اخبار فراکسیون‌هااخبار مهمکمیسیون اجتماعی

توئیتر باید رفع فیلتر شود/پیام‌رسان‌های خارجی محدود نمی شود

آستان بهارستان؛ رئیس فراکسیون راهبردی مجلس گفت: به دنبال محدود کردن پیام‌رسان‌های خارجی نیستیم. حتی معتقدیم برخی از آنها مانند توئیتر باید رفع فیلتر شوند و به موضوع فضای مجازی برای کسب و کارهای کوچک توجه ویژه شود.

نشست امروز فراکسیون راهبردی مجلس به منظور آغاز به کار کمیته فناوری اطلاعات و ارتباطات در این فراکسیون تشکیل شد.

سیدمحمدرضا میرتاج‌الدینی در این جلسه گفت: ضروری است که موانع کسب و کار مجازی، اقتصاد دیجیتال، حمایت از تولید در حوزه IT صورت گیرد. بعد از شناسایی باید برای آنها راهکارهایی تعیین شود.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی و گفت: حوزه فضای مجازی و ارتباطات یک حقیقت غیرقابل انکار است. 90 درصد زندگی بشریت را فضای مجازی گرفته و اکنون به بخشی از زندگی حقیقی جامعه تبدیل شده است.

وی با اشاره به زیرساخت های حوزه IT، پلتفرم ها و اپلیکیشن ها عنوان کرد: قوانین این حوزه در بخش هایی اجرا نشده و در بخش هایی نیز مورد غفلت واقع شده است که ما با تشکیل کمیته مربوطه در این فراکسیون قصد داریم قوانینی که اجرا نشده و خلاء قوانین را شناسایی کنیم.

شبکه ارتباطات ثابت کشور در 10 سال گذشته پیشرفتی نداشته است

میرتاج الدینی عنوان کرد: شبکه ارتباطات ثابت کشور طی 10 سال گذشته پیشرفتی نداشته است. حتی پهن باندها در این حوزه کاهش داشته است. باید زیرساخت های آن بررسی شود و توسعه زیرساخت ها سال ها معطل نماند. چرا که در این صورت مناطق محروم باید خیلی بیش از اینها انتظار بکشند تا توسعه در حوزه ارتباطات داشته باشند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم ادامه داد: دولت گذشته نتوانسته است پهن باندها را گسترش دهد. البته پهن باند سیال افزایش داشته اما باید در حوزه ثابت نیز پیشرفت داشته باشیم. اگر بخواهیم شبکه ملی اطلاعات که رهبری بر آن تأکید دارند را داشته باشیم، باید این پهن باند را توسعه دهیم.

وی اظهارداشت: موانع سرمایه گذاری و مراکز رشد فضای اقتصاد دیجیتال باید شناسایی شود. دولت و مجلس باید پا به پای مطالبات مردمی پیش روند. صداوسیما نباید خود را رقیب شرکت های ارتباطاتی بداند و آنها را محدود کند.

میرتاج الدینی افزود: توسعه پیام رسان های داخلی امر مهمی است. اگر می خواهیم بر فضای مجازی بدون محدود کردن نظارت داشته باشیم باید داخلی ها را نیز حمایت کنیم. البته ما به دنبال محدود کردن پیام رسان های خارجی نیستیم. حتی معتقدیم برخی از آنهایی که فیلتر هستند باید رفع فیلتر شوند. به عنوان مثال مسئولان رده بالای کشوری از برخی سران قوا، وزرا، نمایندگان گرفته تا دیگران از توئیتر استفاده می کنند درحالی که این شبکه اجتماعی فیلتر است. این کار بی معناست. لذا باید راهکاری برای آن یافت.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ادامه داد: مجلس درباره موضوع رمزارزها نیز دغدغه مند است و برنامه دارد.

وضعیت ICT در کشور خوب نیست

وی افزود: وضعیت ICT در کشور خوب نیست. باید از این حوزه با منابع مالی حمایت جدی شده و برای کسب و کارهای نوپا و کوچک در حوزه اینترنت و رمزارزها نیز با همکاری دولت و مجلس راهکاری پیدا شود. دولت باید ICT را به بخش خصوصی سپرده و خدمات را از آنها بخرد. دولت به جای رقابت از آنها حمایت کند.

میرتاج الدینی ادامه داد: شبکه ارتباطی ثابت باید مورد حمایت ویژه باشد البته بخش سیال نیز نیاز به حمایت دارد. همچنین لازم است کمیسیون عالی و مستقل تنظیم مقررات نیز در این حوزه تشکیل شود.

رئیس فراکسیون راهبردی مجلس گفت: فرایند قانونگذاری در مجلس به خودی خود طولانی بوده و برای موضوعات خاص بعضا تا یک سال به طول می انجامد. لازم است تصمیم سازان در اتاق های فکر خارج از مجلس درخصوص موضوعات مختلف ارتباطات و فناوری اطلاعات پژوهش کنند و فعال شوند. در نهایت طرحی پخته را به مجلس ارائه دهند تا در کمیسیون های تخصصی مجلس با همکاری دولت روی آن کار شود.پایان پیام/110

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آسایشگاه سالمندان و معلولین
دکمه بازگشت به بالا

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107