اخبار قماخبار مهمگزارش تولیدیگزارش تولیدی قم

نخستین جشنواره ملی مطبوعات دینی برگزار می‌شود

به گزارش خبرنگار آستان بهارستان؛ مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم با اشاره به اعلام فراخوان نخستین جشنواره مطبوعات دینی گفت: ارسال آثار به این جشنواره از هشتم شهریورماه جاری آغاز می شود و تا ۳۰ مهرماه ادامه دارد و اختتامیه جشنواره، آبان ماه سال جاری برگزار خواهد شد.

سید موسی حسینی کاشانی اظهارداشت: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم با حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همکاری خانه مطبوعات استان، سازمان فرهنگی ورزشی هنری شهرداری قم و دیگر نهادهای فرهنگی استان، نخستین جشنواره ملی مطبوعات دینی را برگزار می کند.

وی گفت: این جشنواره با اهداف، شرایط، قوانین و مقررات، بر پایه محورها و بخش‌های مختلف است.

وی افزود: کمک به توسعه‌ مطبوعات دینی، برجسته‌سازی مسائل و سوژه‌های حوزه دین، کمک به ارتقای کمی و کیفی تولیدات رسانه‌ای حوزه دین، تقویت فضای رقابتی برای تولید محصولات رسانه‌ای دینی و تقدیر از روزنامه‌نگاران و فعالان برتر در حوزه رسانه‌های دینی از دیگر اهداف است.

تقویت گزاره‌های دینی با بهره‌گیری از فرصت اثرگذاری رسانه‌های نوین

حسینی کاشانی افزود: تقویت گزاره‌های دینی با بهره‌گیری از فرصت اثرگذاری رسانه‌های نوین، شناسایی ظرفیت‌های مطبوعات دینی و تلاش در راستای معرفی هرچه بهتر آنان، تقویت تعامل بین رسانه های عمومی و مطبوعات دینی در کشور، ساماندهی فعالیت‌های مطبوعات دینی در راستای رعایت الگوهای حرفه ای، ترغیب خبرنگاران و فعالان رسانه به مطالعه، تحقیق و پژوهش در موضوعات دینی و تولید محتوا و همگرایی و هم‌‏افزایی ملی در حوزه تولید و نشر محتوای فرهنگی و رسانه‌های دینی نیز از دیگر اهداف مهم این جشنواره به شمار می آید.

وی گفت: کلیه موضوعات مرتبط با مفاهیم و آموزه‌‏های دینی منطبق با اصول و فروع دین و معارف اهل بیت(ع)، رسانه دینی تربیت ‌محور و معاد باوری در جامعه اسلامی، قرآن، رسانه‌ی اسلام، مطبوعات دینی و مقابله با شبهات (پاسخ به شبهات دوران کرونا)، مطبوعات دینی و تعمیق سبک زندگی ایرانی- اسلامی با محوریت ترویج فرهنگ دفاع مقدس، ایثار و شهادت، امر به معروف و نهی از منکر، حجاب و عفاف، مسجد و نماز از جمله محورهای جشنواره است.

وی ادامه داد: نقش رسانه‌های دینی در رفع مشکلات حاصل از زندگی مدرن و دورافتادگی از سنت‌های ایرانی- اسلامی، رسانه دینی، اقتصاد اسلامی، بانکداری حلال و تداوم انقلاب اسلامی، نقش رسانه‌های دینی در تحقق سلامت و امنیت در جامعه، رسانه‌های دینی و ولایت فقیه، رسانه‌های دینی، صدور انقلاب اسلامی به معنای صدور فرهنگ انسان‌ساز، نقش رسانه‌های دینی در ترویج فرهنگ مواسات و همدلی مومنانه در جامعه اسلامی، رسانه‌های دینی و عاشورای حسینی، نقش رسانه های دینی در ترویج مهدویت و فرهنگ انتظار و جبهه مقاومت و مدافعان حرم محورهای این جشنواره محسوب می شوند.

سه بخش اصلی جشنواره

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم گفت: جشنواره شامل سه بخش حرفه‌ای، موضوعی و نشریات تخصصی است. سرمقاله، مقاله و یادداشت، مصاحبه، گزارش (خبری –تحلیلی – تحقیقی)، خبر، تیتر، عکس (خبری–گزارش تصویری) گرافیک، طراحی و صفحه‌آرایی، موشن‌گرافی، کلیپ‌های مفهومی و غیره و گزارش‌ها و مصاحبه‌های تصویری موضوعات بخش حرفه ای جشنواره است.

به گفته وی، ایثار و شهادت، نماز، فرهنگ عمومی، اخلاق و فرهنگ شهروندی، مسجد، رکن محله‌محوری شهری و حجاب و عفاف نیز محورهای بخش موضوعی جشنواره مطبوعات دینی است.

وی اظهارداشت: بخش ویژه  نشریات تخصصی حوزه دین این جشنواره نیز شامل قدیمی ترین نشریه دینی درحال انتشار، پرتیراژترین نشریه دینی در حال انتشار و بهترین  نشریه دینی منتخب هیات داوران است.

