اخبار مهمکمیسیون آموزش

وقتی رتبه ۱۶۰ هزار کنکور دانشجوی پزشکی می‌شود/چرا باید به اعضای هیأت علمی سهمیه داده شود؟

آستان بهارستان؛ عضو کمیسیون آموزش با بیان اینکه پرونده سهمیه ناعادلانه فرزندان اعضای هیأت علمی بسته شد، گفت: داوطلبی داریم که میانگین دروس اختصاصی‌اش در کنکور هشت درصد بوده و وی در حال تحصیل در رشته پزشکی است.

علی امرایی درباره تعیین تکلیف سهمیه فرزندان اعضای هیأت علمی، اظهار کرد: در سال ۱۳۹۲، در جلسه ۷۳۵ شورای عالی انقلاب فرهنگی یک مصوبه‌ای را در خصوص تسهیلات فرزندان اعضای هیأت علمی داشتند که این مصوبه در دو بخش بود؛ یک بخش درباره انتقال و دیگری درباره تغییر رشته فرزندان اعضای هیأت علمی بود.

عضو کمیسیون آموزش مجلس بیان کرد: از زمانی که این سهمیه تصویب شد به طور میانگین تا امسال، هر سال ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ نفر از فرزندان اعضای هیأت علمی از این سهمیه استفاده کردند.

وی افزود: این امتیاز خلاف عدالت بوده و ظلم در حق داوطلبان دیگر است، زیرا شاهدیم با این سهمیه رتبه ۱۶۰ هزار در حال تحصیل در رشته پزشکی است، رتبه ۱۴۰ هزار در حال تحصیل در رشته دندانپزشکی است، رتبه ۱۰۵ هزار و همچنین رتبه ۶۰ هزار در حال تحصیل در رشته پزشکی هستند.

فردی با میانگین هشت درصد در دروس اختصاصی، پزشکی می‌خواند

امرایی ادامه داد: مثلا داوطلبی داریم که میانگین دروس اختصاصی‌اش در کنکور هشت درصد بوده است و وی در حال تحصیل در رشته پزشکی است؛ جالب این است که در کارنامه اولیه وی که سازمان سنجش اعلام می‌کند، مردود اعلام شده است، ولی بر اساس ضوابطی عجیب در حال تحصیل در رشته پزشکی است.

وی با تأکید بر اینکه فردی که با رتبه ۱۶۰ هزار پزشکی قبول می‌شود، تفاوت زیادی با خرید صندلی ندارد، گفت: برخی از آن‌هایی که مدافع این سهمیه هستند، یا از این سهمیه استفاده کرده یا می‌خواهند استفاده کنند؛ کما اینکه در بررسی‌های اخیر به فرزندان مسؤولانی رسیدیم که مدافع سهمیه بودند و از این سهمیه استفاده کرده بودند و یک فرزند یا حتی دو فرزند خودشان را از طریق همین مصوبه ناعادلانه به بهترین دانشگاه تهران منتقل کرده بودند.

چرا باید سهمیه به اعضای هیأت علمی داده شود؟

عضو کمیسیون آموزش دیده‌بان شفافیت و عدالت تصریح کرد: دیوان عدالت اداری در سال ۱۳۹۹، بخشی که مربوط به تغییر رشته بود را لغو کرد و در سال ۱۴۰۰ بخشی که مربوط به انتقال بود را لغو کرد، اما شهریور امسال رئیس وقت سازمان سنجش طی نامه‌ای به دانشگاه‌ها اعلام کرد که فرزندان اعضای هیأت علمی در بازه زمانی اشاره شده می‌توانند ثبت‌نام کنند و این نامه خلاف رای دیوان عدالت اداری و خلاف عدالت بود و سازمان سنجش در پاسخ به اعتراض دیده‌بان و کمیسیون اصل ۹۰ اعلام کردند که سازمان سنجش مجری قانون است و شورای عالی انقلاب فرهنگی به ما دستور اجرای مجدد این مصوبه را داده است.

وی با بیان اینکه رئیس دیوان عدالت اداری طبق ماده ۸۶ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری، درخواست مستقیم لغو این مصوبه را داشته است، گفت: در اوایل اسفند امسال، مصوبه برای بار سوم لغو شد و پیرو مکاتبه دیده‌بان با رئیس جمهور، ایشان به شورای عالی انقلاب فرهنگی دستور ارائه گزارش نهایی را داد که ما منتظر این گزارش هستیم و ان‌شاءالله کمیته‌های نظارتی به زودی تشکیل شود تا در سال آینده موارد انتقال و تغییر رشته برای فرزندان اعضای هیأت علمی ممنوع باشد.

امرایی تصریح کرد: قاعدتا سهمیه را بسیار محدود به افراد آسیب دیده و با شرایط خاص می‌دهند، چرا باید سهمیه به اعضای هیأت علمی داده شود؟ و این نوع سهمیه‌ها که داده می‌شود باید مسدود شود.پایان پیام/۱۱۰

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5275

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5275

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 110