اخبار مهمکمیسیون فرهنگی

دو نماینده مجلس خواستار توجه وزارت ورزش به ورزش همگانی شدند

به گزارش آستان بهارستان؛ دو نماینده مجلس خواستار توجه وزارت ورزش و جوانان به ورزش همگانی و برداشتن موانع پیش روی آن شدند.

 

وزارت ورزش موانع پیش روی تحقق ورزش همگانی را مشخص کند

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: با توجه به هرم سنی جمعیت و مشغله های ذهنی مردم ورزش همگانی نیاز و یک ضرورت همگانی است.

 

غلامرضا منتظری عنوان کرد: ورزش در حوزه هایی چون افزایش انگیزه های تلاش و کوشش، سلامت، نشاط و شادابی جامعه نقش تعیین کننده ای دارد. با توجه به هرم سنی جمعیت و مشغله های ذهنی مردم، ورزش همگانی نیاز و یک ضرورت همگانی است.

 

وی افزود: برای توسعه این مهم باید یک سری بسترها و زمینه ها را ایجاد کرد. وزارت ورزش و جوانان باید بررسی کند تا موانع احتمالی پیش‌ روی تحقق و توسعه ورزش همگانی مشخص شود. به تناسب این موانع، دستگاه ها، نهادها و حوزه های مختلف باید برای رفع آن ها چاره اندیشی کنند. حوزه هایی مربوط به بخش اجرا توجه متولیان دولتی را می‌طلبد. اگر نیاز به وضع قوانین و یا رفع قوانین مزاحم احساس شد کمیسیون فرهنگی مجلس می‌تواند به این حوزه ورود کرده و کمک کند.

 

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس تصریح کرد: بخش دیگر مربوط به بعد نظارت است. یعنی نظارت بر مجموعه های تولیدی که ارتباط معناداری با بخش ورزش همگانی دارد. برای مثال در حوزه قیمت‌گذاری دولت، مجلس و کمیسیون فرهنگی می‌تواند به این حوزه نظارت داشته باشد. می‌توانیم با این بخش یعنی با تولید کننده به بحث و گفت‌وگو بپردازیم. ممکن است تولید کننده هم مشکلات جدی داشته باشد. نیاز است به او کمک شود. چرا که صرفا یک برخورد یک سویه پاسخگو نخواهد بود و به یک تعامل دوسویه احتیاج است.

 

رسانه ملی و وزارت ورزش ورزش همگانی را رونق بخشند

منتظری اضافه کرد: بخش دیگر مربوط به حوزه فرهنگ سازی است. نیازمند توجه و تلاش رسانه ملی و وزارت آموزش و پرورش است. از سوی دیگر شورای فرهنگ عمومی در تمام استان ها و شهرستان ها فعالیت می کند و می تواند در این عرصه به خوبی ایفای نقش کند. چرا که ورزش یکی از بخش های با اهمیت فرهنگ عمومی ما محسوب می‌شود. تا زمانی که نوع نگاه ها نسبت به ضرورت ورزش همگانی تغییر پیدا نکند این حوزه خیلی عمومیت پیدا نخواهد کرد. این مهم می‌تواند به عنوان یک اولویت در دستور کار شوراهای فرهنگ عمومی سراسر کشور قرار بگیرد.

 

بی‌توجهی به ورزش همگانی کشور را با بحران روبرو می‌کند

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس هم گفت: متاسفانه کم توجهی به ورزش همگانی مشکلاتی را برای جامعه ما ایجاد کرده است. این بی‌توجهی و یا کم توجهی می‌تواند ما را در آینده ای نزدیک با بحران روبرو کند.

 

حجت‌الاسلام مجید نصیرایی عنوان کرد: متاسفانه کم توجهی به ورزش همگانی مشکلاتی را برای جامعه ما ایجاد کرده است. این بی‌توجهی و یا کم توجهی می‌تواند ما را در آینده ای نزدیک با بحران روبرو سازد. این عدم توجه به حوزه ورزش  موجب می‌شود ما در آینده برای حوزه درمان بیشتر هزینه کنیم. بر همین اساس می‌توان با هزینه کرد کمتر و توجه بیشتر به حوزه ورزش از ایجاد خیلی از بیماری ها و گرفتاری ها پیشگیری کنیم.

 

وی افزود: متاسفانه توجه به ورزش همگانی در کشور بسیار ضعیف است. اما خوشبختانه در بودجه ۱۴۰۰ در این حوزه توجه خوبی شکل گرفت. امیدواریم عدد و رقمی که در بودجه ۱۴۰۰ در نظر گرفته شد برای سال بعد تقویت شود. از سوی دیگر نیاز است که رسانه ها هم به این مهم توجه لازم را داشته باشند و با فعالیت رسانه ای خود گام مؤثری در جهت فضاسازی در این بخش بردارند.

 

همه بخش ها در برابر ورزش همگانی مسئولند

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس بیان کرد: همه بخش ها در این حوزه مسئولیت دارند. هم در حوزه سیاست‌گذاری های کلان و هم در بخش های مختلف اجرایی. ما باید در بحث سیاستگذاری ها، حمایت ها و اعتبارات ابعاد مختلف این حوزه را مورد توجه قرار دهیم. برای مثال تمام دستگاه ها باید موظف شوند بخشی از اعتبارات و منابع خود را به حوزه ورزش کارمندان و خانواده کارمندان اختصاص دهند. ما معتقدیم کارمندان، خانواده ها، دانش‌آموزان، دانشجویان ما و تمامی اقشار جامعه باید به بحث ورزش همگانی توجه لازم را داشته باشند.

 

نصیرایی اضافه کرد: ما در این حوزه عقب هستیم. این حوزه نیازمند کار جدی تری است. ویروس کرونا هم در این حوزه بی‌تاثیر نبوده است. به واسطه شیوع این ویروس فعالیت های جسمی افراد کاهش پیدا کرده است. این خود آسیب های جدی به دنبال دارد. ضرورت دارد ما به این حوزه به صورت جدی بپردازیم.پایان پیام/۱۱۰

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آسایشگاه سالمندان و معلولین
دکمه بازگشت به بالا

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107