اخبار مهمکمیسیون اقتصادی

مشترکان پرمصرف برق باید هزینه بیشتری بپردازند

آستان بهارستان؛ عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: مشترکان پرمصرف برق، آب و گاز باید از یارانه کم تری برخوردار شده تا به اصلاح الگوی مصرف تشویق شوند.

اصغر سلیمی گفت: کاهش یارانه برق مشترکانی که بیش از الگوی مصرف استفاده دارند یک ضرورت است. متاسفانه در داخل کشور بسیار بیشتر از نرم جهانی از برق، آب و گاز استفاده می‌کنیم. باتوجه به اینکه قیمت برق، آب و گاز نسبت به سایر کشورها بسیار پایین است مردم نیز الگوی مصرف صحیحی ندارند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: به منظور مدیریت صحیح مصرف و توزیع عادلانه منابع در سطح کشور باید برنامه داشت. باید راهکارهایی را پیش گرفت تا الگوی مصرف مشترکان پرمصرف اصلاح شود. در گام نخست باید آموزش های لازم به منظور استفاده بهینه از این منابع را دنبال کنیم.

در بیشتر کشورها کشورها نظام تعرفه گذاری پلکانی اجرایی شده

نماینده مردم سمیرم در مجلس افزود: یکی دیگر از راهکارهای اصلاح الگوی مصرف مشترکان پرمصرف، استفاده از تجربیات کشورهایی است که در این حوزه گام‌های خوبی برداشته اند.

وی گفت: امروز در اکثر کشورها نظام تعرفه گذاری پلکانی اجرایی شده است. مشترکان پله به پله دسته بندی می شوند و مشترکان پرمصرف پول بیشتری می پردازند.

سلیمی تصریح کرد: مشترکانی که بیش از الگوی مصرف از برق یا حتی آب و گاز استفاده می کنند باید از یارانه کم تری برخوردار شوند. آنان در حقیقت پول تمام شده تولید را بپردازند. این عادلانه نیست که نرخ یارانه ای برای همه مشترکان لحاظ شود. بدین ترتیب تفاوت چندانی بین مشترکان کم مصرف و پرمصرف وجود ندارد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس بیان کرد: تعیین سقف میزان مصرف مشترکان پر مصرف متناسب با شرایط هر منطقه و بر اساس عدالت اجتماعی، یک ضرورت است.

وی گفت: تعیین الگوی مصرف در هر منطقه ای باتوجه به شرایط آن منطقه از سوی وزارت نیرو صورت می گیرد. اما مشترکانی که بیشتر از الگوی مصرف تعیین شده استفاده دارند باید مبالغ بیشتری پرداخت کنند.پایان پیام/۱۱۰

منبع: تسنیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آسایشگاه سالمندان و معلولین
دکمه بازگشت به بالا

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107