اخبار پوششی و تولیدی قماخبار قماخبار مهم

استاندار قم در پاسخ به خبرنگار ما:اتمام ۱۵۱ مصوبه تا سال ۱۴۰۲/تعیین تکلیف مترو و فرودگاه تا سه ماه و مونوریل تا شش ماه دیگر

آستان بهارستان؛ استاندار قم در پاسخ به خبرنگار ما اظهارداشت: ۱۵۱ مصوبه تا سال ۱۴۰۲ به اتمام می رسد و ما لیست زمانبندی پروژه های سفر رئیس جمهوری را در اختیار خبرنگاران می گذاریم.

نخستین نشست خبری استاندار قم پس از ۶۲ روز که سکان استانداری قم را برعهده گرفته، در خصوص مصوبات سفر آیت الله ابراهیم رئیسی عصر امروز در سالن کرامت استانداری قم برگزار شد.

محمد تقی شاهچراغی با اشاره به یوم الله ۱۹دی و سخنران  امروز مقام معظم رهبری با مردم قم که از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد، گفت: یکی از وظایف ما در میان مردم بودن و شنیدن و حل دغدغه های مردمی است که پای این انقلاب بوده و هستند.

وی تاکید کرد: خط قرمز ما پاسخگویی مسئولان است و همه مدیران استان باید پاسخگوی مردم باشند. هدف مدیران باید ایجاد امید با تلاش بیشتر و فراهم کردن مقدمات برای افزایش امید مردم باشد.

وی در مورد اتمام پروژه های مهم قم گفت: در خصوص سفر ریاست جمهوری سه جلسه با مسئولان ملی در سه سطح انجام شد. در این نشست ها پروژه های نیمه تمام در اولویت بود که در سفر رئیس جمهور دیده شد.

۱۵۱ مصوبه دستاورد سفر رئیس جمهور به قم

استاندار قم گفت: سفر ریاست جمهوری به قم ۱۵۱ مصوبه در حوزه اعتبارات تسهیلات داشت. همچنین مجوزهای مهمی مانند مجوز زمین ۵۶۰ هکتاری برای ایجاد مسکن می بود که در این سفر اخذ شد.

اختصاص ۱۳ هزار میلیارد تومان به قم در سفر ریاست جمهوری

وی گفت: وی بیان کرد: در مجموع ۱۳ هزار میلیارد تومان برای تسهیلات بانک های عامل پیش بینی شد. از این مقدار ۱۸۰۰ میلیارد تومان مصوبات اعتباری برای سال های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ جدول شد. همچنین ۲۲ و نیم میلیارد دلار اعتبار ارزی برای شرکت تولیدی چادر مشکی مصوب شد. تسهیلاتی هم برای بخش های صنعت، گردشگری و ازدواج اختصاص یافت.

وی ادامه داد: همچنین ۱۵۰۰ میلیارد تومان از سفر سال گذشته معاون رئیس جمهور مصوب شده بود که در این سفر اختصاص یافت.

این مقام مسئول استان قم بیان کرد: رئیس جمهور در سفر به استان ها مدنظر دارد که توافقات و مصوبات گذشته را به نتیجه برساند یا تعیین تکلیف کند.

وی گفت: اصرار مدیران استان در سفر ریاست جمهوری به قم این بود که سه پروژه مونوریل، مترو و فرودگاه قم به صورت ملی دیده شود.

مترو و فرودگاه تا سه ماه و مونوریل تا شش ماه دیگر تعیین تکلیف می شود

وی وعده داد: پروژه فرودگاه قم از سال ۹۴ متوقف شده و پس از بررسی های جامع در دوره سه ماهه تعیین تکلیف می شود. تکلیف مونوریل ظرف مدت شش ماه آینده به کمک استانداری و وزارت کشور مشخص و به بخش خصوصی واگذار می شود. همچنین راه اندازی مترو قم منوط به تامین بخشی از نیازمندی هاست.

حل مشکلات قم یک عزم قوی می خواهد

شاهچراغی بیان کرد: ما دنبال تعیین تکلیف و به سرانجام رساندن پروژه ها هستیم. البته بسیاری از مشکلات استان به کمک مدیران استان قابل حل است. حل این مشکلات منوط به وجود مدیران قوی است. عناوین و سمت ها مشکل استان را حل نمی کند. حل مشکلات قم یک عزم قوی می خواهد.

مدیران ضعیف قم رفتنی هستند

وی گفت: هر مدیری که این عزم قوی برای حل مشکلات مردم را داشته باشد می ماند و هر کدام که تون کار نداشته باشند می روند. البته برخی مدیران دوره طولانی مانده اند و نیازمند خون تازه در آن اداره یا سازمان هستیم.

وی تاکید کرد: قم مدیر جهادی، انقلابی و پای کار مردم می خواهد و شاخص انتخاب مدیران در استان این است.

