اخبار مهمکمیسیون آموزش

شرکت‌های وابسته به بانک‌ها باید زیر ذره بین شفافیت بروند/صندلی های خالی برای سیاسیون!

آستان بهارستان؛ عضو هیأت رئیسه مجلس با تاکید بر لزوم شفافیت و حسابرسی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری وابسته به بانک‌ها اعلام کرد که توسعه نظارت قوه مقننه بر حیات خلوت بانک‌ها از موضوعاتی است که در دستور کار قرار دارد.

حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی با اشاره به عدم شفافیت در شرکت‌های سرمایه‌گذاری وابسته به بانک‌ها اظهار داشت: لازم است که در گروه‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری زیرمجموعه بانک‌ها شفافیت و حسابرسی‌های مختلف وجود داشته باشد. این در حالی است که شرکت‌های فاسد زیادی در کشور وجود دارد. به صورت نجومی تعداد آنها افزایش پیدا کرده. آن ها نه مالیات می‌پردازند و نه پاسخگو هستند.

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی افزود: متأسفانه زدوبندهای سیاسی در خیلی از این شرکت‌ها به زدوبندهای مالی گره خورده و تخلفات اداری زیادی در آنها صورت می‌گیرد. منشأ ایجاد شکل‌گیری شرکت‌هایی که ظاهر آنها دولتی است اما در واقع به یک حیاط خلوت برای بهره‌برداری ویژه و رانتی برخی سیاسیون تبدیل شده است.

صندلی های خالی برای سیاسیون!

وی خاطرنشان کرد: متأسفانه تعدادی صندلی در این قبیل شرکت‌ها همواره برای سیاسیون خالی است. تلاش می‌شود تا دانه‌ درشت‌ها در این قبیل شرکت‌ها پست گرفته و افراد وابسته به سیاسیون را بر صندلی‌های آن بگمارند. حتی برخی نورچشمی ها که از سمت‌های قبلی کنار رفته‌اند در همین شرکت‌ها به پست‌های مدیریتی می‌رسند. اینگونه مسیر افزایش ثروت را برای باندها و جریانات سیاسی فراهم آورند.

عضو کمیسیون آموزش مجلس با تاکید بر شفافیت گفت: گزارش‌های خوبی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری وابسته به بانک‌ها نمی‌رسد. گفته می‌شود که برخی از این شرکت‌‌ها فرار مالیاتی داشته اند. همواره تلاش می‌کنند با سندسازی و لطایف‌الحیل از پرداخت مالیات طفره بروند.

وی افزود: متأسفانه برخی انتصابات مسئله‌دار در شرکت‌های زیرمجموعه بانک‌ها هم شکل گرفته است. اگر این شرکت‌ها با روش‌های مختلف و درصدهای متفاوت وابسته به دولت هستند بایستی پاسخگو باشند. چرا در طول سال‌های اخیر با مدیریت همچنان زیان‌ده باشند.

عضو هیأت رئیسه مجلس گفت: درخواست داریم خاندوزی وزیر جدید امور اقتصادی که فردی دلسوز و فساد ستیز است هرچه سریع‌تر به موضوع حسابرسی از گروه سرمایه‌گذاری توسعه ملی و همه شرکت‌های زیرمجموعه بانک‌ها اقدام کند.

وی افزود: وی این روزنه هدررفت و تلف کردن اموال بیت‌المال را مسدود کند. از  هدررفتن صدها میلیارد تومان اموال این ملت جلوگیری کند. شفافیت مانع این اقدامات است.

وی گفت: مجلس یازدهم هم نسبت به این موضوع حساس است و آن را مورد بررسی قرار خواهد داد.پایان پیام/۱۱۰

منبع: فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آسایشگاه سالمندان و معلولین
دکمه بازگشت به بالا

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107