اخبار قماخبار مهمگزارش تصویریگزارش تصویری قم

گزارش تصویری سفر قالیباف به قم/اقتصاد اولویت مجلس

آستان بهارستان؛ رئیس مجلس شورای اسلامی از صبح امروز به‌منظور بررسی وضعیت استان و دیدار با علما و مراجع تقلید به قم سفر کرد.

این دیدارها بدون حضور خبرنگاران و عکاسان محلی برگزار شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی از صبح امروز به قم سفر کرده و بدون حضور خبرنگاران با علما و مراجع تقلید دیدار می‌کند.

در مجلس، به‌دنبال افزایش قدرت خرید مردم هستیم

محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی امروز به‌منظور بررسی وضعیت استان و دیدار با علما و مراجع تقلید به قم سفر کرده است.

وی در ابتدای سفر خود مهمان حجت‌الاسلام والمسلمین سید جواد شهرستانی نماینده آیت‌الله سیستانی بود و با این شخصیت حوزوی دیدار و گفت‌وگو کرد.

دیدار با آیت‌الله حسین نوری همدانی و آیت‌الله سید محمد علی علوی گرگانی در ادامه سفر رئیس مجلس به قم دنبال می‌شود.

وی ظهر امروز نیز به زیارت مضجع شریف حضرت معصومه (س) مشرف می‌شود و با آیت‌الله سعیدی تولیت آستان دیدار می‌کند.

خاطرنشان می‌شود، این دیدارها بدون حضور خبرنگاران و عکاسان درحال انجام شدن است.

دیدار رئیس مجلس شورای اسلامی با آیت‌الله علوی گرگانی : همۀ ما باید به حل مشکلات کشور کمک کنیم

آیت‌الله‌العظمی سید محمدعلی علوی گرگانی، در این دیدار، فرمودند: «در حال حاضر کشور در شرایطی قرار گرفته است که نیاز بسیار به کمک و مساعدت دارد که البته شما به‌تنهایی نمی‌توانید و همه ما باید به حل آن کمک کنیم».

«در شرایطی هستیم که چند مطلب حساس باید رعایت شود. در وهله اول سعی کنید همواره میان مردم باشید یعنی علاوه بر حفظ تقوا سعی کنید میان مردم باشید».

«اوایل انقلاب که پیروز شدیم، رؤسایی انتخاب شدند و زمانی که به گرگان رفتم دیدم جلساتی برگزار می‌شود که رؤسای مهم مملکتی هم باید حضور داشته باشند لذا تذکر دادیم مسئولان همواره باید در میان مردم باشند تا آن‌ها شما را ببینند، دلگرم شوند و به شما کمک کرده و تنهایتان نگذارند ازاین‌رو به درد دل مردم گوش دهید تا بدانید چه می‌خواهند».

«از پیامبر(ص) و امام(ع) روایتی درباره شکر نعمت است که ایشان فرمودند بهترین راه شکر هر نعمتی این است که در همان راهی که خدا می‌خواهد مصرف شود. اگر نارضایتی از سوی مردم وجود دارد به دلیل این است که حق مردم داده نشده پس باید میان آن‌ها باشیم و حق مردم را ادا کنیم».

«همه دنیا روی فرهنگ می‌گردد و اگر فرهنگ جامعه‌ای از دست برود به فاصله گرفتن مردم از مسئولان می‌انجامد که بالاترین عذاب است. کار باید به دست مردم پیش برود لذا اگر آن‌ها کنار مسئولان نباشند کاری از پیش نخواهد رفت».

«وقتی خبردار شدم افراد لایقی در رأس کار آمده‌اند خوشحال شدم و اکنون انتظار داریم هرچه زودتر آثار و برکات این حضور را ببینیم».

در مجلس، به‌دنبال افزایش قدرت خرید مردم هستیم

«بسیار خرسندم بعد از مدت مدیدی که به خاطر رعایت پروتکل‌های بهداشتی ایجادشده و کم توفیق بودیم، توانستیم خدمت حضرت‌عالی برسیم، در غیر این صورت در هرکجا خدمت می‌کردیم سالی دو نوبت خدمت شما رسیده و از رهنمودها و توصیه‌های شما استفاده می‌کردیم».

«در مجلس یازدهم نیروهای انقلابی با یک ترکیب جمعیتی مناسب به فعالیت می‌پردازند».

«بافت مجلس را اغلب نیروهای جوان تحصیل‌کرده، متدین و مؤمن تشکیل داده‌اند که به مجلس نشاط جوانی توأم باروحیه انقلابی می‌دهند و بخش عمده دیگر نیز مدیران باتجربه گذشته در حوزه اجرایی هستند که شناخت عمیقی از مشکلات کشور دارند. در میان نمایندگان مجلس چند وزیر، استاندار، فرماندار، معاونان وزرا و اساتید برجسته سابق را داریم لذا در حوزه کارشناسی اقتصادی، فرهنگی، صنعتی و دانش‌بنیان نیروهای بسیار باکیفیت و بروزی داریم که فرصت مغتنمی است».

