اخبار مهمکمیسیون برنامه و بودجه

راه اندازی صندوق بیماران صعب العلاج

آستان بهارستان؛ نمایندگان در جلسه علنی نوبت صبح امروز مجلس شورای اسلامی تصویب کردند صندوق بیماران صعب العلاج با استفاده از نیروی انسانی و امکانات موجود دستگاههای مربوطه و بدون توسعه تشکیلات و نمایندگی و شعبه ایجاد شود.

نمایندگان در جریان بررسی بخش هزینه ای لایحه بودجه  1401، بندهای (ج) و (د) و بند الحاقی 8 تبصره 17 را به شرح زیر تصویب کردند.

ج- درسال 1401 شرکت توسعه و تجهیز مراکز بهداشتی و درمانی و تجهیزات پزشکی کشور (مادرتخصصی) مشمول مفاد ماده(55) قانون برنامه ششم توسعه می‌شود.

د- دانشگاههای علوم پزشکی و بیمارستان‌های تحت پوشش این دانشگاه‌ها موظفند مبالغ حاصل از خرید و فروش دارو، لوازم و تجهیزات و ملزومات پزشکی را منحصراً جهت بازپرداخت هزینه‌های تأمین و تدارک دارو، لوازم و تجهیزات و ملزومات پزشکی به داروخانه‌ها و شرکتهای پخش تأمین‌کننده پرداخت کنند و سازمان‌های بیمه‌ای مکلفند هزینه دارو و تجهیزات و ملزومات پزشکی را به حساب جداگانه‌ای که دانشگاه اعلام می‌نماید واریز کنند.

‎تخلف از اجرای این بند در حکم تصرف غیرقانونی در اموال عمومی تلقی می‌شود. نحوه هزینه‌کرد موجودی حسابهای مذکور از مفاد مندرج در ماده (1) قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور مستثنی می‌باشد.

بند الحاقی 8- صندوق بیماران صعب العلاج با استفاده نیروی انسانی و امکانات موجود دستگاههای مربوطه و بدون توسعه تشکیلات و نمایندگی و شعبه ایجاد می شود. اساسنامه و ساختار صندوق به تصویب هیأت وزیران می رسد. مبلغ پنج هزار میلیارد (5.000.000.000.000) ریال از محل جدول تبصره(14) این قانون به صورت صددرصد(100%) به این صندوق تخصیص و پرداخت می گردد. همچنین مبلغ دوهزار میلیارد(2.000.000.000.000) ریال از محل تسهیلات قرض الحسنه تبصره(16) جهت پرداخت به جامعه هدف به این صندوق اختصاص می یابد.

تصویب منابعی از سوی مجلس برای تحقق نسخه نویسی الکترونیکی

وکلای‌ملت در این جلسه همچنین  بند الحاقی 7 و بند الحاقی 9 در تبصره 17 لایحه بودجه را بررسی کرده و آن را به تصویب رساندند.

بر اساس بند الحاقی 7 در تبصره 17؛ در اجرای نسخه نویسی الکترونیک و به منظور فراهم نمودن بخشی از زیرساخت های لازم از قبیل پایش، کنترل اصالت امضای الکترونیک اعضای نظام پزشکی کشور و تهیه و تأمین نرم افزار کارت ریدر، توکن و اپلیکیشن و هزینه های نظارت فنی و اجرائی، سازمان های بیمه گر پایه از محل اعتبارات خود به شرح زیر هزینه نمایند:

1 -مبلغ سیصد و پنجاه میلیارد ریال سازمان تأمین اجتماعی

2 -مبلغ سیصد و پنجاه میلیارد ریال به سازمان بیمه سلامت ایران

3 -مبلغ یکصد میلیارد ریال به سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح

در این راستا معادل مبالغ مذکور توسط سازمان نظام پزشکی کشور برای تحقق اهداف مذکور تأمین می گردد.

بر اساس بند الحاقی 9 در تبصره 17؛ در اجرای بند (1) ماده (38) قانون مالیات بر ارزش افزوده، درآمد حاصل از یک درصد (1 درصد) ارزش افزوده به عنوان مالیات سلامت هم زمان با دریافت توسط سازمان امور مالیاتی به حساب خزانه داری کل کشور واریز می گردد. خزانه داری کل کشور مکلف است مبالغ دریافتی در هر ماه را تا پانزدهم ماه بعد به حساب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی واریز کند. همچنین سهم سلامت از منابع هدفمندی (ده درصد (10درصد) کل منابع هدفمندسازی یارانه ها) باید به صورت کامل و صددرصد (100 درصد) به وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی اختصاص یابد.

ارائه هرگونه دارو و تجهیزات پزشکی بدون استعلام و احراز اصالت ممنوع

در ادامه جلسه نوبت صبح امروز نمایندگان در خانه ملت بند الحاقی 6 در تبصره 17 را نیز بررسی کرده و آن را به تصویب رساندند.

بر اساس بند الحاقی 6 در تبصره 17؛ ارائه هرگونه دارو و تجهیزات پزشکی مشمول فهرست ابلاغی سازمان غذا و دارو توسط داروخانه ها و مراکز درمانی بدون استعلام و احراز اصالت از طریق سامانه های دارای مجوز و مورد تأیید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ممنوع است، سازمان های بیمه گر پایه مجاز به پذیرش اقلام فاقد اصالت نبوده و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکلف به نظارت بر حسن اجرای این بند است، گزارش این بند باید هر سه ماه یکبار به سازمان برنامه و بودجه کشور و کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی و دیوان محاسبات کشور ارائه شود.

مصوبات مجلس برای تبدیل شدن به قانون نیاز به تایید شورای نگهبان و ابلاغ به دولت و اجرا از سوی آن را دارد. پایان پیام/110

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5275

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5275

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 110