اخبار فراکسیون‌هااخبار مهمکمیسیون سیاسی

فسادستیزی بدون مشارکت مردم شکست می خورد

آستان بهارستان؛ عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی گفت: تجربه کشورهای توسعه یافته گواه این است که توجه به سرمایه اجتماعی بر ریل‌گذاری توسعه‌ای کشورها اثر مستقیم و مثبت دارد،اما برغم این نکته عمومی در برنامه‌های توسعه کشورمان کم توجهی به این ظرفیت به صورت مستمر دیده می‌شود.

محسن پیرهادی با اشاره به برنامه‌های 5 ساله توسعه کل کشور ، با تاکید بر اینکه هرچند طی سالهای گذشته و در قالب برنامه های توسعه ای بر نظارت تاکید کرده ایم اما نتوانستیم آن طور که در اهداف همان برنامه ها آمده فساد را کنترل کنیم،گفت: اگر الگوی پاسخگویی، شفافیت و فساد ستیزی را جایگزین نظارت سازمانی کنیم و به سمت فساد ستیزی مشارکتی گام برداریم مسیر فرایند توسعه هموارتر و سهل تر خواهد شد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در بررسی و ارزیابی بایدها و شایدهای تصویب لایحه برنامه هفتم توسعه از سوی مجلس شورای اسلامی گفت: برای تدوین و تصویب برنامه هفتم توسعه کشور فاکتورهای بسیاری باید دیده و اعمال شود که از جمله آن واقع گرایی و در نظر گرفتن شرایط حقیقی و موقعیتی واقعی کشور در حوزه های اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی است و باید واقعیت را جایگزین نگاه آرمانی و رویا پردازانه در برنامه نویسی ها و سیاستگذاری ها کنیم.

*مسیر فرایند توسعه، بدون توجه به سرمایه اجتماعی ممکن نیست

نایب رئیس فراکسیون انقلاب بابیان اینکه در کنار ضرورت استناد به واقعیت کشور و گام برداشتن در مسیر رفع کاستی ها و موانع ، تجربه کشورهای توسعه یافته گواه این است که توجه به سرمایه اجتماعی بر ریل گذاری توسعه ای کشورها اثر مستقیم و مثبت دارد،اما برغم این نکته عمومی در برنامههای توسعه کشورمان کم توجهی به این ظرفیت به صورت مستمر دیده می شود، ادامه داد: رویکردهای جدید توسعه به مشارکت عمومی مردم متکی است و در الگوها و برنامه های توسعه همواره تأکید بر این است که توسعه از طریق مشارکت حاصل می‌شود.

پیرهادی با بیان اینکه تلاش برای طی کردن فرایند توسعه، بدون توجه به سرمایه اجتماعی و جلب مشارکت مردم ممکن نیست و نمی تواند موفقیت آمیز باشد، یادآور شد که در تمامی برنامه های توسعه پس انقلاب، فسادستیزی محل توجه بوده است ؛ اما این کار از طریق افزایش نظارت پیگیری می شد و نه از طریق شفافیت به واژه های شفافیت و فساد در کل برنامه‌های اول تا ششم کمتر از 10 بار اشاره شده است.

نایب رئیس فراکسیون انقلاب ادامه داد: واژه پاسخگویی در کل برنامه های اول تا ششم ، پانزده بار آمده است؛ اما واژه نظارت در تمامی برنامه ها زیاد تکرار شده و فقط در برنامه ششم بیش از پنجاه بار آمده است یعنی نظارت سازمانی یا نظارت بدون اتکا به مشارکت و سرمایه اجتماعی دنبال شده است.

به گفته پیرهادی اگر بپذیریم که به رغم تأکید بر نظارت نتوانستیم فساد را کنترل کنیم، آن گاه متوجه می شویم ،فسادستیزیِ غیرمشارکتی شکست خورده است به ویژه اینکه  در سال 2021 رتبه ایران در ادراک فساد از میان 180 کشور، 150 بود.

*بی توجهی به سرمایه اجتماعی به ناکارآمدی اهداف برنامه های توسعه منجر شده است

نماینده مردم تهران افزود: اگر در 6 برنامه توسعه ای در کنار نظارت، ابزارهای مبتنی بر سرمایه اجتماعی مانند شفافیت و پاسخگویی  در برنامه های توسعه گنجانده می شد، احتمالا ادراک عمومی فساد در کشور کاهش می یافت. این مثال نشان می دهد که ابزارهای غیرمشارکتی و بی توجهی به سرمایه اجتماعی چگونه به مغفول ماندن و ناکارآمدی اهداف برنامه‌های توسعه ای ما منجر شده اند.

