اخبار مهمکمیسیون صنایع

سفرا فهم اقتصادی داشته باشند/ سفارتخانه‌ محل استراحت و تحصیل سفرا نیست

آستان بهارستان؛ عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: سفرایی که به دیگر کشورها اعزام می‌شوند باید فهم اقتصادی داشته باشند. سفارتخانه‌ها محل استراحت و تحصیل سفرا نیستند.

 

لطف اله سیاهکلی در خصوص وضعیت سفارتخانه‌های ایران در سایر کشورها، گفت: بیشتر کشورهای پیش رو در باب انتخاب و اعزام سفیر باید دو موضوع را مورد توجه قرار دهند.

 

وی ادامه داد: نخست درک سفیر از شرایط کشوری که به آن اعزام می‌شود. در واقع به لحاظ سیاسی، موقعیت ژئوپلیتیک و جغرافیایی، شناخت همسایگان، مراودات سیاسی و جایگاه نظام آنها در ذهن ملت‌ ها. دومین نکته نگاه اقتصادی سفیر است. اقتصاد در شرایط فعلی برای ایران اولویت است.

 

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی افزود: سفیر باید بداند که تا چه میزان مراودات اقتصادی را با علم سیاست می‌تواند پیش ببرد. کارکرد علم سیاست در حوزه دیپلماسی خارجی همین است. سفیر باید بتواند با استفاده از این علم موضوعات اقتصادی، بازرگانی، صادرات و واردات را عملیاتی کند.

 

سفیر باید فهم اقتصادی داشته باشد

وی ادامه داد: اساس مشکل کشور ما مراودات اقتصادی است. ایران به هر جهت کشور قدرتمندی است. در شرایط فعلی اقتصاد برای ما اولویت است. بنابراین باید سفیر فهم اقتصادی داشته باشد، تجارت بشناسد، واردات و صادرات را بفهمد. سفیر باید بداند به کشوری که اعزام  می‌شود چه عایده اقتصادی می‌تواند برای ایران داشته باشد.

 

نماینده کمیسیون صنایع و معادن مجلس در هیات دیپلماسی اقتصادی دولت، گفت: هیاتی قرار است تشکیل شود تا هماهنگی با دیگر نهادها و بخش ها را در جهت تقویت دیپلماسی اقتصاد مدیریت کند. وزیر امور خارجه جدید این وعده را به مجلس دادند. نمایندگانی هم از کمیسیون‌های مختلف برای این موضوع مامور شدند.

 

سیاهکلی خبر داد: متاسفانه سفارتخانه‌ها محل استراحت و تحصیل برخی از سفرا شده است. سفارتخانه‌ها باید از حالت انفعال در بیاید و در حوزه اقتصاد فعال شوند. در حقیقت تیم های اقتصادی در سفارتخانه‌ها باید مانند یک کاروانسرا تردد کنند.پایان پیام/۱۱۰

 

منبع: خانه ملت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آسایشگاه سالمندان و معلولین
دکمه بازگشت به بالا

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107