اخبار مهمکمیسیون صنایع

قیمت خودرو با هر بهانه‌ای افزایش می‌یابد/ نماینده های اصل ۹۰، وارد گود نظارت شوند

آستان بهارستان؛ عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس می‌گوید خودروسازان هر دَم یکی از عوامل اثرگذار در بهای خودرو را بهانه کرده و گرانی خودرو را رقم می زنند.

حجت اله فیروزی درباره افزایش افسارگسیخته قیمت خودرو، گفت: عوامل موثر در قیمت خودرو و میزان اثرگذاری آن تاکنون به درستی آسیب‌شناسی نشده. نمی‌توان ادعا کرد که رشد نرخ ارز یا افزایش قیمت مواد اولیه دلیل اصلی گران شدن خودرو است.

این شرایط موجب شده که خودروسازان هر دَم یکی از عوامل اثرگذار در بهای خودرو را بهانه کرده و قیمت‌ها را افزایش دهند. به عنوان مثال با رشد نرخ ارز بدون توجه به میزان ارزبری خودرو، بهای چهارچرخ‌ها را افزایش می‌دهند. این موضوع با گران شدن مواد اولیه مانند فولاد نیز صدق می‌کند.

قیمت خودرو با هر اتفاق اقتصادی افزایش می‌یابد

نماینده مردم فسا در مجلس افزود: با بیان اینکه با هر اتفاقی در حوزه اقتصادی قیمت خودرو افزایش می‌یابد. مرتبط کردن آن به رشد نرخ ارز، افزایش قیمت مواد اولیه و… کار همیشگی خودروسازان است. قیمت خودرو پس از گران شدن به دلایل مختلف مانند رشد نرخ ارز، حتی با رفع بهانه‌های مذکور نیز کاهش نمی‌یابد.

کمیسیون اصل 90، گرانی افسارگسیخته خودرو را بررسی کند

وی اضافه کرد: کمیسیون صنایع و معادن مجلس جلسات متعددی با مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت و خودروسازان به منظور رفع مشکلات صنعت خودرو برگزار و تصمیماتی اخذ کرده. کمیسیون اصل90 مجلس نیز می‌تواند شکایت ها درباره گرانی افسارگسیخته این محصول را بررسی کند. باید با متخلفان برخورد کند.

فیروزی ادامه داد: دولت باید با برنامه کوتاه مدت به موضوع قیمت خودرو رسیدگی و علت افزایش قیمت‌ها را مشخص کند.

وی گفت: بسیاری از قطعاتی که هم اکنون برای تولید مورداستفاده قرار می‌گیرد، پیش از گران شدن توسط خودروسازان خریداری شده بود.

دولت خودرو را به دست مصرف‌کننده واقعی برساند

به گفته عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در دومین گام دولت باید با پیش بینی سازوکاری مناسب خودرو را به دست مصرف‌کننده واقعی برساند. دولت دست دلالان را از بازار کوتاه کند تا جوابگوی متقاضیان باشد.

ضرورت همکاری مجلس و دولت به منظور ساماندهی بازار خودرو

فیروزی تصریح کرد: همکاری مجلس و دولت به منظور ساماندهی صنعت و بازار خودرو، ضروری است. اجرای «طرح ساماندهی صنعت و بازار خودرو» که در کمیسیون تدوین نهایی شده. این طرح می‌تواند بسیاری از مشکلات این حوزه را رفع کند. این طرح به موضوعات مختلف مانند عرضه و تقاضا، خدمات پس از فروش، توجه به بهبود کیفیت، ایمنی، واردات و…می‌پردازد.

تنظیم بازار با واردات خودرو با ارز منشا خارجی

این نماینده مردم در مجلس یازدهم واردات خودرو با ارز منشا خارجی را یکی از راهکارهای تنظیم بازار دانست.

وی افزود: با تحقق این مهم می‌توان بخشی از نیاز بازار را پاسخ داد و قیمت‌ها را شکست. چراکه خودرو با قیمت‌های متنوع در دنیا تولید می‌شود. پایان پیام/۱۱۰

منبع:‌ خانه ملت

بیشتر بخوانید:

شورای رقابت مسبب گرانی خودرو است / ضعف نظارتی دولت مردم را به صف مرغ و روغن کشاند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آسایشگاه سالمندان و معلولین
دکمه بازگشت به بالا

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107