استاندار قم در مورد قرارگاه ۱۹ دی نیز اظهارداشت: ما در این قرارگاه با نگاه ایجابی ورود پیدا کردیم و به عنوان مثال به بحث قاچاقچیان خرد پرداختیم. قرار بر این بود از ظرفیت مردم استفاده شود. البته مسئولیت قرارگاه با آیت الله سعیدی تولیت حرم حضرت معصومه(س) است اما به به نظر بنده حوزه های اجتماعی و فرهنگی قم باید مدنظر قرار گیرد. مسئولان آموزش و پرورش، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و دیگر موسسات مرتبط همه باید پای کار باشند.

وی با بیان اینکه ما در آغاز راه هستیم، افزود: آسیب های اجتماعی بویژه بحث اعتیاد، طلاق و سبک زندگی اسلامی مدنظر ما است. در این راه نقش حوزه های علمیه قابل توجه است و باید از این ظرفیت باید استفاده شود.

وی بر اهمیت مردم در رسیدن به اهداف تاکید کرد و گفت: محله محوری که در دوران کرونا شکل گرفت و بسیج و مساجد و دفتر و سازمان تبلیغات و سایر بخش ها متکی بر مردم پای کار آمدند گاهی قدرت بیشتری از ما دارند زیرا محدودیت منابع ندارند و می توانند بسیار اثر گذار باشند.

ظرفیت نیروی انسانی قم در کشور بی نظیر است

این مقام عالی استان قم در مورد فرهنگ و ظرفیت فرهنگی در قم اظهارداشت: بنده شش استان فعالیت داشتم و به تجربه می گویم ظرفیت نیروی انسانی قم در کشور بی نظیر است.

کارگروه ملی زیارت باید فعال شود

وی گفت: به عنوان مثال در حوزه زیارت اظهرمن الشمس است که آنچه باید برای جذب تعداد زائران انجام نشده است و باید کارگروه ملی زیارت فعال شود.

وی اظهارداشت: در گذشته در حوزه فرهنگی خوب ورود پیدا نشده و باید از ظرفیت حوزه علمیه در بخش فرهنگی استفاده شود.

قم باید متولی کاغذ در کشور باشد

شاهچراغی ادامه داد: به عنوان مثال در بخش موضوع حداقلی مانند “کاغذ” باید گفت حدود ۴۰ درصد کار نشر در کشور، در قم انجام می شود اما توزیع کاغذ متمرکز است در صورتی که قم باید متولی باشد و به وزیر ارشاد هم این پیشنهاد را دادم.

وی در مورد نقش ملی قم و لزوم بودجه بیشتر به این استان، اظهارداشت: توزیع اعتبارات طبق قانون بر اساس تعداد شهرستان است بر همین اساس الحاق دو شهرستان به قم مصوب و در این سفر به آن پرداخته شد.

وی ادامه داد: سلفچگان و دستجرد به عنوان شهرستان جدید قم مطرح بود، ما شهر قنوات را هم به عنوان پیشنهاد اضافه کردیم.

قم در حوزه اعتبارات عقب ماندگی دارد

استاندار قم تصریح کرد: قم در حوزه اعتبارات عقب ماندگی دارد لذا ما پیشنهاد کردیم اگر نمی توانند مجوز دهند حداقل مصوبه هایی را برای پیشبرد امور تصویب کنند.

وی تاکید کرد: در هر حوزه ای که نقش مردم را نادیده بگیریم کار ما به سرانجام نخواهد رسید. باید فعالان محلات افراد صاحب فکر و اندیشه را به هم متصل کنیم تا توفیق ایجاد شود.

وی با بیان اینکه قم بیش از شش هزار شهید دارد، افزود: پرداختن به بخش ایثار و شهادت باید در اولویت بیشتری باشد.

نشست خبری استاندار قم

لیست زمانبندی پروژه های سفر رئیس جمهوری را در اختیار خبرنگاران می گذاریم

شاهچراغی در پاسخ به خبرنگار ما در خصوص زمان اتمام پروژه های سفر ریاست جمهوری گفت: برای پروژه‌های سفر رئیس جمهور زمان تعیین شده است. لیست زمان بندی پروژه ها را منتشر می کنیم. البته رقم عددی که در این جداول آمده منوط به تامین منابع ۱۰۰ درصد است.

۱۵۱ مصوبه تا سال ۱۴۰۲ به اتمام می رسد

وی افزود: به غیر از سه پروژه مونوریل، مترو و فرودگاه که برای بررسی آن ها کارگروه تشکیل شده، همه پروژه های سفر ریاست جمهوری زمان بندی دارد و نهایت تا سال ۱۴۰۲ باید به اتمام برسد.

وی تاکید کرد: مدیران استان حدود دو ماه قبل از سفر رئیس جمهور به قم وقت گذاشتند، بیش از این ها باید برای پیگیری و محقق شدن مصوبات وقت بگذاریم.

