اخبار مهمکمیسیون سیاسی

تجربه قطعنامه شورای حکام، مخالفان برجام را امروز موافق کرده است

آستان بهارستان؛ یک نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی گفت: مخالفان گذشته توافق هسته‌ای که امروز از توافق ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی استقبال می‌کنند؛ ارجاع پرونده کشورمان را در زمان دولت‌های نهم و دهم به شورای امنیت به یاد دارند.

توافق انجام شده بین ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با سفر گروسی به ایران صورت گرفت. پیش از این سفر گمانه‌زنی‌هایی مطرح بود مبنی بر این که شاید توافقی صورت نگیرد و پرونده هسته‌ای ایران وارد فاز دیگری شود.

فعالیت‌های هسته‌ای کشورمان از ابتدا دچار انحراف شد

محمدجواد جمالی نوبندگانی درباره این توافق انجام شده گفت: موضوع هسته‌ای ایران و فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای کشورمان از ابتدا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هنگام بحث و بررسی دچار یک انحرافی شد و رنگ و بوی مسائل سیاسی در تصمیم گیری‌ها بسیار بیشتر از مسائل فنی بود.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم افزود: چراکه شخص رئیس آژانس در بسیاری از موارد تقریبا برگزیده دستگاه حاکم ایالات متحده است. بنابراین مسائلی که فی‌مابین ایران و آمریکا تعیین‌کننده هستند در گزارشات رئیس وقت آژانس هم خودش را نشان می‌دهند.

وی گفت: ما شاهدیم در طول مدتی که برجام به هرشکلی که بین ایران و آمریکا وجود داشت و ترامپ از آن خارج نشده بود، کارکرد خود را داشت. آن زمان آژانس حدود ۱۵ بیانیه داد که ایران کارش را درست انجام می‌دهد و هیچ انحرافی ندارد.

وی بیان کرد: امروز با خروج رئیس‌جمهور پیشین ایالات متحده و در زمان آقای بایدن یک هماهنگی بین سه کشور انگلیس، فرانسه و آمریکا وجود دارد و فشار می‌آورند. ما این قضیه را در مذاکرات وین و آمدن آمریکا به برجام مشاهده می‌کنیم که دوباره بسیار هماهنگ آژانس گزارشات و موضع گیری‌هایش منطبق بر سیاست های ۱+۴ پیش می‌برد.

جمالی نوبندگانی اظهارداشت: ایران یکسری تجاربی از بحث‌هایی که در شورای حکام شد دارد. متاسفانه در دوران آقای احمدی‌نژاد یک مقداری بی‌توجهی به این مسائل شد. پرونده هسته ای ایران به شورای امنیت ارجاع داده شد. این مسئله از نظر بین‌الملل یک مقداری علیه جمهوری اسلامی ایران است.

تجربه قطعنامه شورای حکام، مخالفان برجام را امروز موافق کرده است

وی افزود: درحال حاضر اکثریت در کشور حتی آن‌هایی که در گذشته در مسائلی مخالفتی داشتند، امروز موافق شدند. شاید نتیجه همان تجربه‌ای است که در دولت آقای احمدی‌نژاد در اثر بی‌توجهی به مسائل حقوقی به وجود آمد. پیامد آن قطعنامه‌های شورای حکام و ارجاع پرونده به شورای امنیت بود.

وی گفت: استقبال امروز مخالفان برجام از این توافق، نتیجه تجربه‌ قطعنامه‌های شورای امنیت در دولت احمدی‌نژاد است.

این نماینده پیشین مجلس خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم در یک جمله آن چه را که مهم است، بگوییم این است که آن تجارب در حال حاضر پیش روی مسئولان قرار دارد. بنابراین موافقان یا مخالفان برجام به دنبال این نیستند که ما از نظر حقوقی محکومیتی داشته باشیم. همه به دنبال راه حل‌های میانه‌ای هستند. راهکاری که نخست اثبات کنند جمهوری اسلامی به دنبال انحراف از فعالیت‌های هسته‌ای خودش نیست. دوم اینکه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی عامل فشاری از سوی آمریکایی‌ها بر جمهوری اسلامی نباشد.

تصمیم راجع به FATFبا وجود تحریم سخت است

وی در پاسخ به این سوال که با توافق صورت گرفته در سفر رئیس سازمان انرژی اتمی به ایران مسائلی از جمله FATF تعیین تکلیف می شود؟. گفت: بررسی ادله مخالفین و موافقین نشان می دهد که همه معتقدند با پیوستن به FATF الزماً تحریم‌ها لغو نمی‌شود.

وی افزود: آقای ظریف در مجلس گفتند «ما تعهدی نمی‌دهیم تحریم لغو شود». مخالفین هم به این استدالال می‌کنند که اگر قرار است FATF راه‌های دور زدن تحریم ما را ببندد شاید عاقلانه نباشد اینگونه آن هم در حالی که تحریم هستیم، عمل کنیم.

جمالی نوبندگانی گفت: آن‌ها را گزارش و حتی جریمه کند. از این رو مقداری ناهمسویی در این موضوع وجود دارد. یکی از اصلی‌ترین اشکالات موجود در بلاتکلیفی FATF همین موضوع است. به نظر می‌رسد تا تحریم‌ها رفع نشود FATF به آن شکلی که باید قضیه‌اش پیش نرود.پایان پیام/۱۱۰

منبع:‌ ایلنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آسایشگاه سالمندان و معلولین
دکمه بازگشت به بالا

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5349

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5349

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107