنند به آنچه گفته ایم پایبند هستیم. همه مردم عرب، لر، ترک، فارس،ترکمن و همه اقشار جامعه بدانند دولت صادق القول است و به آنچه گفته جامه عمل می پوشاند. البته برخی اقدامات زمان بر است ولی برخی اقدامات زودهنگام باید انجام شود تا مردم نتیجه آن را احساس کنند.

سهام عدالت و جاماندگان و بورس در دستور کار است

وی افزود: تیمی را مأمور بررسی کردم که اگر بودجه ۱۴۰۰ به اصلاحاتی نیاز دارد، آن را تهیه کرده و تقدیم مجلس کنند. بودجه ۱۴۰۱ هم باید بدون کسری بودجه تهیه شود. این بودجه با همکاری مجلس باید به گونه ای تنظیم شود تا مشکلات به حداقل برسد. سهام عدالت و بورس هم در دستور کار دولت است. موضوع جاماندگان سهام عدالت در مجلس مطرح و ما هم آن را دنبال می کنیم، اما عزیزان مقداری باید حوصله کنند تا وزرا مشغول به کار شوند.

رئیس جمهوری افزود: دغدغه نمایندگان مناطق مختلف مثل خوزستان، لرستان و سیستان و بلوچستان و مناطق محروم به ویژه مورد توجه دولت است. ما برنامه داریم استاندار ویژه انتخاب کنیم تا به صورت متناوب در دولت حاضر شوند.

وی در مورد قانون هدفمندی یارانه ها نیز بیان کرد: ما باید این قانون را اجرا کنیم، مگر اینکه پیشنهادی برای اصلاح قانون وجود داشته باشد. در دولت روی این موضوع بررسی می شود و کار به صورت کارشناسی به مجلس تقدیم می شود.

نماینده ها طرح را با هماهنگی دولت ارائه دهند

وی خطاب به نمایندگان مجلس گفت: ارائه طرح از اختیارات نمایندگان است. اما من توصیه می کنم اگر این طرح ها با همکاری دولت تهیه شود، هم دغدغه نمایندگان رفع می شود و هم طرح در مراحل تصویب با مشکل مواجه نمی شود. در غیر این صورت این طرح ها ممکن است در مرحله تصویب بماند و دچار وقفه شود.

رئیسی تأکید کرد: ما در دولت به همه استان ها، اقوام و گویش ها احترام گذاشته ایم و معتقدیم از نخبگان در استان ها در دولت استفاده شود.

وی گفت: نمایندگان با رأی اعتماد خود می توانند کمک کنند تا دولت با قوت و هر چه زودتر تشکیل شود. دولت اگر با رأی بالای نمایندگان تشکیل شود، پشتوانه قوی تری خواهد داشت. من از انتقادات نمایندگان ناراحت نمی شوم زیرا شما نمایندگان بهترین ناظرین و امنای مردم هستید. نکاتی که شما می گویید به اصلاح امور کمک می کند. ما شما را خیرخواه می دانیم.پایان پیام/۱۱۰

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آسایشگاه سالمندان و معلولین
دکمه بازگشت به بالا

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107