اخبار مهمکمیسیون آموزشکمیسیون فناوری

دما کاهش پیدا کرده كه قطع برق نداریم / وزارت نیرو اقدامی نکرده

آستان بهارستان؛ نماینده شهریار در مجلس گفت: دما کاهش پیدا کرده كه قطع برق نداریم والا وزارت نیرو اقدامی نکرده است.

حسین حق‌وردی گفت: مافیای تولید برق که نیروگاه‌های بخش دولتی به اسم خصوصی‌سازی به آنها واگذار شده اجازه ورود بخش خصوصی به این حوزه را نمی‌دهند.

نماینده مردم شهریار، شهر قدس و ملارد در مجلس از وضعیت تولید و توزیع برق در کشور انتقاد کرد.

وی ادامه داد: قطع نشدن و کاهش قطعی برق به خاطر کاهش دمای هواست و نه اقدامات وزارت نیرو.

وی افزود: اگر با این وضعیت پیش رویم در زمستان هم با قطعی برق مواجه خواهیم بود. در تابستان آینده نیز سرنوشتی همچون سرنوشت تابستان امسال خواهیم داشت.

وی اظهارداشت: ما در اوج مصرف با 20 هزار مگاوات کسری برق در تولید برق مواجه هستیم. اینکه بگوییم تابستان برق نداریم و یا نیروگاه‌های برقابی کار نمی‌کند و یا در زمستان بگوییم سوخت برای نیروگاه‌ها نداریم، کار پیش نمی‌رود.

حق‌وردی خاطرنشان کرد: میزان بارندگی امسال نسبت به سال گذشته یک سوم کاهش یافته. با توجه به اینکه سهم نیروگاه‌های برقابی برای تولید برق در کشور 12 هزار مگاوات است، علی القاعده باید 4 هزار مگاوات کسری در تولید برق داشته باشیم نه 20 هزار مگاوات.

وی افزود: نیروگاه‌های بخش دولتی به اسم خصوصی‌سازی به مافیایی (که در چند سال گذشته در وزارت نیرو حضور داشتند) واگذار شده است.

مافیای برق اجازه ورود بخش خصوصی را نمی دهد

وی افزود: این مافیا امروز درواقع به مافیای تولید برق در کشور تبدیل شده‌اند. آنان اجازه ورود بخش خصوصی به این حوزه را نمی‌دهند.

نماینده مردم شهریار مجلس اظهارداشت: ما باید زمینه را برای ورود بخش خصوصی در حوزه تولید برق فراهم کنیم و موانع را از سر راه برداریم. وقتی که ما پنل‌های خورشیدی را در داخل کشور تولید نمی‌کنیم، چه دلیلی دارد که 20 درصد تعرفه گمرکی برای واردات آن وضع کنیم. در حالی که واردات و استفاده از پنل‌های خورشیدی صرفه‌جویی زیادی برای ما به همراه خواهد داشت. به ویژه اینکه ساعت تابش خورشید در کشور ما به نسبت بالاست.

وی خاطرنشان کرد: ما می‌توانیم با برداشتن تعرفه وارداتی پنل‌های خورشیدی، ضمن اینکه به تولید برق توسط بخش خصوصی یا دولتی کمک قابل توجهی کنیم. می‌توانیم از صنایعی که مصرف برق بالایی دارند را ترغیب کنیم که برق خود را از این طریق تامین کنند. اینگونه فشار کمتری به شبکه توزیع برق نیز وارد شود.

عضو کمیسیون آموزش مجلس افزود: قطعی برق تابستان امسال خسارات زیادی را به صنایع مختلف وارد آورد. هزینه‌های زیادی را برای این بخش به همراه داشت.

حق وردی اظهارداشت: یکی از خسارات قطعی برق افزایش قیمت سیمان است. نه فقط به صنعت در این حوزه بلکه به بخش ساخت و ساز هم خسارت وارد کرد. سیمان کیسه‌ای 30 هزار تومان را به کیسه‌ای 100 هزار تومان رساند. حال چه زمانی قیمت کیسه سیمان 100 هزار تومانی به 30 هزار تومان باز خواهد گشت؟ که البته همان 30 هزار تومان هم برای سیمان بسیار زیاد بود.پایان پیام/۱۱۰

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آسایشگاه سالمندان و معلولین
دکمه بازگشت به بالا

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107