منشور اخلاقی آستان بهارستان

منشور اخلاقی اختصاصی آستان بهارستان

آستان بهارستان؛ منشور اخلاقی ۴۰ ماده ای اختصاصی پایگاه خبری آستان بهارستان برگرفته از کتاب های روزنامه نگاری و منشور اخلاقی بیش از ۵۰ رسانه ایران و جهان است.

۱- با توکل برخدا و تبعیت از قرآن و ۱۴معصوم سلام الله علیها جهت تحقق اهداف انقلاب، شهدا، آرمان‌های امام(ره) و مقام معظم رهبری و اشاعه ارزش های انقلابی و تنویر افکار عمومی فعالیت می کنیم.

۲- تابع آزادی‌ درچارچوب قانون اساسی هستیم و معتقدیم اگر قانون هر کشوری بد هم باشد تا تغییر نکرده باید به آن پایبند بود.

۳- با هیچ کس عقد اخوت نبسته و نمی بندیم و تعصب روی اشخاص نداریم، پرده پوشی گروه خاصی را نمی کنیم و واقعیت را بیان می کنیم.

۴- با خط کشی های سیاه و سفید، جامعه و کشور را محروم از ظرفیت عده ای نمی کنیم. معتقد به جذب حداکثری و دفع حداقلی و التزام به شایسته‌سالاری هستیم و همه اصلاح طلبان یا همه اصولگرایان را یکسان نمی دانیم.

۵- حفظ حرمت مراجع و بزرگان و احترام به ادیان الهی، آداب و سنن قومی و ملّی، تنوع فرهنگ ها، قوانین همه کشورها و احترام به تمام مردم جهان بدون لحاظ نژاد، زبان، جنسیت، ملیت و مذهب.

۶- پاسداشت ارزش‌های الهی و انسانی همچون عدالت‌طلبی، آزادی‌خواهی، صلح، نظم و امنیت، استقلال و پیشرفت فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی کشورها و ملت‌های دنیا، پاسداری از عفت عمومی، ارزش های انسانی، مردم سالاری، حقوق بشر.

۷- دفاع از شفافیت آرا، شفافیت قوا و عدالت در جامعه اعم از عدالت در پرداخت ها، اشتغال، تقسیم منابع و امکانات کشور و رفاه اجتماعی.

۸- تلاش جهت بصیرت افزایی و ارتقای آگاهی‌های جامعه (از نظر سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و مذهبی و…).

۹- کوشش درجهت ایجاد روحیه امیدواری، کار و تلاش و نشاط همراه با واقع‌گرایی در جامعه و دوری از سیاه‌نمایی، القای یأس و ناامیدی و تشویش اذهان و جهاد تبیین درخصوص برحق بودن اسلام و دستاوردهای انقلاب.

۱۰- تلاش در راه همزیستی مسالمت‌آمیز ملت‌ها، تنش زدایی در روابط ملی، منطقه ای و بین المللی و کمک به تشنج زدایی و توسعه ملی و جهانی از طریق گفت و شنود.

۱۱- حمایت از منافع ملی بلندمدت برای رسیدن به اهداف سند چشم انداز ۲۰ ساله نظام و حمایت از تولید ملی و افزایش اشتغال.

۱۲- حراست از اقتدار، منافع، ارزش ها، وحدت و امنیت«ملی» و کشور ایران و حتی مسلمانان جهان، پاسداری از استقلال، تمامیت ارضی و اقتدار نیروهای مسلح و ترویج و تقویت روحیه امید، خودباوری و مشارکت در عرصه‌های ملی.

۱۳- ضمن بیان حقایق، حفظ سلامت و آرامش روانی جامعه، اتحاد کشور، رعایت اصول اخلاقی و انسانی و معنوی، حفظ حریم خصوصی افراد اولویت ما بر منافع شخصی، مادیات و کسب مقامات سیاسی است لذا از هرگونه توجیه یا تحریک آسیب رسان به وحدت که سبب دودستگی، جنگ، کشتار و نفرت پراکنی شود اجتناب می کنیم و تسلیم فضاسازی رسانه ای علیه آرامش مردم و کشور نمی شویم.

۱۴- مخالف جنگ متجاوزانه که بخصوص انسان های غیرنظامی در آن آسیب می بینند، گسترش سلاح‌های کشتار جمعی، تبعیض، ‌شکاف طبقاتی، دستبرد به حقوق عمومی، نژادپرستی، زورگویی، آزار انسان ها و حیوانات، آلودگی محیط ‌زیست و هجمۀ فرهنگی هستیم.

۱۵- رعایت اعتدال و دوری از افراط و تفریط، انتقاد سازنده، منصفانه، اصولی و سازنده و مطالبه گری در جهت اهداف ملی.

۱۶- معتقدیم نشر یک خبر دروغ بعد از تکذیبیه هم اثر بد خود را بر افکارعمومی می گذارد و آبروی شخص را خدشه دار می کند و اسلامی، اخلاقی و انسانی نیست و ما برای منفعت دنیایی یا دستیابی به اهداف خاص صاحبان قدرت و افزایش بازدید متوسل به دروغ، مکر و خدعه، فریب افکارعمومی، برجسته سازی دروغین و غوغا سالاری نمی شویم.

۱۷- درصورت اشتباه عذرخواهی و اصلاحیه یا جوابیه منتشر می شود(متن جوابیه طبق قانون مطبوعات نباید بیش از دو برابر متن اصلی باشد).

۱۸- حمایت از افرادی که حق آنان پایمال شده، اقشار آسیب پذیر، محرومان و مظلومان و جلب کمک به سالمندان، بیماران و نیازمندان و پیگیری مسئولانه مشکلات کشور و مردم و تلاش برای رسیدن به حقیقت بدون سوگیری و غرض‌ورزی و یا تسویه حساب سیاسی یا خصومت را وظیفه خود می دانیم.

۱۹- ایجاد اعتماد بین رسانه و مخاطب با رعایت انصاف و امانت‌داری در نشر اخبار(در صورت درخواست مصاحبه‌شونده، ‌متن نهایی برای افراد ارسال می شود) و انعکاس نظرات موافق و مخالف.

۲۰- معتقدیم هیچ کس بهتر از مردم خودمان شایسته حکمرانی در ایران نیست و مردم سالاری و انتخابات آزاد بهترین راه بیان نظرات است.

۲۱- معتقدیم افکار و سلایق متفاوت است لذا ادبیات دور از ادب را نشانه صراحت یا انقلابی گری نمی دانیم .

۲۲- خودداری از انتشار اخبار هزل و زرد؛ گفت وگو با اشخاصی مانند هنرمندان و ورزشکاران نباید کیفیت محتوا را تا سرحد نشریات زرد پایین آورد.

۲۳- خودداری از تبلیغ اشرافی گری، سرمایه‌داری و رفاه‌طلبی، ظلم و زیاده‌خواهى، سازش با ظالمان، کمک به زورگویان.

۲۴- خودداری از تبلیغ یا مطرح کردن مسائل تبعیض جنسیتی، نژادی، عقیدتی، قومی و تبلیغ خصومت آمیز و انتشار هرگونه فحاشی، کلمات زشت، عبارت‌های جنسی، رفتارها یا عبارت‌های زشت و خلاف عفت عمومی(مگر آنکه استفاده از آن کلمات برای فهم یک مطلب ضروی باشد و بدون ذکر آن، بخشی از معنای خبر یا گزارش از دست برود).

۲۵- خودداری از انتشار مطالب یا تصاویر واضح اشخاص و کودکان محروم یا کودکان کار که در زندگی و آینده آنان اثر منفی دارد حتی با اجازه والدین یا مسئولان آموزشی و… .

۲۶- خودداری از انتشار تصویر و هویت خلافکاران و مجرمان، قربانیان جنایات و یا تجاوزات جنسی برای رعایت حال خانواده آنان، حتی در مواردی که قانون منع نکرده باشد مگر طبق دستور قضایی انتشار عکس لازم باشد.

۲۷- خودداری از انتشار هر مطلب یا تصویری که همبستگی ملی و امنیت ارضی را نفی یا خدشه دار کند.

۲۸- خودداری از افشای اطلاعاتی که به صورت محرمانه به‌دست می‌آوریم به جز مواردی که با حکم دادگاه مشخص ‌شود.

۲۹- خودداری از پیشبرد اهداف از طریق تخریب اشخاص، سازمان‌ها و نهادها و تعرض به حقوق و اغفال مردم.

۳۰- خودداری از سانسور اخبار و دریافت هدیه غیرعرفی و سفرهایی که گمان رشوه داشته باشد.

۳۱- خودداری از دروغ، افترا، تهمت، توهین، تحقیر، هتک حرمت، مخدوش کردن شهرت افراد و بردن آبروی هر انسانی حتی نوزادان.

۳۲- خودداری از چاپ عکس دیگران بدون اجازه آنان در خبر و یا جهت تبلیغ سیاسی و بازرگانی.

۳۳- خودداری از معرفی خود در قالب غیرخبرنگار به غیر از موارد استثنایی و ضروری.

۳۴- از دوربین و ضبط صوت در مواقعی که حق خبرنگار است و آشکارسازی آن ها برای او مخاطره‌آمیز باشد استفاده می کنیم.

۳۵- بکارگرفتن زبان فارسی و خط معیار مطابق با فرهنگستان ادب و هنر ایران.

۳۶- مطالب و حتی اخبار در آستان بهارستان به نام اشخاص منتشر می شود به غیراز مطالبی که نویسنده تمایل به ذکر نام خود ندارد.

۳۷- ذکر منبع خبر به صورت هایپرلینیک در انتهای هر مطلب گذاشته می شود(مگر زمانی که توافق کردیم که منبع را آشکار نکنیم)؛ انتشار مطالب آستان بهارستان هم با ذکر منبع بلامانع است.

۳۸- آستان بهارستان تلاش خود را مصروف به بهبود انگیزه، تکریم و تقویت روحیه تعهد و تعلق سازمانی در کارکنان می نماید که از جمله آن حقوق طبق تعرفه مدیرمسئول آستان بهارستان و حمایت از خبرنگاران خود درصورت بروز مشکل براساس قانون است.

***

انتشار آثار صاحبنظران و مردم

۳۹- از صاحبنظران می خواهیم درمورد مشکلات مهم کشور مانند بیکاری، تورم، گرانی، تبعیض، فساد، افزایش جمعیت، زمین خواری و کوه خواری، ریزگردها، تخریب طبیعت، قطع درختان و آلودگی هوا که سبب مرگ ومیر و افزایش بیماری ها شده است راهکارهای خود را جهت انتشار ارسال کنند.

۴۰- مخاطبان محترم می‌توانند نظر، مقاله، یادداشت‌، اخبار و تصاویر و فیلم های خود را جهت انتشار برای ما ارسال کنند؛ تصویری از یک رویداد اجتماعی، فرهنگی و مذهبی بزرگ یا حتی بسیار کوچک، اثری تاریخی، برگزاری سنت‌ها و آیین‌ها یا خبری درباره‌ آنها و… می‌تواند موضوعی جذاب برای مخاطبان باشد؛ آثار بنا به درخواست شما با نام یا بدون نام منتشر می شود.

*خرسندیم که همراهانی مانند شما داریم*

فاطمه سادات محمدی

مدیرمسئول پایگاه خبری آستان بهارستان

لینک قانون مطبوعات

دکمه بازگشت به بالا