حسینی کاشانی گفت: جشنواره‌ ملی مطبوعات دینی و نحوه شرکت و ارزیابی آثار، بر اساس شیوه‌نامه سراسری معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام می گیرد. کلیه رسانه‌های دارای مجوزِ فعالیت از هیئت نظارت بر مطبوعات (نشریات مکتوب، خبرگزاری‌ها، پایگاه‌های خبری و رسانه‌های الکترونیک) می‌توانند در این جشنواره شرکت نمایند.

آثار دینی از فروردین ۹۹ ارسال شود

وی تصریح کرد: کلیه روزنامه‌نگاران شاغل و آزاد کشور که در مطبوعات ملی و محلی، نمایندگی نشریات سراسری و یا خبرگزاری‌ها و همچنین پایگاه‌های خبری فعالیت می‌کنند، می‌توانند در این جشنواره شرکت کنند.

وی گفت: آثار ارسالی به جشنواره باید از تاریخ یک فروردین ۱۳۹۹ در رسانه‌های دارای مجوز فعالیت از هیات نظارت بر مطبوعات (نشریات مکتوب، خبرگزاری‌ها، پایگاه‌های خبری و رسانه‌های الکترونیک)، منتشر و یا چاپ شده باشند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم افزود: رسانه‌های لغو مجوز شده، فاقد مجوز و همچنین بولتن‌های داخلی، امکان شرکت در جشنواره را ندارند.

وی گفت: شرکت‌کنندگان می‌توانند علاوه بر شرکت در بخش حرفه‌ای، در بخش موضوعی نیز با ارسال حداکثر سه اثر در جشنواره شرکت کنند.

وی بیان کرد: شرکت کنندگان در بخش‌های مختلف، حداکثر در دو بخش می‌توانند حائز کسب رتبه و دریافت جایزه شوند.

حسینی کاشانی افزود: متقاضیان شرکت در بخش ویژه نشریات تخصصی حوزه دین، باید سه شماره آخر نشریه‌ی خود را در زمان مقرر به نشانی دبیرخانه ارسال نمایند. برگزیدگان جشنواره در نشریات مکتوب، ملزم به ارائه اصل اثر به دبیرخانه جشنواره می‌باشند.

وی گفت: آثار ارسالی در رشته‌های خبر، تیتر، طراحی و صفحه‌آرایی که بعضاً فاقد نام هستند، تأییدیه مدیر مسئول نشریه برای نام صاحب اثر ضروری است. آثار فاقد نام نویسنده و یا دارای نام نویسنده مستعار باید به تأیید مدیر مسئول رسانه رسیده باشد.

وی اظهارکرد: آثار باید دارای شناسنامه، لوگوی رسانه، تاریخ انتشار و شماره مسلسل رسانه باشد و دبیرخانه جشنواره از پذیرش غیرالکترونیکی آثار معذور است و ارسال آثار صرفاً از طریق سایت جشنواره به نشانی  http://pressfestival.ir/ پذیرش می‌شود.

حسینی کاشانی گفت: علاقه مندان از هشت شهریور تا ۳۰ مهرماه می توانند آثار خود را به دبیرخانه ارسال کنند، اختتامیه جشنواره آبان ماه سال جاری است.

جوایز نخستین جشنواره ملی مطبوعات دینی

وی با اشاره به جوایز جشنواره، اظهار کرد: به نفر اول هر بخش تندیس جشنواره، لوح تقدیر و مبلغ ۲۰ میلیون ریال، نفر دوم لوح تقدیر و مبلغ  ۱۵ میلیون ریال و نفر سوم لوح تقدیر و مبلغ ۱۰ میلیون ریال تقدیم خواهد شد.

وی گفت: اعضای هیات داوران مطابق آیین‌نامه معاونت مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انتخاب می‌شوند. اسامی آنان نیز در پایگاه اطلاع‌رسانی نخستین جشنواره ملی مطبوعات دینی منتشر خواهد شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم بیان کرد: قم به دلیل جایگاه ویژه ای که در امور دینی در عرصه ملی و بین المللی دارد باید محوریت و مرجعیت مطبوعات دینی را تثبیت و ارتقاء دهد.

وی یادآور شد: قم از نظر تولید و صدور مجوز برای چاپ و انتشار کتب دینی در رتبه اول کشوری قرار دارد و در حوزه شعر نیز این استان قطب شعر آیینی کشور است.

وی اضافه کرد: همچنین این استان در حوزه خوشنویسی ثلث و نسخ، تئاتر دینی، مطبوعات دینی و هنرهای تجسمی از جایگاه خاصی برخودار است.

حسینی کاشانی گفت: علاقه مندان می توانند آثار خود را به دبیرخانه جشنواره به نشانی قم، بلوار جمهوری، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم ارسال و برای کسب اطاعات بیشتر با  تلفن:  ۰۲۵۳۲۱۱۴۲۹۹ تماس بگیرند.

این نشست با حضور دبیر ستاد کنگره ملی شهدای استان قم، نمایندگان مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه و جامعه‌المصطفی، رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل خانه مطبوعات برگزار شد.

همچنین برخی از اصحاب رسانه،‌تشکل‌های رسانه‌ای استان قم، مسئول بسیج رسانه استان، نمایندگان اداره کل ارتباطات و امور بین‌الملل و سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قم در این نشست حضور داشتند. پایان پیام/۱۱۰

خبرنگار: فاطمه سادات محمدی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آسایشگاه سالمندان و معلولین
دکمه بازگشت به بالا

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107