موارد مصداقی تبعیض در پرداخت تسهیلات بانک ها را پیگیری می کنیم

وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ما مبنی بر بی عدالتی در پرداخت تسهیلات توسط بانک ها اظهارداشت: بانک ها تکالیفی دارند و باید در قبال آن به ما پاسخگو باشند. موارد مصداقی ارائه تسهیلات تبعیض آمیز در بانک های دولتی را پیگیری می کنیم.

وی ادامه داد: بانک های خصوصی مشکلاتی دارند که باید پیگیری شود. هدف ما در اعطای تسهیلات احیای واحدهای نیمه فعال و نیمه کاره در استان است

اختصاص ۱۱ هزار میلیارد تومان جهت پرداخت تسهیلات و طرح های اشتغالزایی در قم

وی در پاسخ به خبرنگار ما گفت:‌ اعتبارات سفر ریاست جمهوری که تا سال ۱۴۰۲ باید تامین شود، ۱۳ هزار میلیارد تومان است که از این مقدار ۱۱ هزار میلیارد تومان جهت پرداخت تسهیلات ۱۰ میلیون تومانی و اجرای ۳۵۰۰ طرح اشتغال زا به کمیته امداد اختصاص می یابد. همچنین ۹۹۳ میلیارد تومان جهت تسهیلات ازدواج به جوانان اعطا می شود که بخشی از آن برای سال ۱۴۰۰ است.

وی در مورد زمین هایی که در طول سالیان گذشته به برخی موسسات واگذار شده نیز گفت: یک زمین هزار هکتاری در منطقه پردیسان بیش از ۱۰ سال گذشته به موسسات مختلف واگذار شده بود که برابر قانون باید ساخت انجام می شد و در صورتی که ساخت و ساز انجام نشده باشد طبق قانون مصوب مجلس باید پس گرفته شود.

وی ادامه داد: در سفر اخیر رئیس جمهور به قم خلع ید انجام شد و مبنا اجرای قانون است. زمین ها تا پایان بهمن ماه باید تعیین تکلیف شود.

استاندار قم گفت: ‌زمین ۵۶۰ هکتاری جهت ساخت مسکن ملی باید طراحی شود. این پروژه نیازمند مکان های تفریحی فرهنگی درمانی و فصای سبز است. طبق پیش بینی ها ۲۵ تا ۳۰ هزار واحد در این زمین ساخته می شود.

در قم زمین کم داریم

وی گفت: در قم زمین کم داریم. به این منظور بخشی از بافت فرسوده دخل شهر را هم می توان تخریب و ساخت مسکن ملی را آغاز کرد.

وی گفت: دو مصوبه محیط زیستی در این سفر داشتیم. نخست اینکه به هیچ واحد آلاینده محیط زیستی نباید در استان مجوز داده شود. دوم اینکه جهت بررسی وضعیت و چگونگی احیای دریاچه نمک کارگروه ملی در نظر گرفته شد.

شاهچراغی بیان کرد: استقبال برای سرمایه گذاری در قم بسیار زیاد است و لزومی ندارد که واحد آلاینده در قم تاسیس شود.

وی گفت: در خصوص ساماندهی و تغییر مکان پسماند هم صحبت هایی شده که به مکان دورتری انتقال پیدا کند.

رعایت نکردن دستورالعمل های زیست محیطی مساوی با پلمپ کارخانه

وی تاکید کرد: صاحبان صنایع فعال باید به دستورالعمل های زیست محیطی عمل کنند. به بهانه بیکاری کارگر نمی توان با صاحبان صنایعی که به دستورالعمل ها عمل نمی کنند برخورد نکرد. بلکه باید ضمن اینکه برای کارگر فکری کرد، سلامت مردم را هم در اولویت قرارداد.

نخستین مقام اجرایی استان قم در خصوص توسعه ناموزون شهر گفت: با تلاش وزیر راه یک قطعه ۴۸ هکتاری برای ساکنان محلاتی که بافت فرسوده و حوالی بوستان جوان، اسماعیل آباد و زیر دکل های فشار قوی برق هستند اختصاص یافت.

وی در ادامه با بیان اینکه برای اولین بار است که می شنوم ورود پسران مجرد به بوستان ممنوع باشد، قول داد که شرایط بهتری برای افراد مجرد در قم فراهم کند و ورود افراد مجرد به شهربازی ممنوع است را لغو کند تا وقت افراد مجرد در مکان های امن بگذرد.

وی در پایان از تمام خبرنگارانی که پوشش خبری سفر ریاست جمهوری را به عهده داشتند تشکر کرد. و گفت: تلاش شما باعث شد تا بازتاب سفر برد ملی و بین المللی داشته باشد.

***

لازم به ذکر است که 9 و ۱۰ دیماه قم میزبان رییس جمهور و معاونان و چهار وزیر بود.پایان پیام/۱۱۰

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آسایشگاه سالمندان و معلولین
دکمه بازگشت به بالا

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107