اخبار مهمکمیسیون انرژی

سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در صنعت برق و گاز، تحریم‌ها را بی‌اثر کرد

آستان بهارستان؛ عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ورود بخش خصوصی به صنعت برق و گاز کشور را عامل مهمی در بی اثرکردن تحریم‌ها دانست و گفت: چنین رویکردی منجر به جلوگیری از تعطیلی صنایع وابسته و توسعه زیرساخت‌های کشور خواهد شد.

«هادی بیگی نژاد» با اشاره به بزرگترین سرمایه‌گذاری در اقتصاد ایران گفت: اجرای این پروژه‌ها منجر به توسعه شهرها و استان‌های محروم کشور خواهد شد و  در توسعه صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی کشور اثرگذار خواهد بود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اسلامی با بیان اینکه گاز رسانی به برخی از شهرها و روستاهای کشور به صورت کامل انجام نشده، اظهار داشت: نظر دولت این است که باید خدمات در حوزه انرژی به صورت عادلانه در همه نقاط توزیع شود. لذا این سرمایه‌گذاری با هدف گاز رسانی به شهرها و روستاهای کم برخوردار، آغاز شده است.

اجرای طرح های گازرسانی باعث افزایش اشتغال می شود

وی با بیان اینکه اجرای این طرح‌ها موجب افزایش نرخ اشتغال و بهره‌وری در کشور خواهد شد، گفت: این نکته حائز اهمیت است که دولت سیزدهم از زمانی که فعالیت خود را آغاز کرده است، به صورت دائم در حال برنامه‌ریزی و اقدامات اجرایی برای توسعه زیرساخت‌های کشور است.

عضو فراکسیون انقلاب اسلامی با اشاره به شرایط درآمدی کشور و مشکلات ناشی از تحریم‌ها گفت: علی رغم شرایط سخت درآمدی کشور و تشدید تحریم‌ها با معجزه کار جهادی، زیر ساخت‌های کشور در حال پیشرفت و توسعه است.

وی با اشاره به نقش آفرینی بخش خصوصی در توسعه صنایع، اظهار داشت: درباره اهمیت بخش خصوصی ذکر این نکته ضروری است که در مقطعی صنایع کشور اعلام می‌کردند که برق بخش‌های صنعتی آنها قطع می‌شود ولی اگر اجازه ساخت نیروگاه به آنها داده شود، برق این صنایع توسط خود آنها تامین خواهد شد که این مجوز اعطا شد. این نمونه‌ای از تصمیم درست برای بخش خصوصی بود که هم کشور برای تامین برق منتفع شد هم اینکه انرژی صنایع تامین شده و روند اشتغال زایی کشور هم بهبود یافت.

این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه در حوزه گاز نیز می‌توان از این سازوکار استفاده کرد،گفت: شرکت‌های خصوصی می‌توانند در بخش بالا دستی صنعت گاز سرمایه‌گذاری کرده و نسبت به استخراج گاز اقدام کنند. این رویکرد به شبکه توزیع گاز کشور کمک خواهد کرد و برای مصرف داخلی صنایع هم سودمند خواهد بود.

سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در صنعت برق و گاز، تحریم‌ها را بی‌اثر کرد

بیگی نژاد ادامه داد: اجرای چنین طرح‌هایی توسط بخش خصوصی مانع از تعطیلی صنایع کشور به دلیل کمبود گاز و بیکاری کارگران خواهد شد.

وی با تقدیر از دولت برای بها دادن به بخش خصوصی گفت: دولت با این اقدامات سرمایه‌گذاری را در کشور تقویت کرده و توسعه زیرساخت‌ها را سبب می شود، امیدوارم این برنامه حمایتی دولت از بخش خصوصی تداوم داشته باشد.

این نماینده مجلس تصریح کرد: سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حوزه برق و گاز کشور موجب بی اثر شدن تحریم‌ها خواهد شد. زیرا  بر اساس تحریم های اعمال شده، سرمایه‌گذاری بیش از ۲۰ میلیون دلار در کشور شامل تحریم می‌شود و همین عامل سبب شده شرکت‌های خارجی در این بخش سرمایه گذاری نکنند.

حریم‌ها باید خنثی و بی اثر شود

عضو کمیسیون انرژی مجلس با تاکید بر اینکه باید تحریم‌ها خنثی و بی اثر شود، اظهار داشت: دولت تلاش دارد با تکیه بر روی توانایی‌ها و ظرفیت‌های داخلی برای حل مشکلات کشور اقدام کند.

بیگی نژاد در خصوص اقدامات مجلس برای جهش اقتصادی گفت: قوانینی که مجلس در بودجه ۱۴۰۱ تدوین کرده است، اختیارات لازم را به بخش خصوصی برای کمک به بخش‌های مختلف کشور را داده است.

نماینده مردم ملایر با انتقاد از تحریم‌های یکجانبه آمریکا نسبت به جمهوری اسلامی ایران گفت: از یک سو دشمن درحال سیاه نمایی در مورد تاثیر فشار حداکثری بر اقتصاد کشور است و از سوی دیگر مردم شاهد تلاش دولت را برای توسعه زیرساخت‌های کشور هستند، این شرایط به آنها دلگرمی و امیدواری می‌دهد.

وی تصریح کرد: امیدی به آمریکایی‌ در مذاکرات وین نداشته و نداریم، بعید می‌دانم آنها تحریمی را لغو کنند.

***

یکشنبه ۱۷ بهمن‌ماه عملیات اجرایی ۴۸ پروژه بزرگ صنعتی با تمرکز در حوزه پتروشیمی با فرمان آیت‌الله «سید ابراهیم رئیسی» رییس جمهور، آغاز شد.

اجرای این ۴۸ پروژه در ۱۳ استان و ۲۷ شهرستان با ارزش تقریبی ۵۰۰ هزار میلیارد تومان و پروژه آب‌رسانی به ۱۰ هزار روستا با سرمایه‌گذاری ۱۹ هزار میلیاردی انجام خواهد شد. پایان پیام/۱۱۰

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آسایشگاه سالمندان و معلولین
دکمه بازگشت به بالا

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107