اخبار مهمکمیسیون آموزشکمیسیون سیاسی

در سفر هیأت‌ پارلمانی ایران به اتریش مطرح شد: آمریکا به تعهداتش عمل کند به برجام باز می‌گردیم

آستان بهارستان؛ رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و اتریش گفت: ایران آمادگی بازگشت به تعهدات خود در برجام را در صورتی که آمریکا به تعهداتش عمل کند، دارد. علیرغم اینکه آمریکا از برجام خارج شده، ما هنوز در برجام هستیم و به تعهدات خود عمل کرده ایم.

احمد نادری رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و اتریش در جریان سفر به وین پایتخت اتریش، با ولفگانگ گرستل رئیس گروه دوستی پارلمانی اتریش و ایران دیدار و گفت وگو کرد.

نادری در این دیدار از روابط ایران و اتریش در جهت تأمین منافع دو کشور استقبال و بر گسترش آن تأکید کرد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از نمونه های همکاری ایران، انتقال 20 تبعه اتریشی از طریق مشهد و تهیه پاسپورت برای برخی از آنها بود که در هرات گیر افتاده بودند. ما توانستیم نقش مؤثری در انتقال آنها به اتریش داشته باشیم.

وی با اشاره به وضعیت افغانستان اظهارکرد: 20 سال اشغالگری آمریکا باعث بی ثباتی در افغانستان شده بود و ما نقض گسترده حقوق بشر را در آنجا شاهد بودیم که این خود باعث ایجاد بحران در آن کشور شد.

وی ادامه داد: اشغال افغانستان از سال 2001 به بهانه افراطی گری مذهبی در این کشور آغاز شد که با گذشت 20 سال نه تنها این افراطی گری کم نشد بلکه افزایش هم پیدا کرد و در واقع دخالت های بیرونی باعث ایجاد بحران جدی در افغانستان شد.

نادری گفت: نتیجه اشغال افغانستان، موج عظیم مهاجرت از این کشور بود. ایران بیش از سه میلیون نفر پناهنده افغانستانی را حمایت کرد. اکنون آنها از سوبسیدهای مختلف در کشورمان به ویژه در حوزه تحصیلی استفاده می کنند. این درحالی است که کمترین حمایت را از سوی سایر کشورها برای مهاجرت داریم.

نقش ایران در جلوگیری از مهاجرت افغانستانی ها بسیار پررنگ بود

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه نقش ایران در جلوگیری از مهاجرت افغانستانی ها به ویژه به اروپا بسیار پررنگ و جدی بوده است.

وی عنوان کرد: همچنین جمهوری اسلامی برای جلوگیری از ترانزیت مواد مخدر به اروپا خیلی تلاش می کند و سالانه بیش از 10 شهید در این راه داده ایم.

وی اضافه کرد: اگر دخالت ها در افغانستان کم شود این کشور هر چه زودتر به آرامش می رسد. افغانستان قربانی تلاش قدرت های بزرگ در سهم خواهی از این کشور بوده و همواره قربانی ژئوپلتیک خود است.

نادری گفت: ایران به دلیل تحریم های ظالمانه آمریکا در شرایط سختی به خصوص در زمان شیوع کرونا قرار گرفت.

وی اظهارکرد: ما نیز مانند سایر کشورها در رویارویی با این همه گیری، دچار فراز و فرودهایی بوده ایم اما توانستیم واکسن کرونا را تولید کنیم. با این حال موضوع واردات واکسن نیز برای ما بسیار اهمیت دارد.

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از دولت اتریش بابت اهدای یک میلیون دوز واکسن که 500 هزار دوز آن فردا ارسال خواهد شد، تشکر کرد.

تبادل تجربیات کرونایی یک ضرورت است

وی عنوان کرد: ما در دنیایی زندگی می کنیم که یک مشکل کوچک می تواند همه آن را مثل همین همه گیری درگیر کند لذا باید تجربیات مشترک را در مورد کرونا تبادل کنیم.

وی از نقش اتریش در جریان مذاکرات برجام و نقش مثبت آنها در گفتگوها، تشکر کرد.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی آمادگی بازگشت به تعهدات خود در برجام را دارد. و این در صورتی است که آمریکا به تعهداتش عمل کند. علیرغم اینکه آمریکا از برجام خارج شده، ما هنوز در برجام هستیم و به تعهدات خود عمل کرده ایم.

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و اتریش خاطرنشان کرد: در خصوص روابط ایران و اتریش متأسف هستیم که به دلیل تحریم های ناعادلانه آمریکا، سطح روابط اقتصادی کاهش پیدا کرده است. امیدورایم با همکاری پارلمان ها، سطح مراودات اقتصادی ارتقا پیدا کند.

ایران به وعده‌های برجامی خود عمل کرده است

متوجه دلایل ترامپ برای خروج از برجام نشدیم

رییس گروه دوستی پارلمانی اتریش و ایران نیز در این دیدار بر گسترش روابط تجاری با ایران تاکید کرد.

ولفگانگ گرستل گفت: ما در یک دهکده کوچک و جامعه ای پرخطر زندگی می کنیم. علیرغم اینکه موافق افزایش سطح روابط با ایران هستیم به دلیل نفوذ آمریکا در اروپا بعد از خروج از برجام، تلاش هایمان برای برقراری تراکنش های مالی از طریق راه اندازی اینستکس نتیجه بخش نبود. همچنین پروژه های زیادی در ایران طراحی کرده بودیم که به خاطر تحریم ها متوقف شد. ما در اروپا به جامعه داخلی مستقل از نفوذ آمریکا نیازمندیم.

وی عنوان کرد: ما همچنان متوجه دلایل ترامپ برای خروج از برجام نشده ایم. در سفری که به ایران داشتم از تأسیسات اتمی نطنز بازدید و مشاهده کردم ایران به وعده های خود عمل کرده. ایران مشکلی درباره تعهدات نداشته است.

ولفگانگ گرستل عنوان کرد: ایران در لیست بحرانی ترین کشورهای کرونایی جهان است. خوشبختانه با تولید واکسن داخلی توانست جلوی افزایش بحران کرونا را بگیرد. ما این آمادگی را داریم که تعداد واکسن بیشتری از یک میلیون دوز به ایران ارسال خواهیم کرد.

وی خاطرنشان کرد: در زمانی نیستیم که کشور ثالثی بخواهد در سرنوشت داخلی کشوری دخالت کند. اتفاقی که امروز در افغانستان افتاد چندان دور از ذهن نبود. ما می دانیم که ایران بیشترین پذیرنده مهاجران افغانستانی است.

***

لازم به ذکر است که مجتبی یوسفی، مجتبی رضاخواه و خانم الهام آزاد نیز در این نشست حضور داشتند.پايان‌ پیام/۱۱۰

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آسایشگاه سالمندان و معلولین
دکمه بازگشت به بالا

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107