اخبار مهمکمیسیون کشاورزی

زمین باید از حالت دلالی خارج شود و به تولید واشتغال کمک کند

آستان بهارستان؛ نماینده خمین در مجلس گفت: برخی از زمین‌های شهرک‌های صنعتی در اختیار دلالان قرار گرفته تا آنرا گران بفروشند و این در حالی است که تولیدکنندگان واقعی در انتظار زمین‌ هستند تا اشتغالزایی کنند.

علیرضا نظری نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تخلف صورت گرفته در اعطای زمین‌ به تولیدکنندگان در شهرک‌های صنعتی اظهار داشت: با توجه به اینکه طبق قانون بایستی زمین برای افرادی که جهت سرمایه‌گذاری و تولید، کارگاه به منظور استقرار صنایع کوچک و های‌تکس در شهرهای صنعتی واگذار شود اما این واگذاری‌ها مستلزم آن است که در یک بازه زمانی مشخص نسبت به ساخت و ساز در آن اقدام شود.

برخی از زمین‌های شهرک‌های صنعتی در اختیار دلالان است

این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس افزود: اعطای زمین به صنایع کوچک و کارگاه‌ها در شهرک‌های صنعتی باید مستلزم تولید باشد ولی متأسفانه افراد زیادی هستند که این زمین‌ها را در اختیار گرفته و برای سالیان متمادی ساخت و ساز و تولید و احداث کارگاه در آنجا را انجام نداده‌اند و این افراد چشم به آن دوخته‌اند که زمین خود را به فرد دیگری واگذار کنند تا از این مسیر برای خود درآمدزایی داشته باشند و سود حاصل از این اقدام منفعت‌جویانه شاید چند 10 برابر باشد.

نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: با توجه به اینکه میزان مساحت زمین‌های شهرک صنعتی محدود است نباید اجازه دهیم این زمین‌ها در اختیار دلالان قرار گیرد و بایستی این زمین‌ها در اختیار تولیدکنندگان واقعی به منظور حمایت از اشتغال قرار گرفته و از منفعت‌طلبی تعدادی افراد خاص جلوگیری کنیم.

نظری اظهارداشت:‌ برخی افراد هم با احداث دیوار و سوله در شهرک‌های صنعتی و در اختیار گرفتن این زمین‌های محدود عملاً اقدام تولیدی و کارگاهی در ان انجام نمی‌‌دهند که این کار هم به ضرر تولیدکنندگان واقعی است. متولی این اقدام معاون وزیر صمت و رئیس شرکت‌های شهرک‌‌های صنعتی کشور است و با اینکه اقدام بسیار کوچکی برای تعیین تکلیف این زمین‌ها داده‌اند و قول‌هایی داده‌اند که به برخی افرادی که این زمین‌ها را در اختیار دارند فشار وارد کرده تا سریع‌تر زمین را به شرکت شهرک‌های صنعتی واگذار کنند.

وی عنوان کرد: برخی افراد هم با سوءاستفاده از قانون به دنبال آن هستند که زمین خود را به نام فرد دیگری کرده بعد از ساخت و ساز صورت گرفته از این محل سودآوری داشته باشند.

زمین باید از حالت دلالی خارج و به تولید واشتغال کمک کند

وی ادامه داد: مهم آن است که این زمین از حالت دلالی خارج شده و به تولید و اشتغال کشور کمک کند، با آنکه قانون و آیین‌نامه لازم در مورد زمین‌های شرکت شهرک‌های صنعتی وجود دارد اما چون اجرایی نشده برخی افراد از این موضوع سوءاستفاده کرده‌اند.

نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در 5 تا 6 ماه گذشته برخی اقدامات برای تعیین تکلیف این زمین‌ها صورت گرفته که امیدواریم این موضوع استمرار پیدا کند تا ساماندهی شود.

نظری در پایان گفت: بین 40 تا 50 درصد زمین‌های واگذار شده در شرکت‌های صنعتی بلاتکلیف است که اقدام تولیدی و کارگاهی در آن صورت نمی‌گیرد و عده‌ای سودجو در طول سالیان گذشته توانسته‌اند با استفاده از برخی رانت‌ها این زمین‌ها را در اختیار بگیرند تا در آینده به سودجویی بپردازند.پایان پیام/۱۱۰

منبع: فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آسایشگاه سالمندان و معلولین
دکمه بازگشت به بالا

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107