اخبار مهمکمیسیون اقتصادی

فراریان مالیاتی در تور شناسایی وزارت اقتصاد

آستان بهارستان؛ وزیر اقتصاد و امور دارایی گفت: بدنبال شناسایی کسانی هستیم که درآمدهای بالا دارند ولی خارج از تور شناسایی مالیاتی بوده یا از طریق روابط فساد آلود خود را از پرداخت مالیات ایمن کرده بودند.

«سیداحسان خاندوزی» عصر امروز (شنبه-بیست‌وپنجم دی‌ماه) در حاشیه کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ در جمع خبرنگاران اظهار داشت: به دنبال شناسایی مودیان جدید و فراریان مالیاتی هستیم که البته چند ده هزار نفر بیشتر نیستند؛  از این طریق و با کاهش فرار مالیاتی، درآمد دولت افزایش خواهد یافت.

وی افزود: بخشی از درآمد دولت به تلاش مالیاتی برمی گردد؛ در بودجه سال ۱۴۰۱، پیشنهاد کاهش پنج درصدی نرخ مالیات را برای شرکت های تولیدی داده ایم. همچنین یک درصد هم از سهم دولت در مالیات بر ارزش افزوده کاهش پیدا کرده و به سهم شهرداری ها اضافه شده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: هنر ما در وزارت اقتصاد باید این باشد که بدون فشار بیشتر مالیاتی بر اقشار تولید کننده، حقوق بگیران، اصناف و کسبه و گروه هایی که به طور شفاف مالیات پرداخت می‌کنند،  فراریان مالیاتی شناسایی شوند.

با اوج گرفتن تحریم ها، سهم درآمدهای وصولی وزارتخانه اقتصاد افزایش زیادی پیدا کرده

وی با اشاره به اینکه بخشی زیادی از درآمدهای دولت از محل درآمدهای مالیاتی و گمرکی، فروش اموال و اوراق تامین می شود، گفت: در سال های اخیر با اوج گرفتن تحریم ها، سهم درآمدهای وصولی توسط این وزارتخانه افزایش زیادی پیدا کرده است.

خاندوزی تاکید کرد: نمایندگان کمیسیون تلفیق لایحه بودجه، سوالاتی از میزان تحقق پذیری درآمدهای پیش بینی شده به تفکیک در حوزه های مختلف مطرح کردند که پاسخ سوالات آنها داده شد؛ امیدواریم در جمع بندی کمیسیون، بودجه واقع بینانه‌ای که اعداد و ارقام آن نهایی و بسیار نزدیک به پیش بینی کارشناسانه در سال ۱۴۰۱ است را شاهد باشیم.

وی اضافه کرد: تلاش وزارت اقتصاد این است که به سهم خود در بودجه و کسری تراز عملیاتی آن، فاصله میان میزان خرج دولت از جمله حقوق، دستمزد و یارانه ها و  فاصله آن با میزان درآمدهای جاری دولت را کاهش دهد.

وزیر اقتصاد و امور دارایی با بیان اینکه مهمترین شاخص کسری بودجه، فشار به سفره مردم و افزایش تورم است، گفت: باید کسری را کمتر از سال گذشته در نظر بگیریم. البته وضعیت مطلوبی نیست، با توجه به اینکه چند ماه از شروع کار دولت می گذرد باید در سال آینده، میزان تورم بسیار  کمتر از  رقم فعلی شود.

وی گفت: در گام اول درصدد هستیم تا کسری بودجه و فشار تورم را مهار کنیم.پایان پیام/۱۱۰

منبع: ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آسایشگاه سالمندان و معلولین
دکمه بازگشت به بالا

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5349

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5349

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107