اخبار مهمکمیسیون بهداشت

بیمه سلامت در حق معلولان کوتاهی کرد/ ۲۴۰ میلیون از ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار را به معلولان اختصاص دادند

آستان بهارستان؛ رئیس کمیته بهزیستی و توانبخشی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای پوشش خدمات درمانی افراد دارای معلولیت اختصاص یافت. متاسفانه با کم کاری مسئولان بیمه سلامت فقط ۲۴۰ میلیون تومان آن هزینه شد.

محمدعلی محسنی بندپی با تبریک روز جهانی معلولان گفت: معلولیت محرومیت نیست. روز جهانی معلولان فرصتی ارزشمند برای ظهور شایستگی‌ها و توانایی افرادی است که هم در عمل و هم در اندیشه ثابت کردند که معلولیت محدودیت نیست.

نماینده مردم چالوس، نوشهر و کلاردشت در مجلس شورای اسلامی، افزود: افراد دارای معلولیت با مشکلات متعددی روبرو هستند که روی زندگی شخصی و اجتماعی آنها تاثیر می‌گذارد، متناسب سازی معابر شهری کمترین خواسته این گروه از جامعه است اما هنوز که هنوز است شاهد برآورده شدن کمترین خواسته معلولان در مکان‌های پر تردد شهری نیستیم.

پوشش بیمه‌ای خدمات درمانی معلولان در دستور کار مجلس

وی ادامه داد: در حال حاضر در کمیته بهزیستی و توانبخشی معلولان بر روی پوشش بیمه‌ای خدمات درمانی معلولان کار می‌کنیم و در روزهای آینده به موضوع مناسب سازی معابر شهری، بحث اشتغال و دیگر بندهای لایحه حمایت از افراد دارای معلولیت در دستور کار قرار می‌دهیم.

لایحه‌ای مبنی بر متناسب سازی معابر شهری به مجلس ارجاع نشده

نماینده مردم در مجلس یازدهم  یادآور شد: تاکنون لایحه‌ای از طرف دولت مبنی بر متناسب سازی معابر شهری در راستای تغییر الگوی زندگی به مجلس ارجاع نشده است. شاید عمده دلیل آن وجود قانون جامع حمایت از معلولان است. اما مجلس در کمیته بهزیستی و توانبخشی تمام موارد خدماتی را که معلولان نیازمند آن هستند را مورد بررسی قرار می‌دهد. امیدواریم در آینده نزدیک تمام مشکلات آنها رفع شود.

مشکل سازمان‌های بیمه‌گر عدم برنامه و سوء مدیریت است

محسنی بندپی با اشاره به هزینه درمان افراد دارای معلولیت تاکید کرد: موضوع اصلی در بخش هزینه‌های درمان افراد دارای معلولیت، مسئله توانبخشی است که هزینه زیادی را بر دوش خانواده این اقشار از جامعه می‌گذارد. باقی هزینه‌های درمانی آنها در پوشش بیمه قرار دارد. بیمه خدماتی بخش کمی از توانبخشی را تحت پوشش قرار می‌دهد و از جهتی این خدمات برای مدت محدودی قابل استفاده هستند. به بیانی دیگر برخی از این معلولان تا پایان سال نیازمند دریافت خدمات توانبخشی هستند.

وی تاکید کرد: در هر حال باید این مشکل با خلق منابع جدید برای سازمان‌های بیمه‌گر حل شود. البته با اتفاقی که در خصوص یکصد میلیارد رخ داد به نوعی ثابت شد که مشکل سازمان‌های بیمه‌گر عدم وجود اعتبار نیست بلکه نبود برنامه و سوء مدیریت است.

فقط ۲۴۰ میلیون تومان از یکصد میلیارد هزینه معلولان شد

رئیس کمیته بهزیستی و توانبخشی کمیسیون بهداشت مجلس گفت: ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای پوشش خدمات درمانی افراد دارای معلولیت اختصاص یافت. این مبلغ در حساب بیمه سلامت کشور قرار گرفت. متاسفانه با کم کاری مسئولان بیمه سلامت فقط ۲۴۰ میلیون تومان آن هزینه شد.

وی افزود: مجلس در تمام شرایط  تلاش کرده با آمار و ارقامی که ارائه می‌شود در بودجه اوضاع ناخوشایند بیماران خاص و معلولان را درک کند. متاسفانه در این میان تدبیری اندیشیده نشده تا  نیازهای این افراد تا حدودی برطرف شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: حدود هشت ماه از اختصاص این پول گذشته است. تنها ۲۴۰ میلیون تومان آن هزینه شده است. این به معنای بی تدبیری یک مجموعه است که نتوانسته برای خدمات بخشی افراد دارای معلولیت هزینه کند.

محسنی بندپی گفت: مطابق ماده ۱۵ قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت دولت مکلف است که حداقل سه درصد از مجوزهای استخدامی دستگاه‌های دولتی و عمومی را به افراد دارای معلولیت واجد شرایط اختصاص دهد. قوانین خوبی در مجلس تصویب کرده‌ایم اما نظارتی برای اجرای درست آنها وجود ندارد. باید نقش نظارتی مجلس به این موضوع پررنگ شود. باید تمام سازمان‌ها و نهادها جزئیات عملکرد خود را در مورد استخدام معلولان به کمیته بهزیستی و توانبخشی مجلس ارائه کنند.پایان پیام/۱۱۰

منبع: خانه ملت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آسایشگاه سالمندان و معلولین
دکمه بازگشت به بالا

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107