اخبار مهمکمیسیون اقتصادی

شورای عالی اشتغال، بروکراسی ضداشتغال را اصلاح کند

آستان بهارستان؛ یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس سامان دادن به متغیرهای اصلی اقتصاد و مدیریت صحیح بودجه را پیش نیاز رشد اشتغال دانست. وی گفت: شورای عالی اشتغال باید بیش از هر چیز سراغ انحصارها و موانع موجود و بروکراسی ضد اشتغال برود و آن را اصلاح کند.

مجتبی توانگر با اشاره به وعده رییس جمهور برای ایجاد چهار میلیون شغل در چهار سال و مصوبه شورای عالی اشتغال برای ایجاد یک میلیون و ۸۵۰ هزار شغل تا پایان ۱۴۰۱ اظهارنظر کرد.

وی گفت:‌ این میزان اشتغال تا پایان سال 1401 رقم بزرگی است. تحقق آن نیازمند تغییر رویکرد دولت در زمینه اشتغالزایی است. تحقق این رقم اشتغالزایی شدنی است به شرط اینکه دولت از رویکرد پول پاشی صرف برای اشتغال به رویکرد تسهیل فضای کسب و کار حرکت کند.

وی افزود: مصوبه مجلس برای تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار یک نمونه در این زمینه است. می توان با رفع انحصارهایی که در برخی مشاغل تخصصی است و همچنین کوتاه کردن فرایند صدور مجوز در بسیاری از فعالیت های صنفی و تولیدی اشتغال قابل توجهی ایجاد کرد.

وی گفت: بسیاری از مردم به دلیلی هزینه های بالای وکالت و کمبود وکیل، در پرونده های حقوقی خود سراغ گرفتن وکیل نمی روند. افرادی که می خواهند یک فعالیت صنفی ساده راه بیندازند ماه ها در صف صدور مجوز معطل می شوند. لذا عطای کار را به لقای آن می بخشند.

شورای عالی اشتغال موانع را برطرف کند

نماینده تهران در مجلس ادامه داد: شورای عالی اشتغال باید بیش از هر چیز سراغ انحصارها و موانع موجود و بروکراسی ضد اشتغال برود و آن را اصلاح کند. اعطای تسهیلات و فعال سازی بخش هایی نظیر مسکن که در دستور کار دولت است نیز سهم قابل توجهی در رشد شغل دارد.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: حتما برای ایجاد این میزان اشتغال نیاز به رشد اقتصادی بالا داریم. موضوع مهمتر این است که رشد اقتصادی را باید بیش از سرمایه گذاری از محل رشد بهره وری محقق کنیم.

وی گفت: بخش قابل توجهی از صنعت کشور با ظرفیت کمتر از ظرفیت اسمی کار می کند. برای فعال سازی این بخش فقط نیاز به سرمایه در گردش داریم. علاوه بر این بخش هایی مثل مسکن که در دستور کار دولت است و براساس مصوبه مجلس قرار است. ساخت سالانه یک میلیون مسکن محقق شود را می توان به مثابه لوکوموتیوی در نظر گرفت که طیف وسیعی از مشاغل را در ادامه خود فعال می کند.

توانگر یادآور شد: موضوع مهم دیگر گذر از دوره کروناست. با تکمیل روند واکسیناسیون و عبور از دوره کرونا و فعال شدن بخش هایی مثل گردشگری، باید منتظر رونق این بخش و فعال شدن اشتغال در آن باشیم.

وی گفت: همه اینها کمک می‌کند تا بتوان اشتغال را رشد داد. این مسئله زمانی محقق می شود که دولت بتواند متغیرهای کلان اقتصاد و از جمله کسری بودجه را مدیریت کند که تورم مهار شود. در حقیقت پیش فرض همه شرایط آماده کشور برای رشد اشتغال، سامان دادن به متغیرهای اصلی اقتصاد و مدیریت صحیح بودجه است.پایان پیام/۱۱۰

منبع: ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آسایشگاه سالمندان و معلولین
دکمه بازگشت به بالا

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107