اخبار پوششی و تولیدی قماخبار عمومی

چرا بريدن نان با قيچی و چاقو کراهت دارد؟/روایات درباره علت مکروه بودن برش نان با چاقو

فاطمه سادات محمدی

آستان بهارستان؛ نان نعمت الهی و برکت زندگی است و زیر پا انداختن و بریدن آن با قیچی و چاقو کراهت دارد و یک نوع بی احترامی به نان است.

به گزارش خبرنگار آستان بهارستان؛ رسول خدا(ص) مي فرمايد: نان را بزرگ داريد و آن را محترم شماريد که خداي متعال براي آن، برکاتي از آسمان فرو فرستاده و برکات زمين را بيرون آورده است؛ از جمله احترام گزاري به نان، آن است که آن را نبرند و زير پا نيندازند.

پيامبر بريدن نان را خلاف احترام به نان معرفي فرموده و آن را همطراز زير پا انداختن نان در حديث آورده است.

حضرت رسول خدا صلى اللَّه علیه و آله در دعاهایش می فرمود: «اللّهمّ بارک لنا فی الخبز، و لاتفرّق بیننا و بینه» بارخدایا نان را براى ما برکت ده و میان ما و آن جدائى مینداز که اگر نان نباشد نماز نخوانیم و روزه نتوانیم و واجبات پروردگار خود را انجام ندهیم.

امیرالمومنین علیه السّلام می فرماید: نان را گرامى دارید زیرا از عرش تا زمین و آنچه در میان آنها است در پیدایش آن بکار رفته است.

در روايت ديگري امام صادق(ع) به نقل از رسول خدا(ص) مي فرمايد: نان را با کارد نبريد و با دست بشکنيد و برايتان شکسته شود، با عجم مخالفت کنيد».

از علی بن إبراهیم، عن محمد بن عیسى، عن یونس، عن أبی الحسن الرضا علیه السلام و علامه مجلسي در کتاب بحار الانوار ج 63، ص 270 آمده که «فرمان مخالفت با عجم براي اين بوده که در آن روزگار، اينان کافر بوده اند».

درمورد علت کراهت آن گفته اند که این کار از اخلاق متکبرین و مرفهین جامعه به حساب می آید.

به طور کلی بریدن نان با هر وسیله کراهت دارد روایات فراوانی دراین زمینه وجود دارد و دراینکه چنین کاری مکروه است در بین مراجع تقلید اختلافی نیست.

منابع:

وسائل الشيعه

شیخ کلینی، اصول کافی، حدیث 11761 از باب فضل الخبز

محمد باقر کمره اى، آسمان و جهان-ترجمه کتاب السماء و العالم

بحارالانوارمجلسی، باب اول – نان و احترام آن و آداب پختن و خوردن، ج ۱۰ ص ۸۵

توضیح المسائل مراجع، ج1 ، مسئله 2637

فلسفه احکام مرجع‌تقلید: آیت الله مکارم

مرکز پاسخگویی به شبهات دینی

پرسمان دانشجویی

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5279

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5279

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107