اخبار پوششی و تولیدی قماخبار قم

چهل و یکمین دوره مسابقات قرآنی با حضور 450 دانش آموز نخبه قرآنی قم

آستان بهارستان؛ معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش استان قم گفت:چهل و یکمین دوره مسابقات قرآنی با حضور 450 نخبه قرآنی دختر و پسر در 12 رشته به صورت فشرده و شبانه‌روزی در یک اردوی سه روزه انجام می شود.

حجت الاسلام محمد امینیان افزود: ۱۵۷ هزار دانش‌آموز قمی در چهل و یکمین دوره مسابقات قرآن، عترت و نماز مشارکت فعال داشتند.

وی از افزایش 150 درصدی مشارکت دانش آموزان در مسابقات قرآن عترت و نماز خبر داد و اظهار داشت: این مسابقات دانش‌آموزی که یادبود شهید مدافع حرم سید حمید تقوی‌فر است در پنج مرحله آموزشگاهی، ناحیه_ منطقه، قطبی_ مقدماتی استانی، نخبگان و فینال استانی و مرحله ی پنجم کشوری به صورت هدفمند و پرشور برگزار می‌شود.

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش استان قم تصریح کرد: این دوره از مسابقات با حضور 157 هزار نفر رشته آغاز به‌کار کرد که با خود ثبت رتبه ی اول کشوری را به همراه داشت در واقع این آمار به نسبت مشابه خود در دوره قبل از کرونا که مسابقات با مشارکت 67 هزار نفر رشته دانش‌آموز به صورت حضوری بوده، آمار قابل توجهی است.

وی با بیان روند اجرای برنامه عنوان کرد: این مسابقات که در مرحله فینال استانی قرار دارد با حضور 450 نخبه قرآنی دختر و پسر در 12 رشته به صورت فشرده و شبانه‌روزی در یک اردوی سه روزه و در جوی تربیتی و فرهنگی و قرآنی آن هم با وجود اساتید و داوران خبره قرآنی استانی و کشوری انجام می شود.

امینیان بیان کرد: این مسابقات با هدف ایجاد حلقه وصل دانش‌آموزان با دارالقرآن‌های ما برگزار می‌شود، به گونه‌ای که تا بعد از این مسابقات هم به صورت تخصصی‌تر فعالیت خود را ادامه داده تا برای سال آینده با آمادگی بیشتری وارد عمل شوند تا با جذب دانش‌آموزان مستعد و معرفی آنها به مراکز دارالقرآن‌ها به نوعی مبلغ مسابقات در مدارس شده و زمینه رشد و شکوفایی استعدادهای دانش‌آموزان دیگر را فراهم سازند.

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش استان قم این فرصت سه روزه برقراری ارتباط مستقیم با اساتید این حوزه را مغتنم شمرد و یادآور شد: برای شکل‌گیری امر استعدادیابی به نحوی مطلوب مسابقاتی نیز در قالب‌های مختلفی چون محفل انس با قرآن، جنگ‌های ورزشی و مهارتی و ساخت موشک آبی و پل ماکارونی نیز در نظر گرفته شده تا علاوه بر تنوع برنامه‌ها به نوعی از تمام شرکت‌کنندگان نیز تقدیر به عمل آید.

امینیان به فعالیت دو رشته ی جدید در این سری از مسابقات اشاره کرد و افزود: رشته‌های دعاخوانی و گفتمان مهدویت به صورت مباحثه‌ای و جذاب در دو گروه دختران و پسران دانش‌آموز نیز به رشته‌ها اضافه شده و بعد از سپری مرحله فینال استانی دانش‌آموزان  منتخب مقطع متوسطه اول و دوم در تیرماه به مرحله کشوری اعزام خواهند شد.

وی افزود: برای اجرای هر چه مطلوب‌تر این طرح ارگان‌های مختلفی یاری‌گر ما بودند از جمله دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم، سازمان تبلیغات و شهرداری و مجموعه دهکده سلامت صبا و بخشداری و آموزش و پرورش شهرستان دستجرد همچنین ارگان‌های سپاه، نیروی انتظامی و هلال احمر و مرکز بهداشت و درمان نیز پای کار آمدند.

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش استان قم  گفت:‌ چهل و یکمین دوره مسابقات قرآنی در دوبخش آوایى (قرائت، حفظ، اذان، مداحى و دعاخوانى) و بخش پژوهشى (احکام، انشاى نماز، صحیفه سجادیه، نهج‌البلاغه، فهم قرآن و گفتمان مهدویت) به صورت شبانه روزى و از تاریخ 150 تا 20 اردیبهشت‌ماه، در منطقه خلجستان شهر دستجرد برگزار خواهد شد.

وی در تشریح فعالیت‌های حوزه عترت این اداره تصریح کرد: در حوزه عترت یکی از اقدامات جدید و ابداعات این بود که مدارس موظف به ثبت یک هیئت مذهبی شدند و ارکان آن نیز تعریف شد، رویکرد این هیئت دانش‌آموزی با قبل متفاوت بوده و به نحوی بازوی راست مدیر و معاونین مدرسه در فعالیت‌های فرهنگی محسوب می‌شود که وظایفی مانند برگزاری مجالس دانش‌آموزی، حل مشکلات دانش‌آموزان و ارتباط با مدیر مدرسه را بر عهده دارند.

امینیان گفت: در همین راستا به صورت آزمایشی 30 مدرسه مختلف از تمامی نواحی قم در مقطع متوسطه اول انتخاب شدند و از هر مدرسه 5 دانش‌آموز به عنوان مسئول هیئت در اردو آموزشی دو روزه شرکت کردند، در دوره مذکور مباحث مختلف از جمله ارکان اصلی و اهداف هیئت، هیئت‌داری و نقش هیئت در تربیت دانش آموزان ارائه شد و خروجی آن در قالب موکب دانش‌آموزی در نیمه شعبان در مسیر پیاده روی بلوار پیامبر اعظم(ص) اجرا شد و در حال حاضر هم هیئات برنامه ثابت هفتگی در مدارس دارند.

معاون پرورشی اداره کل آموزش و پرورش استان قم در تشریح برنامه‌های حوزه نماز این اداره، گفت: ساماندهی 750 امام جماعت در سطح مدارس استان از اقدامات در این حوزه بود و از مهرماه و ابتدای سال تحصیلی جاری ائمه جماعات در مدارس به اقامه نماز جماعت می‌پردازند؛ هم‌چنین در جهت توانمندسازی ائمه جماعات مدارس، دو کارگاه آموزشی دو روزه نیز برگزار شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آسایشگاه سالمندان و معلولین
دکمه بازگشت به بالا

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5309

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5309

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107