نایب رئیس فراکسیون انقلاب یک اشکال کلی همه برنامه‌های توسعه این است که این اسناد قانونی درواقع برنامه حسابداری ملی شبیه هستند نه برنامه توسعه ،ادامه داد: در سه برنامه نخست توسعه، رویکردی اقتصادی غالب بود و حتی نامی از سرمایه اجتماعی در این برنامه ها نیست به عنوان مثال  اولین برنامه توسعه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی پس از انقلاب مصوب سال 68 بر موضوعات اقتصادی متمرکز بود ه است و احکام آن کمتر به موضوع های اجتماعی و فرهنگی پرداخته و اغلب جاهایی که کلمه مشارکت در آن به کار گرفته شده به معنای دریافت پول از مردم است.

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه در 6 برنامه توسعه ای  قبلی شاخص ها و مؤلفه های اقتصادی بسیار پُررنگ هستند و توسعه اجتماعی جدی دیده نشده است ، ادامه داد: نتیجه این اغماض در حوزۀ اجتماعی بروز مشکلاتی مانند ناهماهنگی و موازی کاری، نبود قانون جلب مشارکت، نبود ابزار لازم درصورت عدم تحقق برنامه های اجتماعی  است.

*سیاستگذاران ابزارهای غیرمشارکتی را ترجیح داده‌اند

وی با اشاره به اینکه از برنامه چهارم به بعد ، سرمایه اجتماعی به برنامه های توسعه ای راه یافت،گفت: قانون برنامه چهارمْ مؤلفه های ساختاری، شناختی و ارتباطی در تعادل بودند و به هر سه مؤلفه توجه شده بود ؛ اما در قانون های بعدی توسعه ، این تعادل به هم می خورد. در قانون برنامه پنجم توسعه، ساختار مولد سرمایه اجتماعی کمتر محل توجه قرار گرفت؛ قانون برنامه ششم، برخلاف برنامه پنجم، مؤلفه ساختاری سرمایه اجتماعی فربه و برجسته شده بود؛ درنتیجه راهبرد اصلی دولت و مجلس، تقویت ساختارهای تولید سرمایه اجتماعی بود.

وی ادامه داد:نکته دیگر در مورد برنامه ششم این است که در این برنامه، بندهایی وجود دارد که با کمک سرمایه اجتماعی، زمینۀ اجرایی شدن آن احتمالا بهتر فراهم می شد؛ اما در این موارد، سیاستگذار به ابزار سرمایه اجتماعی بی توجه بود. مثلا در حل مسئلۀ کم آبی، پدافند غیرعامل، جنگ نرم و… این امکان وجود داشت که مؤلفه های سرمایه اجتماعی به کار گرفته شود و اهداف قانون گذار بهتر تأمین شود. با جلب مشارکت مردم، مهار کم آبی تسهیل می شد؛ اما سیاستگذار ترجیح داد سایر ابزارهای غیرمشارکتی و غیرمرتبط با سرمایه اجتماعی را به کار گیرد.

پیرهادی  با بیان اینکه اگر در برنامه هفتم به سرمایه اجتماعی و مشارکت مردمی توجه بیشتری شود می توان به اثر بخشی بیشتراین برنامه نسبت به 6 برنامه قبلی امیدوار شد ،گفت: در برنامه های توسعه ای ، اغلب تلاش شده از طریق افزایش نظارت سازمانهای رسمی بازرسی و حسابرسی، با فساد مبارزه و اعتماد عمومی جلب شود؛ اما به شفافیت عمومی کم توجهی شده است. شفافیت عمومی اطلاعات کافی در اختیار مردم می‌گذارد که بر عملکرد بخشهای مختلف دولت نظارت کنند. در واقع، همه مردم ناظر تبدیل می شوند. در این صورت، احتمال وقوع فساد کاهش می یابد و اعتماد مردم برانگیخته می‌شود.انتهای‌ پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آسایشگاه سالمندان و معلولین
دکمه بازگشت به بالا

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5349

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5349

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107