آسیب های اجتماعیاخبار مهمکمیسیون بهداشت

پوشش خدمات پایه‌ معلولان افزایش پیدا کند

آستان بهارستان؛ رئیس کمیته بهزیستی و توانبخشی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت‌ که در جلسه امروز این کمیته بر لزوم افزایش پوشش خدمات پایه‌ای برای افراد دارای معلولیت تأکید شد.

محمدعلی محسنی‌بندپی با اشاره به جلسه امروز کمیته بهزیستی و توانبخشی گفت: این جلسه با حضور نمایندگانی از مرکز پژوهش‌ها، معاونت قوانین، شورای عالی بیمه سلامت، انجمن‌های توانبخشی و وزارت بهداشت تشکیل شد و اعضای کمیته بر لزوم افزایش پوشش خدمات پایه‌ای و توانبخشی تأکید کردند.

وی توضیح داد: خدمات پایه‌ای تحت پوشش بیمه‌ها بسیار قدیمی است به طوری که اگر یک فرد احتیاج به فیزیوتراپی داشته باشد تنها دو، سه قلم آن تحت پوشش بیمه قرار گرفته و مابقی آزاد حساب می‌شود لذا بر این موضوع تأکید شد که سازمان‌های بیمه‌گر به ویژه شورای عالی بیمه سلامت و وزارت بهداشت متعهد شوند که خدمات پایه‌ای بیمه‌ای برای افراد دارای معلولیت و همچنین خدمات توانبخشی افزایش پیدا کند.

محسنی بندپی افزود: در صورتی که بیمه‌ها کمبود منابع برای پوشش این خدمات داشته باشند می‌توان به سراغ خلق منابع در لایحه بودجه ۱۴۰۱ و برنامه هفتم توسعه رفت.

این عضو کمیسیون بهداشت  درمان مجلس افزود: علاوه بر این در این جلسه تأکید شد که شورای عالی بیمه سلامت و وزارت بهداشت راهکارهای حذف فرانشیز از خدمات توانبخشی در افراد دارای معلولیت و سالمندان را به کمیته ارائه کنند. در حال حاضر ۳۰ درصد خدمات به صورت فرانشیز توسط مردم پرداخت می‌شود حال اینکه معمولا این افراد از اقشار کم درآمد و دارای مضیقه مالی هستند. تأکید بر این است که پرداختی افراد دارای معلولیت،‌سالمندان و بازنشستگان از جیب‌شان کمتر شود لذا سازمان‌های بیمه‌گر مأمور شدند که راهکارهای کاهش و حذف فرانشیز را به کمیته بهزیستی و توانبخشی ارائه کرده تا در نهایت در کمیسیون بهداشت بررسی و به صورت مصوبه به صحن علنی ارائه شود.

بندپی با بیان اینکه ۹۹.۵ درصد از منابع سازمان‌های بیمه‌گر صرف ارائه خدمات درمانی و تشخیص می‌شود،‌گفت: تنها نیم درصد از این منابع برای خدمات توانبخشی است به همین دلیل باید بررسی شود که چطور از این نیم درصد می‌توان سهم پرداختی معلولان و سالمندان برای درمان‌شان را کاهش داد.

وی گفت: با وجودی که سهم نظام سلامت و درآمد ناخالص ملی ۸.۱ درصد است میزان رضایتمندی مردم از وضعیت نظام سلامت کم است به همین دلیل تأکید شد که با کمک انجمن‌های علمی این موضوع مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد تا بتوان با مدیریت منابع بازنگری‌هایی را انجام داد.

 قانون پرداخت کمک هزینه معیشتی به معلولان اجرا شود

نماینده مردم شاهین شهر در مجلس نیز خواستار اجرای قانون در مورد پرداخت کمک هزینه معیشتی به معلولان شد.

حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی در تذکری به حجت‌الله عبدالملکی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، خواستار اجرای قانون درباره پرداخت کمک هزینه معیشتی به معلولان شد.

متن کامل تذکر نماینده شاهین شهر به وزیر کار به شرح زیر است:

خلاصه تذکر: لزوم اجرایی شدن ماده ۲۷ قانون حمایت از حقوق معلولین و تجدید نظر در نحوه پرداخت کمک هزینه معیشتی به هفت دهک معلولان کمافی‌‌ سابق

متن تذکر: جناب آقای وزیر! براساس گزارشات رسیده و بررسی‌های انجام شده در راستای مشکلات معیشتی و دریافت خدمات اجتماعی، درمانی، بهداشتی، توانبخشی، خدمات رفاهی و غیره معلولان، مگر نه اینکه این عزیزان باید از تمام استانداردها و حق و حقوق شهروندی با انسان های عادی به صورت مساوی برخوردار باشند؟

پس چرا در بعضی مواقع خلاف آن مشاهده می شود؟ چنانچه می‌بینیم معلول ناتوان روی ویلچر نشسته‌ای را که به دلیل ناتوانی شدید برایش کاری فراهم نشده و با چندین نوع بیماری درگیر است حال با حقوق ۳۵۰هزار تومانی در ماه چگونه امرار معاش می‌کند. چگونه درمان می‌کند.

بنابراین طبق ماده ۲۷ قانون حمایت از حقوق معلولان دولت مکلف است کمک هزینه معیشت افراد دارای معلولیت بسیار شدید و شدید فاقد شغل و درآمد را به میزان حداقل دستمزد سالانه تعیین و اعتبارات لازم را در قوانین بودجه سنواتی کشور منظور نماید.

ولی با وجود این قانون متاسفانه شاهد هستیم که مصوبه بصورت کامل اجرا نمی شود حتی نه اینکه این قانون به طور کامل اجرا نمی شود بلکه کمک هزینه معیشتی را هم که قبلا به هفت دهک معلولین پرداخت می‌شده اکنون به چهار دهک تنزل یافته است.

لذا ضروری است نسبت به اجرایی شدن مصوبه مذکور و همچنین تجدید نظر در نحوه پرداخت کمک هزینه معیشتی کمافی سابق به هفت دهک معلولان اقدام لازم صورت پذیرد. تا حداقل از نظر روحی دیگر به این عزیزان آسیب و لطمه وارد نکنیم.پایان پیام/۱۱۰

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آسایشگاه سالمندان و معلولین
دکمه بازگشت به بالا

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5349

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5349

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107