اخبار مهمکمیسیون فرهنگی

دولت با لوایح، نواقص را جبران کند

آستان بهارستان؛ نماینده مردم اردستان در مجلس شورای اسلامی از دولت خواست لوایحی را به مجلس تقدیم کند تا نواقص لوایح و قوانین گذشته را اصلاح کند.

حجت الاسلام سید صادق طباطبایی نژاد در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود از دولت خواست تا با لوایح نقایص را برطرف کند.

وی با اشاره به استقرار دولت سیزدهم گفت: این چهار سال به زودی از دست خواهد رفت پس باید از فرصت‌ها خوب استفاده کنیم. همانطور که رییس‌جمهوری وعده داده بود، کابینه او جوان، تحول گرا، انقلابی و فسادستیز است.

نماینده مردم اردستان و زواره در مجلس یازدهم با اشاره به سفرهای اخیر رییس‌جمهوری، افزود: سفرهای پایان هفته دولت از شهرهای محروم و مرزی شروع شد. رییس جمهوری در تبلیغات انتخاباتی‌اش  گفته بود  که با سعه صدر «بهشتی» و روحیه مردمی «رجایی» و روحیه جهادی «شهید سلیمانی» کار خواهد کرد. این سفرهای استانی نوید بخش عمل به شعارهای او است.

طباطبایی نژاد خطاب به کابینه سیزدهم، تأکید کرد: توقع ما به عنوان نمایندگان ملت از دولت این است که در این فرصت به وجود آمده، لوایحی را به مجلس تقدیم کند تا نواقص لوایح و قوانین سال های گذشته را اصلاح کنیم.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس اظهارکرد: از دولت محترم می‌خواهم که در انتخاب استاندار اصفهان دقت کند. چهره استاندار اصفهان باید ملی باشد. چرا که مسائل اصفهان، مسائل چندین استان است.

***

به گزارش خبرنگار آستان بهاستان؛ لایحه پیشنهادی است که از سوی دولت برای تصویب و تبدیل به قانون ، پس از تصویب در هیئت وزیران از سوی هیئت دولت به مجلس ارائه می‌شود.

انواع لایحه:

لایحه به دو صورت می باشد: لوایح عادی و لوایح فوری

لوایح عادی

این نوع لایحه ها دو شوری هستند، بدین معنا که دریک شور کلیات را به تصویب می رساند و در شور دیگر به جزئیات می پردازد و مورد تصویب قرار می دهد. البته قبل از بررسی در شور دوم لوایح به کمیسیون تخصصی ارجاع می شود.

رئیس مجلس موظف است لوایح عادی را که به مجلس ارسال می شود در همان جلسه یا حداکثر دو جلسه بعد در مجلس اعلام و همزمان به کمیسیون های مربوطه ارجاع نماید و به دستور وی فورا تکثیر و در اختیار نمایندگان قرار گیرد.

لوایح فوری

این نوع لایحه ها یک شور مورد بحث و بررسی قرار میگیرند و همراه با قید فوریت ارسال می شوند. که بر سه نوع هستند:

یک فوریتی

این لایحه ها پس از تصویب فوریت آن به کمیسیون مربوطه ارجاع می شود تا خارج از نوبت بررسی شود.

دو فوریتی

این لایحه ها پس از تصویب دو فوریت آن بلافاصله بین نمایندگان توزیع می شود. در جلسه بعدی این موضوع در دستور کر قرار می گیرد. این گونه لوایح به کمیسیون ها ارجاع نمی شود.

لوایح سه فوریتی

این لایحه ها پس از تصویب سه فوریت آن، در همان جلسه به بررسی آن لایحه می پردازند.نیازمند ارجاع به کمیسیون هم نیست.پایان پیام/۱۱۰

منبع: ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آسایشگاه سالمندان و معلولین
دکمه بازگشت به بالا

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107