«جهت‌گیری مجلس بر اساس رهنمودهای رهبر معظم انقلاب به دو موضوع اقتصاد و فرهنگ اختصاص یافته است. در مدت کاری مجلس و موضوع نظارتی، طرح‌ها و لوایحی که در جهت مسائل اقتصادی و فرهنگی است را سرلوحه قرار دادیم برای مثال در حوزه اقتصادی موضوع مسکن را در نظر گرفتیم و تلاش کردیم اشکالات مسکن مهر را برطرف کرده و نقاط قوت آن را تقویت کنیم که به‌زودی در این حوزه با همت دولت اتفاقات خوبی خواهد افتاد».

«مردم در گذشته برای ایجاد یک شغل برای مثال احداث یک دام‌پروری باید بیش از ۹۰ بار به دستگاه‌های دولتی در ارگان‌های مختلف مراجعه می‌کردند تا مجوز بگیرند که ما کاملاً موضوع را برعکس کردیم».

«در حوزه معیشت کرونا یک نوبت سبد معیشتی برای خانواده‌ها در نظر گرفتیم، تدبیری برای مالیات مسکن‌های خالی اندیشیده و اقداماتی در حوزه بورس داشتیم. در دستور کار داریم تا بتوانیم یارانه‌ای را که عملاً نصیب دلالان می‌شود با تدبیری برای افزایش قدرت خرید مردم مستضعف استفاده کنیم».

«همچنین با همکاری دولت تلاش داریم افزایش ماهانه نقدینگی را کنترل کنیم تا بالا نرود که همین امر باعث افزایش قدرت خرید می‌شود».

«قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها را تصویب کردیم که یکی از خلأهای جدی بود و توانست برای کشور تولید قدرت کند و امروز می‌بینیم در جریان مذاکرات وین، همین قانون است که دست مذاکره‌کنندگان را باز کرده است».

«در جریان مذاکرات همواره وزارت خارجه آمریکا به ایران می‌گفت این اقدامات در اختیار ما نیست و کنگره تصمیم گرفته و ما نمی‌توانیم چیزی بگوییم و اکنون تصویب این قانون در مجلس قدرت دیپلمات‌های ما را افزایش داده و زیر بار هر ادعاهای آن‌ها نمی‌رویم».

ارتباط با مردم اولویت مجلس یازدهم است

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کنترل افزایش نقدینگی، کسری بودجه و بورس از اولویت‌های همکاری مجلس با دولت جدید برای کنترل قیمت‌ها و کاهش قیمت کالاهای اساسی است، گفت: با اطمینان عرض می‌کنم دست دلالانی که از ارز دولتی که برای رفاه مردم در کالاهای اساسی قرار داده شده، استفاده می کنند را کوتاه خواهیم کرد.

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی که صبح امروز(پنجشنبه، ۲۹ مهرماه) به منظور دیدار با آیات عظام، علما و مراجع تقلید به شهر مقدس قم سفر کرده است، با آیت الله العظمی حسین نوری همدانی دیدار و گفت و گو کرد.

آیت الله العظمی حسین نوری همدانی در این دیدار با بیان اینکه توفیق یکی از نعمات پروردگار برای انسان است تا کار خیر کند، گفت: توفیق نعمت بزرگی است که به هر کس داده نمی شود از این رو توفیقی که به شما داده شده بسیار مهم است به خصوص که طبق فرمایش امام(ره) مجلس در رأس امور بوده و امروز شما برای این مهم انتخاب شده اید.

مرجع تقلید شیعیان ادامه داد: امام(ره) در ۱۰ بخش از صحیفه نور این حدیث نبوی را ذکر کرده اند که همه شما مدیریت داشته و درباره موضوعی که تحت نظر شماست مسئولیت دارید. هر انسانی مدیریتی دارد از خودش گرفته تا خانواده اش، مملکت و دنیایش مدیریت و مسئولیت دارد لذا همه شما درباره صحنه های تحت نظر شما، مسئول هستید که مسئولیت مجلس شورای اسلامی، مسئولیتی بزرگ است که شما توفیق دارید تا وظایف مربوط به آن را انجام دهید.

وی افزود: امام علی(ع) در خطبه ای فرمودند شما مسئول هستید و اصولا انسان برای ساختن جامعه مسئول است که این ساختن را باید از خود آغاز کند. طبق فرموده امام مسئولیت شما خیلی وسیع است و باید از سرزمین ما حمایت کنید که این توفیقی برای شما است.

