اخبار مهمکمیسیون آموزش

رانت پنهان /۱۰۰ نفر از ارز ۴۲۰۰ تومانی سود هنگفت می برند

آستان بهارستان؛ عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر لزوم اصلاح روند فعلی تخصیص ارز به کالاهای اساسی گفت: امروز حدود ۱۰۰ نفر هستند که منافع ارز 4200 تومانی به جیب اینها می‌رود.

حجت الاسلام علیرضا سلیمی با اشاره به مسأله ارز ترجیحی (۴۲۰۰ تومانی) و تأثیر آن در تامین بهینه کالاهای اساسی برای مردم، اظهارداشت: تجربه سه سال اخیر و واقعیت‌های موجود نشان می‌دهد که به دلیل فساد و رانتی که در تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی وجود دارد، امکان تداوم شرایط فعلی وجود ندارد.

وی ادامه داد: آمارها نشان می‌دهد تورم کالاهایی که ارز 4200 تومانی به آنها اختصاص یافته، بیش از کالاهای دیگر است، لذا وضع موجود باید اصلاح شود اما درباره نحوه اصلاح این روند حرف داریم؛ چراکه نباید به سمتی حرکت کنیم که تورم ایجاد شود یا بازار بهم بریزد.

عضو کمیسیون مجلس تصریح کرد: امروز حدود ۱۰۰ نفر هستند که منافع ارز 4200 تومانی به جیب اینها می‌رود. این افراد برای 85 میلیون نفر تصمیم می‌گیرند. از سوی دیگر طی این سه سال بیش از 54 میلیارد دلار از ذخایر ارزی کشور برای این نوع ارز هزینه شده و حالا سؤال این است که چه مقدار از عواید این ارز به جیب مردم رفته است و چه مقدار به جیب افراد خاص؟

ساز وکار جایگزین ارز 4200 تومانی باید به مجلس بیاید

سلیمی با تاکید بر اینکه این روند حتما باید اصلاح شود، خاطرنشان کرد: سازوکاری که این ارز حتما به دست مردم برسد، مهم است.  مجلس هم با حساسیت آن را دنبال می‌کند؛ چراکه نگرانی ما این است که این عواید به دست مردم نرسد.

وی گفت: در صورت حذف ارز 4200 تومانی به عنوان مثال «کالا کارت» یک راهکار است. در نتیجه آن، هزینه تامین کالاها و خدمات مستقیما به دست مردم برسد.

نماینده مردم محلات تأکید کرد: هر روشی که برای حمایت از مردم و تولیدکنندگان مدنظر باشد، باید به مجلس بیاید. تا بررسی شده و بعد تصمیم گرفته شود.

سلیمی تصریح کرد: مجلس با حساسیت این موضوع را دنبال خواهد کرد. در رابطه با افزایش قیمت‌ها و تورم کالاهای اساسی و اینکه کالاها به دست مردم نرسد، با جدیت مراقبت خواهد کرد.پایان پیام/۱۱۰

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آسایشگاه سالمندان و معلولین
دکمه بازگشت به بالا

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107