اخبار مهمکمیسیون شوراها

انتصابات فامیلی فسادآور است/ مردم انتظار دارند این اتفاق در دولت سیزدهم نباشد

آستان بهارستان؛ رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها درخصوص انتصابات فامیلی گفت: فرهنگ عمومی امروز جامعه ما اجازه چنین کاری را نمی‌دهد. بهتر است از توانمندی و قابلیت‌های این افراد در جاهای دیگری استفاده شود و در کنار خود فردی که مسئولیتی دارد و نسبت فامیلی دارند، نباشد. به این صورت هم نظر مردم تامین می‌شود و هم از ظرفیت‌ها و قابلیت‌های فردی که واجد شایستگی است استفاده می‌شود.

در رابطه با برخی انتصابات فامیلی در دولت و نهادهای دیگر که اکنون در اختیار جریان انقلابی قرار گرفته است، علیرغم انتقاداتی که این جریان سیاسی نسبت به همین مساله در دولت گذشته داشت، با نماینده یزد در مجلس شورای اسلامی گفت وگو کردیم.

محمدصالح جوکار گفت: مردم آنچه که نسبت به آن در دولت قبل اعتراض و انتقاد داشتند به‌کارگیری افراد با نسبت فامیلی در مناصب مختلف و بازگذاشتن دست آن‌ها در مسائل مالی مانند واردات و صادرات بود. در اثر این اتفاق یک نگاه منفی در اذهان مردم ایجاد شد و انتظار داشتند و دارند که این اتفاق در دولت سیزدهم انجام نشود.

مسئولان از انتصاب فامیلی به شدت حذر کنند

وی ادامه داد: انتصابات فامیلی اکنون به عنوان یک پدیده منفی در جامعه ما قلمداد می‌شود. البته اینکه بحث شایسته‌ سالاری وجود دارد و اگر کسی ظرفیت و شایستگی دارد باید از توانایی او استفاده شود، درست است اما نگاه عامه مردم این است که وقتی یک وزیر منصوب شد، اقوام و فامیل خود را به هیچ عنوان به کار نگیرد. این مطالبه مردم است و درست هم است.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها تصریح کرد: فرهنگ عمومی امروز جامعه ما اجازه چنین کاری را نمی‌دهد. لذا بهتر است از توانمندی و قابلیت‌های این افراد در جاهای دیگری استفاده شود. در کنار یک مسئول کسی که نسبت فامیلی دارد، نباشد. به این صورت هم نظر مردم تامین می‌شود و هم از ظرفیت‌ها و قابلیت‌های فردی که واجد شایستگی است، استفاده می‌شود.

وی ادامه داد: مساله انتصابات فامیلی یک مشکل دیگر دارد و آن ایجاد شبهه فساد است. به ویژه در بحث‌های اقتصادی باید از بکارگیری افراد نزدیک خود در مسائل اقتصادی که بوی رانت و انحصار بدهد به کلی حذر کنند. این وجه تمایز مشخص نظام اسلامی ما با سایر نظام‌ها است.

جوکار گفت: مسئولان، افرادی که قابلیت و توانایی‌ دارند را به دیگران معرفی کنند که در جای دیگری باشند و در کنار خودشان نباشد. این شائبه به وجود نیاید که فردی که منصوب شده از اقوام خودش استفاده کرده و شائبه‌های زدوبند و مسائلی مانند این به وجود بیاید.

منبع: ایلنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آسایشگاه سالمندان و معلولین
دکمه بازگشت به بالا

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107