آیت الله نوری همدانی با اشاره به آیه ای از قرآن کریم که خداوند در آن فرموده ای اهل ایمان! قیام کنید برای اجرای عدالت، اظهار داشت: این افراد در دنیا نمونه هستند و نظر امام(ره) نیز همین بود. از این رو باید موضوعی در دنیا ایجاد کنید که نمونه باشد و انقلاب اسلامی نمونه ای برای جهان است که نظیر ندارد و زمینه ای برای ظهور امام زمان(عج) است.

این مرجع تقلید در ادامه نهج البلاغه حضرت امیرالمؤمنین(ع) را یک نمونه برای استفاده دانست و افزود: امام(ع) می فرمایند اگر هفت اقلیم روی زمین را به من بدهند، من دانه ای را از دهان مورچه ای نمی گیرم لذا برای مبارزه با ظلم و برقراری عدالت جدیت دارند و مهم ترین کار شما نیز برقراری عدالت در برابر ظلم و فقر در جامعه و ایجاد حق است.

وی در ادامه با بیان اینکه نمایندگی مجلس امانتی از سوی مردم برای شما است، یادآور شد: شما باید خود را برای نگاهداری از این امانت آماده کنید؛ جامعه را از لحاظ سیاسی، اقتصادی و فرهنگی تقویت کنید و از آنجایی که عزت از آن خدا، پیغمبر(ص) و مومنان است شما باید آن را در برابر دشمنان حفظ کنید.

آیت الله نوری همدانی در ادامه تأکید کرد: توجه کنید کاری که می کنید برای مردم باشد، در کنار آنها باشید و مشکلاتشان را درک کنید. مردم از بازدیدهای حضوری شما بسیار خوشحال می شوند و اخلاق خوب شما با آنها بسیار مهم است که نباید آن را ترک کنید.

این مرجع تقلید ادامه داد: من رسانه های داخلی و خارجی را دنبال می کنم و می دانم کار شما بسیار مهم است و دشمن نیز در برابر شما صف آرایی کرده، آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی لحظه ای از فکر علیه ما بیکار نیستند از این رو لحظه ای نباید بی تفاوت بود.

وی همچنین با اشاره به نامه امام علی(ع) به مالک اشتر زمان عزیمت به مصر که منجر به شهادت او نیز شد، گفت: نامه ۵۳ نهج البلاغه در سازمان ملل به عنوان یک منشور کامل است لذا جلساتی برای این موضوعات بگذارید و تابلویی در محل کار خود قرار دهید. امام علی(ع) به مالک می فرمود: مالک! دل خود را از محبت مردم سرشار کن. مردم دو صنف هستند؛ اگر مسلمانند که برادر دینی شما هستند و اگر مسلمان نیستند مانند شما انسان هستند؛ این فرهنگ اسلام است.

آیت الله العظمی نوری همدانی در پایان سخنان خود با بیان اینکه از ابتدا در ایران، مسیحی و یهودی ها حضور داشته و علما نیز تلاش داشتند نسبت به آنها مانند ایرانیان مسلمان رفتار کرده و هیچگاه سختگیری برای آنها وجود نداشته است، خاطرنشان کرد: کسی که عدالت را برقرار کند نور چشم است. مردم ستون دین و حمایت آنها سپری در برابر دشمن است از این رو باید به آنها توجه کرد. چنانچه در جنگ تحمیلی نیز همین مردم در عرصه های جنگ حاضر شدند.

قالیباف نیز در این دیدار ضمن تبریک هفته وحدت، میلاد نبی اکرم(ص) و امام جعفر صادق(ع) با بیان اینکه تا پیش از این سالی دو بار خدمت جنابعالی می رسیدیم که شیوع کرونا مانع آن شد و امروز توانستیم توفیق پیدا کنیم، گفت: مجلس یازدهم شورای اسلامی از ترکیب خوبی شامل نیروهای جوان، انقلابی، خلاق، تحصیلکرده و با رویکردهای دانش بنیانی و کارآفرینی در بخش های مختلف و جمعی از افراد با تجربه در سطوح مختلف مانند کسانی که سابقه وزارت، مدیریت اجرایی، استانداری و فرمانداری دارند تشکیل شده و این مجلس به لحاظ خلاقیت و تجربه کاری جزء مجالسی است که نمایندگان با ترکیب خوبی کنار یکدیگر فعالیت می کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه مجلس یازدهم نسبت به مجالس گذشته همواره در برخی موضوعات اساسی اتفاق نظر دارد، اظهار داشت: البته کار کارشناسی و مباحثه مختلف درباره موضوعات انجام می شود که در نهایت اجماع نظر میان نمایندگان وجود دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا