اخبار مهمکمیسیون برنامه و بودجه

انتقاد از کندی روند قانون‌گذاری در کشور/ مسئولان بیشترین استفاده را از فضای مجازی دارند

آستان بهارستان؛‌ نماینده شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی گفت: متأسفانه روند قانون‌گذاری در کشور بسیار کُند پیش می‌رود و من نیز نسبت به این موضوع معترض هستم.

جعفر قادری گفت که طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی به دنبال مسدودسازی و محدود کردن فضای مجازی نیست بلکه برای پُرکردن خلأهای قانونی و برطرف شدن ابهامات، ایرادات و مشکلاتی است که در فضای مجازی وجود دارد.

وی گفت: ما در حوزه هایی که خلأ قانونی وجود دارد، نیاز به قانونگذاری داریم. در حال حاضر ایجاد حساب کاربری ساختگی در اینستاگرام یا دیگر شبکه‌های اجتماعی مشکلات بسیاری را برای کاربران ایجاد کرده است. اما متأسفانه برای برخورد قانونی با افرادی که اقدام به جعل حساب کاربران می‌کنند، خلأ قانونی وجود دارد.

وی اظهارکرد: انتشار اکاذیب و اتهام زنی علیه افراد در فضای مجازی نیز ازجمله معضلاتی است که برای حل این مشکل نیاز به قوانین منسجمی داریم.

مردم پرسشگر، مسئولان را پاسخگو می کند

عضو مجمع نمایندگان استان فارس گفت: من اعتقاد دارم اگر می‌خواهیم مسئولان پاسخگو باشند و یا درصدد هستیم که نظام اداری را اصلاح کنیم باید مردم را پرسشگر بار بیاوریم و روحیه پرسشگری را در آنها تقویت کنیم. اما پرسشگری با اتهام زنی متفاوت است.

وی در رابطه با ضرورت اجرای طرح صیانت از فضای مجازی، گفت: طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی برای پُرکردن خلأ قانونی، شفاف سازی و استفاده بهتر از ظرفیت‌های فضای مجازی است. ما به دنبال این هستیم که در این طرح فضای کسب و کار و فعالیت های اقتصادی به درستی تعریف شود و بتوانیم زمینه مناسبی را برای اشتغالزایی فراهم کنیم.

عضو کمیسیون برنامه مجلس افزود: نمایندگان و مسئولان در حال حاضر بیشترین استفاده را از فضای مجازی دارند و مطالب خود را در قالب توییت یا از طریق پُست گذاشتن در شبکه‌های مجازی منتشر می‌کنند. بنابراین اگر فضای مجازی را محدود کنیم در واقع خودمان را محدود کرده ایم.

وی گفت: نمایندگان مجلس به عنوان ملجا و پناهگاه مردم قلمداد می‌شوند. نمایندگان مجلس از طریق حضور فیزیکی، ارتباط اینترنتی، ملاقات‌های مردمی، برگزاری جلسات و نشست‌ها، در جریان مسائل و مشکلات مردم قرار می‌گیرند. در واقع نمایندگانی که موفق نمی‌شوند به صورت حضوری با مردم ملاقات داشته باشند از طریق فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی پیام آنها را دریافت می‌کنند.

شبکه‌های اجتماعی خلاء قانونی دارند

نماینده شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی، اضافه کرد: کار نمایندگان کاری مداوم و شبانه روزی است و ما حتی ساعاتی که در کنار خانواده هستیم سعی می‌کنیم مشکلات مردم را از طریق فضای مجازی یا برقراری ارتباط تلفنی پیگیری کنیم. برخی از نمایندگان حتی در ایام مرخصی نیز با حضور در حوزه‌های انتخابیه به بررسی مشکلات و مسائل مردم می‌پردازند.

عضو مجمع نمایندگان استان فارس بیان داشت: البته اخیرا بعضی از نمایندگان برای حل مشکلات مردم کانال‌های مطمئن‌تری را ایجاد کرده‌اند. با راه‌اندازی کارگروه‌های مشورتی در شبکه‌های اجتماعی و به کارگیری افراد متخصص و مجرب درمسیر برطرف کردن مشکلات مردم گام‌های مؤثری برمی‌دارند. من نیز۲۰کارگروه مشورتی راه‌اندازی کرده‌ام و در هر گروه از نظرات و پیشنهادات پنجاه نفر نیروی متخصص و باتجربه برای رفع مشکلات مردم استفاده می‌کنم.

روند قانون‌گذاری در کشور بسیار کُند پیش می‌ رود

وی گفت: متأسفانه روند قانون‌گذاری در کشور بسیار کُند پیش می‌رود و من نیز نسبت به این موضوع معترض هستم.

من با بیش از هشتاد طرح بیشترین تعداد طرح را در بین نمایندگان برای اصلاح قوانین یا پُر کردن خلأ‌های قانونی در مجلس ارائه کرده‌ام. معتقد هستم که نیاز است روند قانونگذاری در مجلس برای تصویب طرح‌های ارائه شده تسریع شود.

استفاده از ظرفیت اصل ۸۵ قانون برای اصلاح قوانین

قادری ادامه داد: من عضو کمیسیون‌ آیین نامه داخلی مجلس نیستم اما در مقایسه با برخی از اعضای این کمیسیون وقت بیشتری برای اصلاح این آیین نامه گذشته‌ام. اخیرا هم با دعوت از سوی اعضای کمیسیون برای اصلاح آیین‌نامه‌ داخلی مجلس به مشهد سفر کردم.

وی گفت: بازخورد این سفر این بود که در هفته آینده اصلاح این آیین نامه برای بررسی بودجه می رود. همچنین بررسی طرح‌ها و لوایح در مجلس در دستور کار قرار خواهد گرفت. تا بتوانیم از ظرفیت اصل ۸۵ قانون اساسی برای اصلاح اساسی قوانین و سرعت بخشیدن کار قانونگذاری بهره ببریم.

نماینده شیراز و زرقان در مجلس بیان داشت: خوشبختانه مجلس در برخی از حوزه ها از جمله طرح صیانت از فضای مجازی، طرح حمایت از جمعیت و فرزندآوری. طرح حمایت از ظرفیت سرمایه گذاران، طرح‌ مدیریت یکپارچه شهری و طرح استفاده از ظرفیت‌های بخش غیردولتی برای اجرای طرح‌های عمرانی ورود پیدا کرده است.

قادری عنوان داشت: مجلس اقدامات خوبی برای حل مشکلات مردم انجام داده است. طرح جهش تولید مسکن، طرح توسعه پایدار و زنجیره فولاد با رویکرد اصلاح سیاست‌های تنظیم بازار، قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار.  از جمله مصوبات خوب و گره‌ گشای مجلس به شمار می‌رود.

***

طرح «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی» نخستین بار ششم تیر سال جاری با همین عنوان در صحن مجلس مطرح شد. بررسی آن تاکنون ادامه یافته است.

این طرح منتقدانی دارد اما مدافعان، هدف طرح را نه محدودسازی که راهی برای ساماندهی فضای اینترنت اعلام کرده‌اند.

پیش از این، عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این باره گفت: طرح صیانت از فضای مجازی دارای نقاط مثبت بسیاری است.  اما نقاط چالش برانگیزی دارد و باید مورد بررسی قرار گیرد.

منبع: ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آسایشگاه سالمندان و معلولین
دکمه بازگشت به بالا

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107