اخبار تولیدی و پوششی مجلساخبار مهمکمیسیون صنایع

درخواست دو نماینده مجلس: ممنوعیت واردات لوازم خانگی، انحصار ایجاد نکند/تولیدکنندگان داخل کیفیت و قیمت را مناسب کنند

آستان بهارستان؛ دو نماینده مجلس شورای اسلامی از تولیدکننده های لوازم خانگی خواستند کیفیت و قیمت را مناسب کنند و ممنوعیت واردات، فضا سبب نشود که تولیدکننده های داخل فضا را انحصاری کنند.

ممنوعیت واردات، فضا را برای تولید کنندگان داخلی انحصاری نکند

یک عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: با ممنوعیت واردات لوازم خانگی نباید اجازه داد برای تولید کنندگان داخلی یک فضای انحصاری ایجاد شود و دیگر آنان خود را ملزم ندانند که کیفیت کالاهای خود را افزایش دهند.

محمد سرگزی درباره تاثیر ممنوعیت واردات لوازم خانگی در بازار، بیان کرد: حمایت یکی از الزاماتی که در بحث تولید داخل است. کشورهای توسعه یافته امروز مانند ژاپن در دوره ای درهای بازارهای داخلی خود را بر روی کالاهای خارجی بستند و به صورت شبانه روزی فعالیت کردند و نه تنها توانستند با تولید کالاهای با کیفیت نیاز خود را تامین کنند بلکه امروز تامین کننده نیاز بسیاری از کشورها هستند.

وی اظهارکرد: متاسفانه در طول سالیان گذشته این حمایت از تولید داخلی کشور ما صورت نگرفته و خودباوری لازم ایجاد نشده است. در زمان تحریم ها نیز دیدیم که شرکت های خارجی به نیاز بازار پشت کردند پس حمایت از تولید داخل و تقویت این خودباوری یک الزام است.

نماینده مردم زابل در مجلس تصریح کرد: اما از سوی دیگر باید به این نکته توجه داشت که نباید با ممنوعیت واردات کالاهای خارجی برای تولید کنندگان داخلی یک انحصار ایجاد کرد و آن ها دیگر خود را ملزم به افزایش کیفیت کالاهای خود موازی با کیفیت کالاهای خارجی نبینند.

سرگزی تاکید کرد: بنظر می رسد در وهله اول باید ورود کالاهایی را ممنوع کرد که در داخل کشور با کیفیت بالایی تولید می شوند و درجه کیفیت یک معیار برای ممنوعیت ورود کالاها به داخل کشور باشد.

تولیدکنندگان داخلی کیفیت و قیمت را مناسب کنند

یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی هم تاکید کرد: ورود کالاهای خارجی که مشابه آنان در داخل تولید می شود در نظام بازار اخلال ایجاد کرده و بر تولید محصولات داخلی اثر منفی می گذارد.

پرویز محمدنژاد درباره تاثیر ممنوعیت واردات لوازم خانگی در بازار، بیان کرد: اصل در اقتصاد بر جایگزینی دلالت دارد. اگر شما نتوانید در داخل کشور یا منطقه خود مصرف کنندگان را راضی کنید و رضایت آنان را جلب نمایید، نمی توانید در حوزه صادرات نیز موفق عمل کنید و یکی از مشکلات اساسی این روز های کشور ما این است که تولید کنندگان داخلی ما نمی توانند رضایت مصرف کنندگان را جلب کنند.

وی اظهارکرد: متاسفانه تولید کنندگان داخلی چه به لحاظ کیفی محصولات و چه به لحاظ ارزش مالی نتوانستند رضایت مردم را جلب کنند. امروز تاکید همه بخش ها و مقام معظم رهبری بر این است که تولیدکنندگان به سمت کیفی سازی محصولات داخلی با قیمت مناسب حرکت کنند.

نماینده مردم لنگرود در مجلس تصریح کرد: آمار و ارقام نشان می دهد که کیفیت محصولات داخلی روبه رشد است و این نوید خوبی برای کشور می باشد. تولید کنندگان در تلاش هستند که هم بازار داخلی را اشباع کنند و هم رضایت متقاضیان خود را جلب نمایند. بدین ترتیب بستر لازم برای صادرات کالاها نیز فراهم خواهد شد.

محمدنژاد تاکید کرد: اینکه جلوی واردات لوازم خانگی گرفته شده به قانونی باز می گردد که قبلا مصوب شده است. بر اساس قانون، واردات کالاهایی که مشابه آنان در داخل تولید شده و می تواند نیاز کشور را تامین کند، ممنوع است. منطقی است تا همه از اجرای این قانون حمایت کنیم چراکه ورود کالاهای خارجی می تواند در نظام بازار اخلال ایجاد کرده و بر تولید محصولات داخلی اثر منفی بگذارد. پایان پیام/۱۱۰

منبع: ایسنا

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آسایشگاه سالمندان و معلولین
دکمه بازگشت به بالا

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5309

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5309

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107