اخبار مهمکمیسیون سیاسی

تشکیل دولت فراگیر تنها راه نجات افغانستان

آستان بهارستان؛ عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: از نگاه جمهوری اسلامی تشکیل دولت فراگیر در افغانستان با  حضور همه قومیت ها یک ضرورت و تنها راه نجات این کشور است.

«فدا حسین مالکی» گفت: آمریکایی‌ها بعد از ۲۰سال حضور در افغانستان و شکست مفتضحانه که به ادعایشان برای ثبات آمده بودند از این کشور خارج شدند. هم اکنون هم به دنبال صلح فراگیر در این کشور نیستند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: پیشنهاد ما این است که کشورهای همسایه در پیگیری تحولات افغانستان حضور فعالی داشته باشد. در همین راستا از دستگاه دیپلماسی خواستیم که حضور پررنگ‌تری در رصد تحولات افغانستان داشته باشد. با کشورهای همسایه و منطقه رایزنی کند تا طالبان وادار به تشکیل دولت فراگیر شوند.

مالکی گفت: طالبان در شرایط فعلی دچار نوعی سردرگمی هستند. بخش‌هایی از طالبان می‌خواهند تمام حاکمیت را در اختیار و کنترل  داشته باشند که اشتباه محض است. بخشی دیگر که نگاه ملایم‌تری دارند و متوجه مسائل بین المللی هستند به دنبال تشکیل دولت فراگیر هستند.

سفیر پیشین ایران در افغانستان اظهارکرد: نگاه جمهوری اسلامی این است که در افغانستان دولتی فراگیر با حضور همه قومیت‌ها تشکیل شود. تنها راه نجات افغانستان دولت فراگیراست. همه باید بتوانند با حضور در یک انتخابات آزاد نوع حکومت را انتخاب و مشخص کنند.

ایران دولت فراگیر  افغانستان را به رسمیت می شناسد

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: ایران دولت فراگیر و مردمی در افغانستان را به رسمیت می شناسد. سرعت تحولات افغانستان به حدی است که نمی توان سیاست صریح و روشنی در این زمینه داشت. درعین حال ما یک سیاست واحد در قبال همسایه شرقی داریم و آن حمایت از دولت فراگیر است. ملت و تمامیت ارضی افغانستان برای جمهوری اسلامی ایران بسیار مهم است.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی گفت: طالبان نمی‌تواند قومیت‌های دیگر را در حاشیه قرار دهد. طالبان نباید تحت تاثیر برخی کشورهای همسایه  قرار بگیرند و باید برای بقای خود با بقیه قومیت‌ها تعامل داشته باشند.

مالکی با اشاره به نهضت مقاومت احمد مسعود در «دره پنجشیر» گفت: مسئله پنجشیر در بین ملت افغانستان نهضت قدرتمندی بود که در حد توان خودش مطرح شد. پنجشیر را باید با زبان تاریخ بررسی کنیم. تاریخ نشان داده که پنجشیر دروازه مرگ استکبار بود. در قرن هجدهم انگلستان و بعد از آن ارتش سرخ در دره پنجشیر شکست خوردند.

وی با اشاره به روند مهاجرت مردم افغان به مرزهای ایران گفت: نوع برخورد مرزبانان و دولت در قبال آنها مثبت بوده است. رییس جمهوری هم در سفر به زاهدان تاکید داشتند که در برخورد با مهاجرین کرامت انسانی رعایت شود تا این افراد بعد از ثبات به کشورشان برگردند.پایان پیام/۱۱۰

منبع: ‌ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آسایشگاه سالمندان و معلولین
دکمه بازگشت به بالا

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5349

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5349

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107