اخبار مهمکمیسیون برنامه و بودجه

بروکراسی خسته کننده با مصوبه تسهیل صدور مجوزها حذف می شود/ بجای مجوززایی، مقررات زایی می کنیم

آستان بهارستان؛ رئیس کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید گفت: کلیات طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار تصویب شد. این طرح از سه بخش تشکیل شده است. 

سیدشمس الدین حسینی ادامه داد: بخش نخست مبتنی بر ماده 7 مکرر و تبصره‌های آن مربوط به اجرای اصل 44 قانون اساسی است. صدور مجوزهای کسب و کار را به دو بخش تایید محور و  ثبت محور تقسیم کرده است.

وی گفت: در بحث صدور مجوزهای ثبت محور دیگر نیاز به طی مسیر دیوان سالاری خسته کننده نیست. ضوابط و استانداردهای این نوع کسب و کارها در سامانه مربوطه ثبت می شود. افراد متقاضی این گونه فعالیت‌ها با مراجعه به سامانه و مقایسه کسب و کار مورد نظرشان با ضوابط تعیین شده، آن را در سامانه ثبت می‌کنند. این ثبت به معنای صدور مجوز است.

حاکمیت نظارت‌های پسینی در مجوزهای ثبت محور

عضو کمیسیون برنامه، بودجه مجلس تصریح کرد: مجوز صادر شده برای کسب و کار ثبت محور به مراجع ذی ربط ارسال می شود. سپس نظارت‌ها به صورت پسینی انجام می شود. این یعنی کنار گذاشتن دیوان سالاری سرسختی که موجب سختی محیط کسب و کار شده و حاکم کردن استاندارها. بنابراین فرد با ثبت کسب و کار خود در سایت مجوز را دریافت می کند اما نظارت های پسینی برقرار خواهد بود.

نماینده مردم رامسر و تنکابن در مجلس افزود: ویژگی مهم این طرح در بحث صدور مجوزهای تایید محور است. اگر مراجع صدور مجوز که توسط هیئت وزیران مشخص می‌شوند، در مدت زمان مقرر مجوز کسب و کار را صادر نکنند، مجوز صادر شده قلمداد می شود.

رئیس کمیسیون نظارت بر اجرای سیاست های اصل ۴۴ گفت: بخش دوم این طرح به شفاف‌سازی قراردادهای بانکی مربوط است.

وی گفت: قراردادهای تسهیلات بانکی باید به صورت الکترونیکی ثبت شوند تا ذی نفع به آن دسترسی داشته باشد.

بجای مجوززایی مقررات زایی می کنیم

حسینی گفت: رفع تعارض منافع‌ها بخش سوم این طرح است. در تلاش هستیم تا تعارض منافع در برخی فعالیت های مرتبط با صدور خدمات قضایی از میان برداشته شود. البته به این موضوع در سند تحول قضایی که در قوه قضائیه تهیه شده نیز اشاره شده است. در راستای صدور خدمات قضایی بجای رفتن به سمت تعیین سهمیه و ایجاد محدودیت برای افزایش کیفیت، ضوابط و استانداردهای کیفی را حاکم خواهیم کرد.

وی تصریح کرد: در حقیقت تعیین نصاب‌های علمی از طریق آزمون‌هایی که توسط مراجع ذی ربط و از طریق سازمان سنجش برگزار می شود، جایگزین روش‌های قبلی برای صدور مجوز دراین حوزه ها خواهد بود. هدف و تلاش ما این است که بجای مجوززایی در کشور و سخت‌گیری در صدور مجوزها، مقررات زدایی کنیم. و به فعالیت های اقتصادی اصالت دهیم.پایان پیام/۱۱۰

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آسایشگاه سالمندان و معلولین
دکمه بازگشت به بالا

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107