اخبار پوششی و تولیدی قماخبار قماخبار مهم

مدیر حوزه الاطهار در پاسخ به خبرنگار ما: پژوهش ها براساس موضوعات روز است/نگارش تفسیر «سراج المنیر» در ۳۰ جلد و چاپ ۱۷ کتاب از دستاوردهای حوزه الاطهار

فاطمه سادات محمدی

به گزارش خبرنگار آستان بهارستان؛ مدیر حوزه علمیه الاطهار التخصصیه در نشستی خبری به مناسبت هفته پژوهش اظهارداشت: نگارش تفسیر «سراج المنیر» در ۳۰ جلد و چاپ ۱۷ کتاب در  موضوعات فقهی و اخلاقی از جمله دستاوردهای این حوزه علمیه است.

حجت الاسلام و المسلمین محمد مهدی کاظمی افزود: این مدرسه در سال ۸۴ با رویکرد آموزشی و پژوهشی و با هدف آموزش به طلاب عرب حاشیه خلیج فارس و سپس لبنان، سوریه و شمال آفریقا تاسیس شد.

وی گفت: از ابتدای تاسیس تاکنون ۳۰۰ طلبه به این مدرسه آمدند و بیش از ۱۵۰ نفر به کشورهایشان برگشتند. هم اکنون ۱۴۰ طلبه از ۱۴ کشور از مقطع کارشناسی تا سطح چهار معادل دکترای تخصصی فقه اسلامی در این حوزه علمیه مشغول تحصیل هستند

چاپ ۱۷ کتاب در موضوعات فقهی و اخلاقی

وی گفت: این مدرسه علمیه تاکنون ۱۷ کتاب در موضوعات فقهی و اخلاقی به چاپ رسانده؛ همچنین مدرسه دارای مجله دانش پژوهی «مداد الاطهار» است که مقالات طلاب و اساتید این مدرسه در آن به زبان عربی منتشر می شود. همچنین مجوز چاپ مجله علمی-پژوهشی «دراسه الفقیه» هم دریافت شده است.

وی با بیان اینکه نیازهای آموزشی این مدرسه توسط اساتید و طلاب آن تامین شود، افزود: طلاب نیازمند کتاب هایی در زمینه نحو و صرف و منطق هستند که موجود نیست لذا تاکنون سه کتاب توسط اساتید این مدرسه به چاپ رسیده است.

حجت الاسلام و المسلمین کاظمی گفت: یکی از اقدامات پژوهشی نگارش تفسیر ترتیبی قرآن با نام «سراج المنیر» به زبان عربی در ۳۰ جلد است که تاکنون تفسیر ۱۵ جزء قرآن آن به مدت شش سال به اتمام رسیده است و تا هشت سال دیگر ۳۰ جزء آن آماده می شود.

وی ادامه داد: به این منظور کارگروهی تشکیل شده که تفسیر جامعی ارائه شود و از ۲۰ تا ۳۰ تفسیر جهان اسلام به عنوان منبع استفاده شده است؛ از تفسیر فخر رازی و مجمع البیان گرفته تا تفاسیر معاصر.

وی تصریح کرد: این تفسیر پس از تفسیر المیزان علامه طباطبایی و تفسیر نمونه آيت الله مکارم شیرازی می تواند یک اثر فاخری باشد.

مدیر حوزه علمیه الاطهار(ع) گفت: محصولات علمی جدید حوزه در قالب دستاوردهای جدید در سال اخیر به زبان عربی به رشته تحریری درآمده است.

نشست خبری حوزه علمیه الاطهار

پژوهش ها براساس موضوعات روز انجام می شود

وی در پاسخ به خبرنگار ما که پژوهش های این حوزه چقدر کاربردی و مطابق با نیاز روز است؟ گفت: سعی ما براین است که پژوهش ها مطابق با نیاز روز باشد. الحاد و به تعبیری روشنفکری و تشکیک در مبانی دینی و شبهات علیه دین در برخی کشورها بوجود می آید سعی شده تا بخصوص در مقالات مجله و موضوع پایان نامه ها قرار گیرد.

وی افزود: به عنوان مثال در بحرین شبهه ای در مورد طلاق برای خانم ها پیش آمده بود که برخی به آن پاسخ دادند. سعی کردیم پژوهش ها در راستای رفع شبهات و دفع دغدغه های فکری و اجتماعی کشورهای هدف انجام شود.

این استاد حوزه علمیه در مورد فعالیت طلاب این مدرسه در دوران کرونا نیز گفت: طلاب این مدرسه با درجه های بالای علمی از نظر مالی و معنوی به کمک بیماران و نیازمندان شتافتند و بخصوص طلاب شمال آفریقا در بیمارستان های ما خدمت کردند.

وی در مورد تامین منابع مالی این حوزه که جزء مدارس پیوسته جامعه المصطفی است نیز گفت: منابع مالی ما عمدتا از خیرین در خارج از کشور تامین می شود.پایان پیام/۱۱۰

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آسایشگاه سالمندان و معلولین
دکمه بازگشت به بالا

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107