اخبار پوششی و تولیدی قماخبار قم

مدیرعامل خیریه انوار آفتاب در پاسخ به خبرنگارما: ۴۲۰ معلول و سالمند چشم به راه کمک خیرین هستند/ ماهانه دو میلیارد تومان هزینه مددجویان

آستان بهارستان؛ مدیرعامل موسسه خیریه انوار آفتاب در نخستین نشست خبری خود اظهارداشت: ۴۲۰ معلول و سالمند چشم به راه کمک خیرین هستند و ماهانه دو میلیارد تومان هزینه مددجویان این مرکز است.

جمعیت معلول استان قم درصدی بیشتر از سایر استان ها است زیرا برخی به دلیل شفا از سوی حضرت معصومه(س) به قم می آیند و حمایت ها هم به نسبت سایر استان ها در قم بیشتر هست.

فاطمه پورمحمدی افزود: موسسه خیریه فرهنگی اجتماعی انوار آفتاب از سال ۹۲ در تهران تاسیس و از سال ۹۴ در قم فعالیت خود را آغاز کرد.

وی ادامه داد: در این مدت رسیدگی به ۷۴۰ پرونده را تحت عنوان طرح «مثبت زندگی» به عهده گرفت.

وی گفت: دارو و درمان درصد قابل توجهی از هزینه های ما را به خود اختصاص می دهد. به عنوان مثال هر جلسه ۳۰ دقیقه گفتار درمانی ۱۰۰ هزار تومان هزینه دارد. همچنین مناسب سازی منازل معلولان با همکاری خیرین در حال انجام است. تهیه بسته های معیشتی، اقدامات آموزشی و تسهیلات ودیعه مسکن از جمله دیگر اقدامات در حال انجام در این مرکز است.

وی بیان کرد: از سال ۹۵ یک مجموعه گفتاردرمانی توسط این خیریه در قم تاسیس شد. همچنین مرکز نگهداری روزانه سالمندان برای نخستین بار تاسیس شد و سالمندان می توانستند روزانه به این مرکز مراجعه کنند و از خدمات بهره مند شوند که متاسفانه با شیوع بیماری کرونا این مرکز تعطیل شد.

پورمحمدی گفت: ما با کمک خیرین یک مرکز آموزشی اوتیسم را تاسیس کردیم که کودکان و والدین با روش های تخصصی، آموزش ها را فرامی گیرند.

۴۲۰ معلول ذهنی و سالمند تحت پوشش موسسه خیریه انوار آفتاب

وی گفت: در این مرکز ۳۲۰ معلول ذهنی و ۱۰۰ سالمند نگهداری می شود. همچنین ۹۰ پرسنل در این مرکز مشغول فعالیت هستند که با همت خیرین اداره می شود.

ماهانه دو میلیارد تومان هزینه مددجویان موسسه خیریه انوار آفتاب

وی اظهارداشت: هزینه خوراک، پوشاک و درمان مددجویان این مرکز با حقوق و بیمه ۹۰ پرسنل آن ماهانه دو میلیارد تومان است.

 فقر و ناتوانی دلیل اصلی سپردن سالمندان به آسایشگاه

پورمحمدی در پاسخ به خبرنگار ما مبنی براینکه چه تعداد از خانواده ها به دلیل فقر والدین خود را به آسایشگاه آورده اند؟ گفت: بیشتر آنان فقیر هستند یا به دلیل مشکلات جسمی خانواده ها توان نگهداری از آنان را ندارند زیرا ۱۰۰ مددجوی ما کاملا زمین گیر هستند و تحرک ندارند. برخی هم مجهول الهویه هستند.

وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ما که خبرهای خوش مانند ازدواج سالمندان وبرپایی نماز جماعت یا مراسم های شاد یا مذهبی دارید؟ گفت: به دلیل اینکه همه مددجویان آقا هستند هیچ وقت ازدواج در این مرکز اتفاق نیفتاده است. یک خبر خوشحال کننده این هست که بیشتر افراد تحت پوشش این مرکز معلولان ذهنی بالای ۶۰ سال هستند که یا اصلا ازدواج نکردند یا بچه دار نشدند و امکان نگهداری آنان توسط آشنایان نبوده است. لذا افراد معدودی دارای خانواده و فرزند هستند و احترام به بزرگترها هنوز در قم پررنگ است.

وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ما مبنی براینکه طبق استاندارد جهانی، زمانی باید به انجام فعالیت جسمی و ذهنی در آسایشگاه ها اختصاص پیدا کند؛ چه میزان در این مرکز اعمال می شود؟ گفت: برنامه ورزش هر روز برگزار می شود. برای عده ای هم که زمین گیر هستند بازی منچ و کتابخوانی فراهم شده است.

برنج، گوشت، روغن، مواد شوینده، پتو و ملحفه نیاز مبرم آسایشگاه سالمندان

وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ما که ما هر بار به دیدار سالمندان اینجا آمدیم درخواست پول یا خوراکی داشتند؛ چه میزان نیازمند کمک خیرین هستید؟ اظهارکرد: ما در مرکز توانبخشی انوار آفتاب یک خانواده ۵۰۰ نفره هستیم و نیاز به برنج، گوشت، روغن، مواد شوینده، پتو و ملحفه بسیار زیاد است.

آسایشگاه سالمندان نیازمند کمک خیرین است

وی با بیان اینکه برخی از پزشکان خیر برای کمک به مددجویان می آیند، ادامه داد: دندان پزشک، روانشناس و چشم پزشک به مرکز می آیند و به صورت رایگان سالمندان را ویزیت می کنند. همچنین مسئول یکی از سینماهای استان اعلام آمادگی کرده که هر هفته یک سانس را به سالمندان اختصاص دهد.

وی به خبرنگار ما گفت: آسایشگاه سالمندان نیازمند کمک خیرین است تا بتواند به این تعداد مددجو خدمت ارائه دهد.پایان پیام/۱۱۰

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آسایشگاه سالمندان و معلولین
دکمه بازگشت به بالا

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107