اخبار مهمکمیسیون عمران

بانک‌ ها به جای پرداخت تسهیلات، ساختمان سازی می‌کنند/درآمد غیرقانونی بانک‌‎ها از بنگاه‌ داری

آستان بهارستان؛ عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: بانک‌ها به جای عمل به وظایف قانونی خود و پرداخت تسهیلات به مردم، به بنگاه‌داری و ساختمان سازی ورود می‌کنند.

اقبال شاکری با اشاره به وضعیت بازار مسکن، گفت: بخشی از التهاب بازار مسکن متاثر از فضای روانی بوده که تورم روانی را به همراه دارد و بخشی هم از فعالیت سوداگران و دلال‌ها تاثیر می‌گیرد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی کنترل قیمت مسکن و کاهش حباب در این بازار پر تلاطم را در گروی چند اقدام اساسی دانست.

وی افزود: یکی از مهمترین اقداماتی که باید برای کنترل بازار مسکن انجام دهیم، ساخت واحدهای مسکونی حمایتی توسط دولت است. بخشی از آن بر اساس قانون جهش تولید مسکن در حال انجام بوده که سالانه حداقل یک میلیون خانه در سراسر کشور باید ساخته شود. خوشبختانه فرآیند ثبت نام برای خانه های طرح جهش تولید آغاز شده. این امر تاثیر روانی بسیار خوبی بر جامعه خواهد داشت.

قانون مالیات بر خانه‌های خالی دقیق اجرا شود

وی اضافه کرد: اقدام مهم دیگری که باید برای ساماندهی به بازار مسکن انجام شود، اجرای کامل و دقیق قانون مالیات بر خانه‌های خالی به عنوان یک قانون دائمی است. سپس عرضه واحدهای خالی احتکار شده به بازار است. قانون مالیات بر خانه‌های خالی در ماه‌ها نخست مجلس یازدهم مورد بررسی و اصلاح قرار گرفت و به یک قانون بسیار کارآمد تبدیل شد. براساس قانون مذکور خانه‌های خالی که برای افزایش قیمت و کسب سود بیشتر احتکار شدند باید مالیات پرداخت کنند. این امر با هدف عرضه بیشتر واحد‌های خالی به بازار و جبران بخشی از کمبودها انجام خواهد شد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس اظهارکرد: یکی دیگر از اقداماتی که در تخلیه حباب بازار مسکن تاثیر گذار بوده و در بسیاری از کشورهای جهان نیز اجرایی شده است، مالیات بر عایدی سرمایه بوده که هم اکنون در مجلس درحال بررسی و چکش کاری است.

اقدامات سه گانه مجلس برای کنترل بازار مسکن

وی عنوان کرد: اجرای قاطع قوانین مالیات ستانی موجب می‌شود بازار مسکن از جریان عمومی اقتصاد کشور و میانگین نرخ تورم تبعیت کند و تا زمانی که این اقدامات انجام نشده و  مسکن از کالایی سرمایه‌ای به کالایی مصرفی تبدیل نشود، بازار ملک از فضای روانی جامعه متاثر خواهد شد.

وی گفت: تولید مسکن به همراه اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی و تصویب و اجرای طرح مالیات بر عایدی سرمایه‌، اقدام سه گانه مجلس برای قطع دست سوداگران و سفته بازان بوده که حباب بازار را نیز به مرور تخلیه خواهد کرد.

عضو کمیسیون عمران مجلس تصریح کرد: متاسفانه قانون مالیات بر خانه‌های خالی مدتی میان وزارت راه و شهرسازی و سازمان امور مالیاتی به صورت پینگ پنگی رد بدل شده و به اجرا نرسید. از اینرو در طرح جهش تولید مسکن مسئولیت سامانه املاک و اسکان را از وزارت صمت به وزارت راه و شهرسازی منتقل کردیم تا این وزارت خانه محور اطلاعات قرار بگیرد.

