اخبار مهمکمیسیون آموزش

360 هزار میلیارد تومان از واردات کالاهای اساسی به جیب عده‌ خاص می‌رود

آستان بهارستان؛ عضو هیئت رئیسه مجلس گفت: برای تامین کالاهای اساسی در سال آینده ۱۸ میلیارد دلار لازم است که کمیسیون تلفیق ۹ میلیارد دلار آن را تصویب کرده است.

حجت الاسلام علیرضا سلیمی عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: همانطور که ارز 4200 تومانی باعث فربه شدن عده‌ای شده؛ انحصاری شدن توزیع کالاهای اساسی هم موجب فربه شدن تعدادی فروشگاه، شرکت و پلت‌فرم می شود و این کار شفافیت را از بین می برد.

وی با اشاره به اینکه مسیر تهیه و تولید کالاهای اساسی و دسترسی همگانی آن باید شفاف باشد؛ خاطرنشان کرد: دولت مدل دقیقی از حمایت مردم با حذف ارز4200 تومانی و چگونگی توزیع کالاهای اساسی را مشخص نکرده و مجلس به منظور جلوگیری از رانت‌های برخی فروشگاه‌ها در توزیع اقلام اساسی، پیوسته آن را رصد و نظارت خواهد کرد.

18 میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی در سال 1401

نماینده محلات در مجلس از نیاز 18 میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی در سال 1401 خبر داد و گفت: کمیسیون تلفیق 9 میلیارد دلار آن را تصویب کرده است که عملاً با نیازهای آینده کشور تطابق ندارد.

عضو هیئت رئیسه مجلس با بیان اینکه اگر بخواهیم 18 میلیارد دلار را به عده‌ای خاص بدهیم تا کالای اساسی را میان مردم توزیع کنند، افزود: مابه‌التفاوت نرخ ارز 4200 تومانی تا ارز بازار طبق نظر کمیسیون، 360 هزار میلیارد تومان می‌شود و مشخص نیست که این رقم بالا بین مردم چگونه تقسیم خواهد شد.

این عضو کمیسیون آموزش مجلس با اشاره به تعداد حدود 100 نفره واردکنندگان کالاهای اساسی به کشور تاکید کرد: با مدل فعلی توزیع، 360 هزار میلیارد تومان کالای اساسی به جیب همین عده‌ خاص می‌رود و این درحالی است که باید همه مردم ایران از این اعتبار حمایتی بهره‌مند شوند.

عضو هئیت‌رئیسه مجلس با انتقاد از توزیع ضعیف و ناعادلانه فعلی کالاهای اساسی و نادیده گرفتن ظرفیت دیگر شرکتهای اینترنتی و فروشگاههای آنلاین، گفت: برای توزیع بهتر این اقلام و توزیع عادلانه برای همه مردم در تمام نقاط کشور باید از تمام ظرفیتها بهره گرفت تا بتوانیم کالاهای اساسی را بهتر به دست مردم برسانیم و مجلس در این خصوص نظارت و پیگیری لازم را در دستور کار خود قرار داده است.پایان پیام/۱۱۰

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آسایشگاه سالمندان و معلولین
دکمه بازگشت به بالا

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107