اخبار مهمکمیسیون حقوقی

رئیس جمهور جهت روند بررسی کلیات بودجه 1401 به مجلس می آید

آستان بهارستان؛ یک عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی از حضور رئیس جمهور در جلسه بررسی کلیات لایحه بودجه 1401 خبر داد و گفت که در صورت تصویب کلیات لایحه بودجه و سپس بررسی جزییات در کمیسیون تلفیق احتمالا از 10 بهمن مجلس وارد بررسی جزییات بودجه خوهد شد.

حسین علی حاجی دلیگانی اظهار کرد: با توجه به تصویب کلیات لایحه بودجه 1401 در کمیسیون تلفیق و ارائه گزارش آن به هیات رئیسه، جلسه بررسی  کلیات درروز یکشنبه 19 دی با حضور رئیس جمهور برای دفاع از کلیات تشکیل برگزار می‌شود.

وی توضیح داد: با توجه به اصلاح آیین نامه داخلی مجلس کمیسیون تلفیق باید ظرف 5 روز گزارش خود را درباره بررسی کلیات به هیات رئیسه ارجاع می داد تا مجلس وارد بررسی کلیات شود. با ارائه این گزارش ما در جلسه یکشنبه هفته آینده به بررسی کلیات می پردازیم، بدین ترتیب که ابتدا گزارش کمیسیون تلفیق، و گزارش کمیسیون برنامه و بودجه قرائت می شود، سپس رئیس جمهور از کلیات بودجه دفاع کرده و به بیان نکات مد نظر دولت می پردازد.

این عضو هیات رئیسه مجلس افزود: بعد ازآن 5 نماینده مخالف کلیات و 5 نماینده موافق کلیات دیدگاه‌های خود را بیان می‌کنند، آنها می‌توانند بخشی از وقت خود را به نماینده دیگر واگذار کنند، اما نهایتا هر کدام از مخالفان و موافقان 10 دقیقه فرصت دارند، سپس مجددا نوبت به دفاع نماینده دولت می‌رسد و وی برای دفاع از  کلیات بودجه  فرصت 20 دقیقه ای دارد که احتمالا آقای میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه دراین فرصت صحبت می‌کند. بعد از آن نمایندگان رای خود را درباره کلیات اعلام می کنند.

کلیات بودجه در مجلس تصویب و برای شور دوم به کمیسیون تلفیق ارجاع می شود

حاجی دلیگانی خاطر نشان کرد: اگر کلیات در مجلس مصوب شود برای شور دوم و بررسی جزییات به کمیسیون تلفیق ارجاع داده می شود، کمیسیون تلفیق در مرحله اول 15 روز فرصت دارد سپس می تواند ده روز دیگر فرصت خود را تمدید کرده و بعد از آن گزارش را به صحن ارجاع دهد. قبل از ورود کمیسیون تلفیق به بررسی بودجه طبق آیین نامه جدید نمایندگان فرصت یک تا ده روزه ای برای ارائه پیشنهادات دارند، منتها به این دلیل که پیش از این نمایندگان از فرصت 10 روزه خود استفاده کردند، برابر مصوبه هیات رئیسه قرار شد دو روز فرصت برای آنها در نظر گرفته شود، چون در آیین نامه حداکثر فرصت ده روزه آمده است ما برای صرفه جویی در وقت و استفاده بیشتر  نمایندگان از این فرصت این میزان را به دو روز تقسیم کردیم.

وی ادامه داد: بعد از آن که کمیسیون تلفیق گزارش نهایی خود از بررسی جزییات را به هیات رئیسه ارائه می‌کند و مجددا نمایندگان 10 روز برای ارائه پیشنهادات بر روی گزارش تلفیق فرصت دارند با احتساب این زمان ها حدودا 10 بهمن کار رسیدگی به جزییات بودجه در صحن علنی مجلس آغاز می شود.

فرصت دو هفته ای به دولت

این عضو هیات رئیسه مجلس همچنین گفت که در صورت تصویب نشدن کلیات لایحه بودجه لایحه بودجه به دولت برای اعمال اصلاحات ارجاع می شود و دولت دو هفته فرصت دارد تا اصلاحات لایحه را به مجلس ارائه کند.

وی در پایان با اشاره به جلسه بررسی کلیات بودجه 1401 گفت: طبق آیین نامه 150 دقیقه زمان بررسی کلیات است، سقفی برای صحبت های رئیس جمهور در آیین نامه نیامده، پیش بینی می شود که ایشان 40 تا 60 دقیقه صحبت کنند، لذا به مدت 150 دقیقه باید زمان صحبت رئیس جمهور را اضافه کرد در نهایت تکلیف کلیات لایحه بودجه در همان نوبت صبح بررسی کلیات مشخص خواهد شد.پایان پیام/۱۱۰

منبع: ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آسایشگاه سالمندان و معلولین
دکمه بازگشت به بالا

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107