سازمان امور مالیاتی در اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی چابک تر عمل  کند

وی تاکید کرد: کندی اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی باید بر طرف و سازمان امور مالیاتی چابک تر عمل کند تا اثر مثبت قانون در جامعه احساس شود. بخش عمده واحدهای خالی شناسایی شده در تهران بوده است. پیش بینی می‌شود حدود 500 هزار واحد مسکونی خالی با اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی به بازار عرضه شوند.

ساختمان سازی بانک‌ها به جای پرداخت تسهیلات به مردم

این نماینده مردم در مجلس اظهار کرد: افرادی سرمایه خود را خانه خریده و با هدف افزایش قیمت بدون عرضه در بازار نگهداری می‌کنند که با اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی جلوی این مسئله گرفته خواهد شد. بخشی از واحدهای مسکونی خالی هم در اختیار اشخاص حقیقی و بانک‌ها بوده و متاسفانه به جای اینکه به کار اصلی خود بپردازند، در بازار مسکن سرمایه گذاری کرده و ساخت وساز انجام ‌داده و به امید افزایش قیمت، احتکار کرده و در بازار هم عرضه نمی‌کنند.

وی ادامه داد:درآمد حاصل از اخذ مالیات بر خانه‌ها خالی به صندوق ملی مسکن واریز شده و صرف ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی بر اساس قانون جهش تولید مسکن می‌‎شود.

شاکری خاطرنشان کرد: وظیفه اصلی دولت، وزارت اقتصاد، بانک مرکزی و معاون اول رئیس جمهور است که فعالیت بانک‌ها را مدیریت کرنند. اجازه احتکار مسکن به آنها ندهند. حجت الاسلام رئیسی هم به وزیر اقتصاد تاکید کرد که در بیشتر پرونده‎‌های بزرگ اقتصادی مربوط به تولید در قوه قضاییه پای بانک‌ها در میان بوده است. این امرنشان دهنده ضرورت مدیریت و ساماندهی بانک‌ها است.

وی تاکید کرد: بانک ها به هیچ عنوان نباید تصدی گری و بنگاه داری کنند بلکه باید به وظیفه خودشان در پرداخت تسهیلات به مردم و شرکت ها عمل کنند.

این نماینده مردم در مجلس عنوان کرد: هنگامی که بانک‌ها به بنگاه‌داری ورود می‌کنند، بخشی از منابع مالی خود را که مربوطه به پرداخت تسهیلات است را به دلیل سرمایه گذاری در بخش های مختلف قفل کرده و در پرداخت وام به مردم کوتاهی می‌کنند. بی‌تردید با آزادسازی این منابع مالی حبس شده، گشایش بسیار خوبی در اقتصاد کشور ایجاد خواهد شد.

درآمد بانک‌‎ها از محل بنگاه‌داری غیرقانونی است/ لزوم رسیدگی به ترازنامه بانک‌ها

وی تصریح کرد: بخش عمده‌ای از درآمد بانک‌‎ها از محل بنگاه‌داری و تصدی گری است. درآمد بانک‌ها باید صرفا از محل خدمات بانکی باشد که این طور نیست. از اینرو بانک‌ها برای فرار مالیاتی عملکرد غیرعملیاتی خود را که حاصل بنگاه‌داری و شرکت‌داری و راه خلاف قانون است به عنوان درآمد عملیاتی خود معرفی می کنند. مسئولان بانک ها عنوان می‌کنند که سودآور هستند.

وی افزود: از طرف دیگر به اعضای هیئت مدیره خود که هیچ نقشی در بهره وری ندارند، پاداش چند صد میلیون تومانی پرداخت می‌کنند. به همین دلیل است که باید به ترازنامه بانک‌ها رسیدگی شود. نگرانیم در این مورد کوتاهی صورت گیرد. از دادستان تهران نیز به عنوان مدعی العموم تقاضا دارم به این موضوع بسیار مهم ورود کند.پایان پیام/110

منبع‌: خانه ملت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آسایشگاه سالمندان و معلولین
دکمه بازگشت به بالا

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107