اخبار مهمکمیسیون سیاسی

بهره اقتصادی و حفظ دستاوردهای هسته ای خط قرمز ایران است

آستان بهارستان؛ رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان این که از مذاکرات به دنبال انتفاع حداکثری اقتصادی در سفره و معیشت مردم هستیم و از سوی دیگر حفظ حداکثری توانمندی های هسته ای خود را دنبال می کنیم تاکید کرد: خط قرمز ما انتفاع اقتصادی و حفظ توانمندی های صلح آمیز هسته ای جمهوری اسلامی ایران است.

 وحید جلال زاده با حضور در جمع خبرنگاران گزارشی از نشست امروز( دوشنبه 9 اسفندماه) کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با حضور وزیر امور خارجه کشور ارائه کرد و گفت: مجلس به نمایندگی از ملت بزرگ ایران نسبت به موضوع مهم مذاکراتی که در وین در حال انجام است، دغدغه دارد.

وی داد: مجلس محافظ قانون مترقی است که در سال 99 به عنوان قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها تصویب کرده و خطوط قرمزی را برای خود ترسیم کرد که در جلسات متعددی که پیش از این هم با وزیر امور خارجه و مذاکره کننده ارشد ایران، مطرح کرده ایم.

جلال زاده تاکید کرد: در نطقه عطفی در مذاکرات قرار داریم و باید تصمیم مهم گرفته شود.

این نماینده مجلس بیان کرد: کمیسیون از وزیر دعوت کرد، امیرعبدالهیان گزارشی صادقانه، سازنده و خوب به اعضای کمیسیون ارائه کرد. در مقابل نمایندگان نیز نکات خودشان را به عنوان پیشنهاد و نقد مطرح کردند، نظرات مجلس به وزیر منتقل شد، اختلاف چندانی نداشتیم، از مذاکرات به دنبال انتفاع حداکثری اقتصادی در سفره و معیشت مردم هستیم، از سوی دیگر حفظ حداکثری توانمندی های هسته ای خود را دنبال می کنیم. در گزارش وزیر این موارد موجود بود و نشان داد مجلس و دولت دغدغه های مشترکی دارند.

جلال زاده گفت: نمایندگان به عنوان ناظر به وظیفه خود عمل خواهند کرد، مجلس لحظه به لحظه مذاکرات را رصد و گزارش گیری می کند و هر کجا احساس کند که توافق نسبت به منافع ملت و انتفاع اقتصادی زاویه دارد، قطعا وظیفه خود را انجام می دهد.

نماینده مردم ارومیه در مجلس از حمایت مجلس از تیم مذاکره کننده بیان کرد: ما به عنوان قوه ناظر در اجرا دخالتی نداشته و ما در مذاکرات نقشی نداریم مذاکرات وظیفه دولت و تیمی است که مشخص شده است. در این بین چون توافقی حاصل نشده، بحث حمایت یا غیر حمایت مطرح نیست، مجلس به وظیفه نظارتی خود به نمایندگی از ملت و افکار عمومی عمل می کند، ما از سیاست های درستی که در مذاکرات پیش گرفته شده حمایت می کنیم، از طرفی نکات و نقدهایی را به وزیر منتقل کرده ایم که حتما باید در خطوط قرمز رعایت کنند.

وی اظهار داشت: ما تحت ضرب الاجل مذاکره نمی کنیم، مجلس به این امر اعتقاد دارد و این نکته را به وزیر انتقال داده ایم، برای ما زمان توافق خط قرمز نیست، خط قرمز ما انتفاع اقتصادی و حفظ توانمندی های صلح آمیز هسته ای جمهوری اسلامی ایران است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه آقای خطیب زاده گفته حدودا 98 درصد پیش نویس توافق آماده شده است، به عنوان رئیس کمیسیون امنیت ملی این پیش نویس را دیده و مطالعه کرده اید؟، توضیح داد: مانند آقای خطیب زاده نمی توانم درصد بدهم، بخش هایی از توافق که برای جمهوری اسلامی بسیار مهم است و به عنوان خط قرمز ما محسوب می شود باقی مانده است و آقای باقری، دغدغه های و خط قرمزهای جمهوری اسلامی را بیان می کند و امیدواریم بتواند در اخذ تصمیماتی که در وین خواهد شد موفق عمل کند./

پایان پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آسایشگاه سالمندان و معلولین
دکمه بازگشت به بالا

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107