اخبار مهمکمیسیون برنامه و بودجه

آمار بالایی فارغ التحصیل غیرمتخصص داریم

آستان بهارستان؛ نماینده شیراز در مجلس گفت: به جای اینکه نیروی متخصص تربیت کنیم، متأسفانه تعداد زیادی فارغ التحصیل را روی دست جامعه گذاشته ایم که باعث شده منابع و امکانات به درستی مورد استفاده قرار نگیرد.

به‌جای تربیت نیروی متخصص، تعداد زیادی فارغ‌التحصیل را روی دست جامعه گذاشته ایم

جعفر قادری نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی  امروز یکشنبه 22 خردادماه مجلس در نطق میان دستور خود ضمن تشکر از مقام معظم رهبری که بر انتصاب صفت انقلابی به مجلس یازدهم اصرار داشته و ویژگی های مجلس انقلابی را تشریح فرمودند، اظهار داشت: از نمایندگان مجلس به ویژه اعضای هیئت رئیسه مجلس انتظار داریم در عمل به ویژگی های  مجلس انقلابی، اولویت بندی طرح ها و لوایح، توجه به موضوعات کلیدی، مسئولیت پذیری، تعامل و همراهی با سایر قوا، اجتناب از هوچی گری و پرخاشگری، ساده زیستی، مردمی بودن، امانتداری و فسادستیزی را سرلوحه کار خود قرار داده تا برای همیشه مشمول عنایت و محبت رهبری قرار گیرند.

وی درباره اهمیت حرکت به سمت اقتصاد محیط ‌پایه، توضیح داد: اقتصاد ایران وابستگی شدیدی به نفت داشته و یک اقتصاد نفت‌پایه است؛ باید اقتصاد محیط پایه در کشور مورد توجه باشد به این معنا که دریا، کوه، جنگل، کویر، دشت، معدن و سایر زمینه ها بر اساس آمایش سرزمین مد نظر باشد تا بتوان در شرایط کنونی، وضعیت نامناسب اقتصادی را بهبود بخشید.

نماینده مردم شیراز در مجلس گفت: در 40 سال اول نظام جمهوری اسلامی ایران، تمرکز بر اقتصاد خشکی پایه بوده و دریا مورد غفلت مسئولان واقع شد تا جایی که به صراحت در متن بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی مورد تأکید رهبری قرار گرفت و اقتصاد دریاپایه و ظرفیت های آن بر اساس طرح مدیریت علمی مناطق ساحلی می تواند به توانمندسازی سواحل و دریانوری و رفع محرومیت و توسعه مناطق کمک کند.

قادری خاطر نشان کرد: اگر دولت زمینه کشاندن ظرفیت های استان ها در کنار دریا را فراهم کند، بخش عمده ای از مشکلات کشور حل خواهد شد.

وی عنوان کرد: کمک به محصولات کم آب بر، مطابق با زیست بوم ایران، نیاز به واردات بخش اعظم روغن خوراکی مصرفی، نهاده های دامی و برخی مصارف دیگر و تداوم آن، ضرورت سنجش امکانات و پتانسیل آب و برنامه ریزی برای کشت صحیح دانه های روغنی و سایر موارد مشابه را بیش از پیش مورد تأکید قرار داده است که جا دارد مورد توجه مسئولان باشد تا درصد بالایی از وابستگی به واردات در این زمینه، با حرکت به سمت کشت کم آب بر جبران شود.

نماینده مردم شیراز در مجلس گفت: مشکلی که امروز در کشور وجود دارد این است که مقیاس تولید بسیار کوچک بوده و همینطور واحدهای متفرقه که در سطح کشور ایجاد شده و شرایط رقابتی را از تولیدکنندگان گرفته و نیاز است صرفه جویی های ناشی از مقیاس به صورت جدی مورد توجه دولت و وزارتخانه هایی که در امر برنامه ریزی دخالت دارند، قرار گیرد.

قادری بیان داشت: کاهش هزینه های اداری دولت باید با روش هایی مانند کوچک سازی از طریق اقداماتی چون ادغام واحدها و تعطیلی برخی از بخش های اداری که خود ناشی از خود کار کردن، آنلاین بودن خدمات حذف شود و سایر موارد مانند کاهش روزهای کاری کارکنان باید مورد توجه قرار گیرد که این امر منجر به چابک سازی تصمیم گیری دولت و افزایش کیفیت نیروی انسانی می شود.

وی تصریح کرد: دولت باید سریعا نسبت به ادغام دستگاه های موازی اقدام کند تا از طریق کاهش هزینه ها، هم جلوی فساد اداری را گرفته و از بی تحرکی و فرافکنی و عدم تصمیم گیری در سازمان های دولتی جلوگیری کند.

نماینده مردم فارس با بیان اینکه دولت باید سریعا نسبت به تمرکززدایی اقدام کند، گفت: اگر برای استان های همجوار تهران، تمرکزگرایی به عنوان یک مشکل نمود خارجی ندارد، برای استان های دورافتاده مثل فارس این مشکل کاملا ملموس و قابل اعتنا بوده از این رو تمرکززدایی باید در برنامه های دولت قرار گیرد.

قادری در بخش دیگر نطق خود عنوان کرد: بخش اعظمی از فسادها و رشد فزاینده مشکلات کشور مانند ماجرای متروپل، ناشی از ناکارآمدی فرایندهای قانونگذاری، خلاءهای قانونی و به هم ریختگی قوانین و اجرای نادرست آن است که در این خصوص باید تلاش شود، مجلس بتواند خود را کارآمدتر کرده و فرایند قانونگذاری و رد و بدل طرح ها و لوایح میان مجلس، شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام، اصلاح شود تا بتوانیم سریع تر مسائل و مشکلات جامعه را حل کنیم.

نماینده مردم شیراز در مجلس با بیان اینکه تعداد زیاد دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی باعث شده مشکلاتی در کشور ایجاد شود، گفت: به جای اینکه نیروی متخصص تربیت کنیم، متأسفانه تعداد زیادی فارغ التحصیل را روی دست جامعه گذاشته ایم که باعث شده منابع و امکانات به درستی مورد استفاده قرار نگیرد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ادامه داد: هزینه خدمات آموزشی و بهداشتی در کشور بالا بوده که لازم است در این زمینه از ظرفیت بخش های غیردولتی و استفاده بهینه از این منابع و همینطور مکان یابی واحدهای بهداشتی و درمانی در کشور به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد.

وی در پایان ضمن قدردانی از اقدام سپاه در توقیف کشتی‌های یونانی گفت: از تلاش و فعالیت دولت برای تجارت با کشورهای دوست و تلاش دولت برای استفاده از ظرفیت ها و فعال سازی دیپلماسی اقتصادی برای حل مشکلات کشور تشکر می کنیم.پایان  پیام/۱۱۰

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا