اخبار قماخبار مهم

بررسی ابعاد بین‌المللی «نهضت جنگل» و شخصیت انقلابی میرزا کوچک جنگلی

آستان بهارستان؛ همایش«بازخوانی استکبار ستیزی روحانیت و مقاومت اسلامی در نهضت میرزا کوچک جنگلی» با حضور نمایندگانی از جنبش‌های حزب‌الله لبنان، حزب‌الله عراق، حماس، جهاد اسلامی و انصارالله یمن برگزار شد.

صبح پنجشنبه همایش «بازخوانی استکبار ستیزی روحانیت و مقاومت اسلامی در نهضت میرزا کوچک جنگلی» در مجتمع دارالولایه قم برگزار شد آیت الله نوری همدانی از مراجع تقلید در پیامی ضمن بررسی سابق تاریخی نهضت‌های استکبار ستیزی در ۱۵۰ سال اخیر بر نقش علمای شیعه تاکید کرد و افزود: افکار و حرکت میرزا کوچک الگویی مناسب در استکبار ستیزی و دفاع از اسلام برای گروه‌های مقاومت می‌باشد.

وی در بخش دیگری از این پیام گفت: قیام میرزا یک حرکت تاریخی در نهضت روحانیت است که برای انقلابیون بعد از آن به عنوان یک مشعل بوده که از آن می‌توان به عنوان یک الگوی ارزنده نام برد.

در ادامه این همایش آیت الله رضا رمضانی دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) نیز با تاکید بر درک دینی عمیق میرزا کوچک خان گفت: این مجاهد انقلابی حدود ۲۳ سال تحصیل دینی کرد و دارای فهم دینی بود و یک عالم به زمان بود اصلاحات برای میرزا کوچک خان بسیار مهم بود و با تجزیه طلبی و بورژوازی ملی به شدت مبارزه می‌کرد از دیگر ویژگی‌های وی دشمن‌شناسی و داشتن بصیرت بود.

در ادامه این همایش خانم ماجده الجزایری نماینده انجمن اسلامی دانشجویان الجزایر با بیان اینکه میرزا خود را موظف به انجام وظیفه در قبال دین و وطن می‌دانست گفت: این رویه ملی و مذهبی را میرزا برجسته کرد میرزا جهاد خود را بعد از شهادت یاران ادامه داد و تنها و در اوج غربت به شهادت رسید و شهادت وی در صفحات تاریخ ماندگار شد.

مقاومت و صبر عامل پیروزی در برابر داعش

در ادامه حجت الاسلام شیخ هاشم ابو خمسین نماینده کتائب حزب الله عراق نیز با اشاره به اسباب استکبار گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران پیروزی مقاومت عراق علیه داعش را منوط به دو عامل مقاومت و صبر عنوان کرد.

وی با اشاره به مقاومت مردم ایران در مقابل مستکبرین گفت: ملتی که اهل مقاومت است اهل شکست نیست.

همچنین شیخ صادق الشرفی نماینده انصارالله یمن با تاکید بر دشمن شناسی، بصیرت را جهت دهنده عمل انسان بیان کرد و افزود: رهبرانی که بصیرت در دل دارند و مسیر را درست تشخیص می‌دهند به پیروزی می رسند؛ میرزا نیز از این دسته رهبران است که با وجود تنهایی با بصیرت مقاومت کرد.

وی افزود: در یمن نیز بعد از گذشت ۷ سال توانستیم با مقاومت و بصیرت در مسیر پیروزی قرار بگیریم.

ریشه تاریخی مقاومت در برابر استکبار

مهدی فرخیان از جنبش امل هم در این نشست با اشاره به فرازهای اولیه زیارت وارث گفت: مبارزه و مقاومت از اول تا آخر تاریخ وجود داشته و دارد؛ مقاومت فرا مرزی است.

وی گفت: مقاومت زمان نمی‌شناسد و شهدایی مانند میرزا کوچک خان، شهید چمران و شهید سلیمانی چراغ راه ما در مسیر مقاومت هستند.

سهیل اسعد کارشناس مسائل آمریکا از کشور آرژانتین در این نشست گفت: معیار در حرکت‌های ضد استکباری مردم هستند رهبران مردم را هدایت می‌کنند و عنصر مردمی بودن شهدا به ویژه میرزاکوچک خان ویژگی اصلی آنان است.

شیخ عبدالله نماینده جنبش اسلامی نیجریه نیز در این نشست گفت: مسئله مقاومت در آفریقا بسیار مظلوم است و ما باید یک جبهه مقاومت جهانی ایجاد کنیم تا به جبهه مقاومت در همه جهان به ویژه آفریقا کمک کند.

بررسی ابعاد بین‌المللی «نهضت جنگل»و شخصیت انقلابی«میرزا کوچک جنگلی»

در ادامه این نشست عبدالله صالح معاون دبیرکل جنبش امل اسلامی بحرین هم با بیان اینکه باید به احترام شهدا به ویژه میرزا کوچک خان و شهید سلیمانی قیام کنیم گفت: انقلاب اسلامی امانتی است که باید از آن تا ظهور حضرت حجت مراقبت کرد.

وی افزود: استکبار و استعمار در بحرین مردم را مورد ظلم قرار داده‌اند و ما نیز مقاومت خواهیم کرد و مانند میرزا کوچک خان کار بزرگی انجام خواهیم داد.

گفتنی است این نشست به همت سازمان تبلیغات اسلامی و مجمع جهانی اهل بیت (ع) با هدف تبیین مقاومت اسلامی و بررسی ابعاد بین‌المللی «نهضت جنگل» با حضور نمایندگانی از جنبش‌های حزب‌الله لبنان، حزب‌الله عراق، حماس، جهاد اسلامی، انصارالله یمن و… برگزار شد.

منبع: مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آسایشگاه سالمندان و معلولین
دکمه بازگشت به بالا

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5309

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5309

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107